מומחים משפטיים: הסיכוי של אולמרט לנצח בערעור נמוך

פרקליטיו של אולמרט רמזו לאחר הרשעתו כי יערערו לבית המשפט העליון. רבים מהפרשנים המשפטיים סבורים שאולמרט בדרך לרצות עונש מאסר בכלא - ערעור רק ידחה את הקץ

יערער? אולמרט (רויטרס)

פרקליטיו של אהוד אולמרט כבר רמזו שיערערו על הרשעתו בעבירות שוחד ויילחמו על חפותו, אך האם למהלך משפטי זה יש סיכוי כלשהו להצליח? ומה העונש הצפוי לאולמרט אם הערעור ייכשל? מומחים משפטיים העריכו בשיחות עם חדשות 2 Online כי סיכויי הערעור נמוכים, וגם שהסיכויים שיישב בכלא - גבוהים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השופטת בדימוס ברכה אופיר תום, לשעבר סגנית נשיא בית משפט המחוזי בתל אביב טוענת כי העונש מאוד תלוי בנסיבות, אך בהחלט יכול להיות שיוטל על אולמרט עונש מאסר. "לא נראה לי שיש סיכויים להפוך את ההחלטה בבית המשפט העליון, כי זהו תיק עובדתי מאוד שמבוסס על מהימנות ובית המשפט לא שש להתערב בעניינים של עובדות, אלא רק בעניינים משפטיים", הסבירה השופטת בדימוס. היא גם העריכה כי הליך הערעור יכול לקחת זמן רב - בין שנה לשנתיים.

בנוגע לפן המוסרי של ההרשעה, הצהירה אופיר תום כי לדעתה אולמרט לא היה צריך לחזור לחיים הפוליטיים לאחר שהורשע בעבר בהפרת אמונים. "אם הוא היה חכם הוא לא היה חוזר בעבר ועכשיו בשום פנים ואופן לא", אמרה. "אדם שהורשע כמו היום לא יכול להיות בשלטון בשום צורה, בשום דרך, במדינה מתוקנת".

השופטת אופיר תום הביעה אכזבה קשה מהשחיתות השלטונית שנחשפה בהכרעת הדין. "לא ככה הייתי רוצה לראות את השלטון במדינה שלי", אמרה.

"הביע דעתו בחריפות". השופט רוזן (עידו ארז , ynet)

"הראיות יקשו על ערכאת הערעור להתערב"

פרופ' עמנואל גרוס, מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, סבור גם הוא שאולמרט לא יוכל לחזור לחיים הפוליטיים לאחר ההרשעה והעונש הצפוי. "במקרים דומים של אנשי ציבור שהורשעו בעבירות כאלה כמו דרעי ובניזרי הם נדונו למספר לא מבוטל של שנות מאסר בפועל", הזכיר.

פרופ' גרוס הדגיש כי השופט רוזן "לא הסתיר את התרשמותו על כך שההתנהגויות של אולמרט היו נהוגות בקלון ולא היסס לכנות אותו בתואר 'שקרן'". כמו כן ציין גרוס כי לעומת האכזבה הקשה מהשחיתות, "ניתן לראות גם את הפן השני - נקודת האור - העוצמה המוסרית של מערכת אכיפת החוק שלנו שמצליחה לבוא חשבון גם עם אנשים בעלי מעמד כזה".

עו"ד רחל תורן, מומחית למשפט פלילי, אומרת כי רמת הענישה המקובלת בעבירות מסוג זה הן בדרך כלל של מספר שנות מאסר בפועל. "אי אפשר להתנבא, אבל מקריאה רק של התקציר מסתמן שבית המשפט השתמש בשלל ראיות נסיבתיות ובקביעות עובדתיות מן הסוג שיקשה על ערכאת הערעור להתערב בהן", העריכה.

"אני חושבת שהלשון של השופט מלמדת על עמדתו הערכית הנורמטיבית לגבי עבירות שוחד בכלל ולגבי העסקת 'מאכערים' בשירות הציבורי בפרט", הוסיפה עו"ד תורן. "זה ברור שהוא מתייחס לעבירות מן הסוג הזה בחומרה. לגבי עתידו הציבורי של אולמרט העריכה "החזרה שלו לשירות הציבורי נראית היום רחוקה יותר מאי פעם". 

עו"ד דבורה חן, בכירה לשעבר בפרקליטות, הציגה אפשרות לפיה אולמרט לא ייכנס לכלא. "בעבירות שוחד העונשים נעים ממאסר על תנאי למאסר בתקופה ממושכת, תלוי בנסיבות האישיות", הסבירה. "להערכתי, אם ייגזר עליו עונש מאסר, הוא לא יתבצע עד לאחר סיום הערעור בבית המשפט העליון ולכך היו כבר לא מעט תקדימים. אני בכלל הופתעתי מחומרת הכרעת הדין".

אולמרט הורשע בקבלת שוחד - סיקור מיוחד:

פרשת הולילנד: תקציר הכרעת הדין

ההכרעה בתיק הולילנד: אולמרט הורשע בשוחד

הולילנד: מי הורשע ומי זוכה?

אולמרט נגד אולמרט: התקציב יילקח?

השופט דוד רוזן נגד הסדר הטיעון עם זקן

פרשת הולילנד - המדריך המלא

בין תיקים לזיכויים: כל פרשות אהוד אולמרט