שופטים בתיקים גדולים: "לא תמיד ישנים בלילה"

בתחילת השבוע חיכתה מדינה שלמה לראות מה יחליט השופט דוד רוזן בתיק הולילנד. מה עובר על שופט, שמכריע בתיק שמככב בכותרות הראשיות ובמהדורות, יום אחרי יום? עד כמה הוא מצליח להתנתק? עד כמה הדיווחים והפרשנויות האינסופיות משפיעים עליו? עד כמה חשוב לו מה יכתבו עליו בביקורת ביום שאחרי?

בתחילת השבוע חיכתה מדינה שלמה למוצא פיו של אדם אחד - דוד רוזן. מה עובר על שופט בעת מתן פסק דין בפרשה מכריעה וגורלית? עד כמה הדיווחים בתקשורת משפיעים עליו?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אין מחלוקת על כך שהאיש בגלימה הוא איש השבוע האיש שהרשיע את בכיר הנאשמים. אך דן ארבל, לשעבר שופט מחוזי ומנהל בתי משפט, שזיכה את שר המשפטים לשעבר, יעקוב נאמן מהגשת תצהיר כוזב לבית המשפט העליון, אמר כי "לא הייתי רוצה להיות במקומו של דוד רוזן, אם תאמין לזה. למה זה טוב?".

ארבל מספר כי העמידה בסיטואציה בה כל העיניים נשואות למוצא פיך אינה קלה: "זו סיטואציה מלחיצה ביותר. כל התקשורת עטה עליך. ואחרי שזה עובר אתה נשאר עם הנטל ועם הביקורת. גם במקרה הזה היא עוד תתחיל. היא כבר התחילה".

"הדיווחים בתקשורת לא הזיזו לי"

יהושע גרוס, לשעבר סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, שזיכה את דוד אפל מעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מתאר כיצד לשופט יש, פעמים רבות, תפקיד אקטיבי. "לפעמים צריך שיהיה לשופט לב שומע, גם אם הבסיס המשפטי מעורער", הוא מסביר.

"היה לנו מקרה שבנק תבע אישה קשת יום, תביעה די מבוססת. פניתי לנציגי הבנק ושאלתי מדוע הם מתעקשים? הם אמרו שזה עקרוני שיהיה פסק דין, אבל הרגשתי שאני חייב למצוא דרך לעזור לה. כמובן שהתגובה בתקשורת הייתה שאם ילכו השופטים אחרי שרירות ליבם, לאן נגיע?"

"הדיווחים לא הזיזו לי". השופטת בדימוס בק (חדשות 2)

עדנה בקנשטיין, לשעבר נשיאת בתי משפט השלום במחוז תל אביב, שהרשיעה את עומרי שרון בזיוף מסמכים וגזרה עליו תשעה חודשי מאסר בפועל, מפרידה לחלוטין בינה לבין הדיווחים בתקשורת. "כמובן שקראתי עיתונים ושמעתי טלוויזיה, אבל תמיד הייתי רואה מה יש לי בתיק, וזה לא הזיז לי". ארבל, לעומתה, חששה מהתגובות. "בסופו של דבר השופט הוא אדם רגיל שמדבר עם אנשים ועם משפחתו והילדים".

בתוך עמי אני יושב- כך כותבים השופטים. מצד שני אנחנו לא באמת רוצים שופטים עממים. כוחן מספרת על האיפוק שנאלצה להפגין: "ריסנתי את עצמי. באחת ההשתלמויות אמרו לנו לא לאכול פלאפל ברחוב."

"אם מדובר באדם בלי עבר פלילי, קשה לישון בלילה"

האיפוק הזה מתבטא גם במה שמותר ולא מותר לספר לבני המשפחה ולאנשים הקרובים. חיותה כוחן, לשעבר סגנית נשיא בית משפט השלום בתל אביב, שהרשיעה את חיים רמון בביצוע מעשה מגונה, סיפרה כי עבורה מדובר באמינות בסיסית. "דווקא בפרשת רמון הייתה סקרנות רבה, אבל לא אמרתי לאף אחד מה אני הולכת לכתוב, גם לא למשפחתי. הם שמעו ברדיו כמו כולם".

לפי הכרעת הדין ההערכות הן שאולמרט יישלח למאסר ממושך. מה עובר על השופט בלילה שלפני החלטתו לשלוח אדם לכלא? "זה לא פשוט, לשלול ממישהו את חרותו במוצא פיך. בלילה לפני לא תמיד ישנתי טוב", מתארת בקנשטיין.

עיני כל היו נשואות אליו. השופט רוזן (חדשות 2)

ארבל, לעומתה, חש כי לעיתים ההחלטה היא דווקא פשוטה. "אם יש לי עבריין סדרתי, שנתי לא נודדת. אבל אם זה אדם בלי עבר פלילי שהולך לכלא בפעם הראשונה, זה קשה מאד". ונסיים במשפט של מאיר שמגר- "תם ולא נשלם. השלמות אינה נחלתו של שופט בשר ודם".