בית המשפט: קטין הוטרד מינית – המשטרה התרשלה

השופט עידו דרויאן מתח ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה בחקירת תיק הטרדה מינית ומעשה מגונה בקטין בן 15, לאחר שהחוקרים לא הצליחו לשים ידם על מצלמות אבטחה שתיעדו את האירוע. "החוקרים כשלו והימנעותם עלולה לעלות כדי מחדל חקירתי של ממש". עם זאת החליט השופט להרשיע את הנאשם בביצוע המעשים

אילוסטרציה (AP)

בית משפט השלום בתל אביב הרשיע השבוע צעיר תושב המרכז בעבירות של מעשה מגונה והטרדה מינית של נער בן 15. עם זאת, בהכרעת הדין מתח השופט עידו דרויאן ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה, לאחר שהחוקרים לא השיגו את תיעוד התקרית במצלמות האבטחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המקרה עצמו אירע בפברואר 2010, אז ביקר קטין את הנאשם במקום עבודתו - חנות הממוקמת בתחנת דלק - וצפה עמו בסרט פורנוגרפי. בשלב זה, כך על פי האישום, החל הנאשם לגעת בנער ואף הציע לו תשלום תמורת קיום יחסי מין.

בחנות שבה נפגשו הנאשם והנער היו מותקנות מצלמות אבטחה, שככל הידוע פעלו בעת האירוע, אך השוטרים לא טרחו לגשת למקום ולצפות בחומרים, וכצפוי - לאחר שחלפו מספר חודשים, החומר נמחק ואבד.

"החוקרים כשלו חמורות"

כבר בשלב מוקדם בחקירה העלה המתלונן בפני החוקרים את האפשרות שייצפו בצילומי מצלמות האבטחה. מנהלת תחנת הדלק העידה כי צפתה בצילומים, ובכל זאת לא הצליחה המשטרה לשים את ידיה על החומר.

החוקרים העידו בבית המשפט כי פנו מספר פעמים למנהלת התחנה בבקשה לקבל את סרטי האבטחה, אך נדחו בטענות שונות. השופט דרויאן דחה את טענותיהם בהכרעת הדין: "ללא ספק, החוקרים כשלו חמורות כאשר הניחו את עניין מסירת התיעוד המצולם לרצונה הטוב ולזמנה הלא פנוי של מנהלת התחנה".

"לא ברור כלל מדוע לא פעלו החוקרים באופן נמרץ לתפיסת התיעוד והעתקתו מיד לאחר קבלת התלונה או במהלך החודשים הארוכים שלאחר מכן", המשיך השופט. "מה שברור הוא שגורמי החקירה לא פעלו בצורה אקטיבית לתפוס את התיעוד במקום. המשטרה מחויבת לעשות מאמץ יעיל לתפוס את החומר המצולם, והימנעות מכך עלולה לעלות כדי מחדל חקירתי של ממש, המקפח את זכות הנאשם למשפט הוגן ועד כדי הצדקת זיכויו".

ממשטרת תל אביב נמסר בתגובה: "האירוע המדובר נחקר לפני כארבע שנים. בתיק החקירה בוצעו פעולות חקירה רבות ומגוונות שבסופן הוגש כתב אישום על ידי הפרקליטות. בית המשפט הרשיע את הנאשם בהסתמך על הראיות שנאספו".

לפניות לכתב: azria@ch2news.tv