עד המדינה המנוח בתיק הולילנד אמר בעבר: "אני ארקב בקבר והם בכלא"

פרקליטו של עד המדינה המנוח שהביא להרשעת אולמרט וזקן מספר לחדשות 2 Online כי שמואל דכנר צפה את סוף המשפט, וגם את סוף חייו במהלכו. "שטיפת המוח של אולמרט נגדו קיבלה סטירת לחי", אמר עו"ד אמנון יצחקניא

בלב משפט הולילנד עמדה עדותו של עד המדינה. שמואל דכנר המנוח היה הציר המרכזי שדרכו עברו הכספים מהיזמים לאנשי הציבור. הוא היה שותף לעבירה ובימיו האחרונים סיפר את שידע על דוכן העדים. לאורך כל המשפט הנאשמים וסניגורם עמלו רבות כדי להשחיר את שמו וכדי לערער את גרסתו. בפתח הדברים השופט דוד רוזן התייחס לעדותו של עד המדינה, הוא תיאר את מורכבותה, אך יחד עם זאת גם ציין את תרומתה המרכזית של גרסתו לבניית התיק כולו ולביסוס ההרשעות בתיק. כמו כן, ציין גם את מאמציו העילאיים של דכנר להביא את גרסתו בפני בית המשפט - שעלו לו בחייו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עו"ד אמנון יצחקניא, פרקליטו של שמואל דכנר שליווה אותו בחודשים האחרונים לחייו, מספר לחדשות 2 Online: "יש בי תחושה של סיפוק רב. יש בשבעת העמודים הראשונים בהכרעת הדין דברים מפורשים שבהם הוא מביע הערכה כלפי דכנר. הוא עשה מאמץ עילאי וציין כי הוא היה כן ואמיתי".

"גם משפחתו של דכנר מרוצה מהתוצאה הסופית", הוסיף הפרקליט, "אבל זה בהחלט לא יום קל בעבורם. הוא מת כי הוא היה מעורב בפרשה הזו, הוא מת בגלל המשפט הזה, הוא פשוט לא עמד בנטל הנפשי והפיזי והוא ידע את זה; לאורך כל המשפט הוא אמר שימיו ספורים. התוצאה מעט מקלה על התחושה הקשה".

עו"ד אמנון יצחקניא (חדשות 2)

"מהיכרותי איתו", המשיך עו"ד יצחקניא, "אם הוא היה היום איתנו הוא היה מאוד מרוצה, גם אם הוא התחיל את הפרשה הזו בגלל שרצה לקבל בחזרה את הכסף שהוא חשב שמגיע לו, בתקופה האחרונה לחייו הוא כבר עשה את זה מסיבות אחרות. הוא ידע שלא יראה את סוף המשפט, אבל הוא אמר לי בפירוש שהוא ממשיך עם זה עד הסוף. זה היה בנפשו. 'אני ארקב בקבר והם ירקבו בכלא', הוא אמר לי פעם",סיכם עורך הדין.

(חדשות 2)

(חדשות 2)

במשך חודשים רבים פורסמו דיווחים בתקשורת אודות חוסר אמינותו של עד המדינה. אולמרט וסניגוריו טענו שגרסתו רצופת שקרים. גם טענות על חוסר מקצועיותו עלו. לעומת דברים אלו, השופט רוזן הדגיש: "מדובר בעד שתבונתו בלטה, על-פי כל אמת מידה. עד המדינה ניחן בידע מקצועי רחב. עד המדינה הכיר את תחום עיסוקו בצורה שאין ממנה, כמו גם בתחומים רבים אחרים הנושקים וכרוכים בנושאים להם נדרש במהלך עבודתו".

השופט דוד רוזן (אתר בתי המשפט)

"אמר את האמת - גם כשהייתה לא נעימה"

עו"ד יצחקניא מלין על אולמרט וסניגוריו שיצאו מגדרם כדי להכפיש אותו בכל דרך. "הוא התייצב בבית משפט וסיפר את כל אשר ידע, לעומת כל מה שאמרו השופט מצא את דבריו נכונים, הוא גם עשה זאת בדרך מכובדת; הוא לא בא לשם כדי להשחיר את שמם, אלא להוציא את האמת לאור. הוא ביקש להגיד אמת גם כשהיא לא הייתה נעימה לו והיה במרכז הפרשה. אני שמח שהשופט רוזן ידע להעריך את דרכו לעומת הסניגורים שהמשיכו להציגו כמניפולטיבי ונלעג. בלי שום ספק, שטיפת המוח הארוכה של אולמרט וסניגוריו מקבלת היום סטירת לחי מבית המשפט".

עוד כתב השופט רוזן: "עד המדינה העיד על עצמו פעמים רבות במהלך עדותו בבית המשפט, כי הינו עבריין שרימה את רשויות המס. עד המדינה הצהיר בבית המשפט כי ביצע לאורך שנים מעשים פליליים לרוב, שבהם זייף מסמכים, הונה, שיקר ועיקר העיקרים - שיחד בצורה שיטתית פקידי ונבחרי ציבור עמם בא במגע במהלך עבודתו. עד המדינה פעל לאורך שנים בנכלוליות במגעיו עם מוסדות ציבור ורשויות חוק ושלטון. בשנים האחרונות לא נרתע מלשקר, לזייף ולהונות לשם השגת מטרותיו".

יחד עם זאת, הוסיף רוזן כי בניגוד לדימוי שהודבק לו ותיאורו כהזוי, "עד המדינה גילה בתשובותיו צלילות דעת ובקיאות בלתי רגילה. מששגה, ניכר היה בדרך-כלל, שמדובר בסך הכל בטעויות אנוש ותשובותיו הבלתי נכונות ניתנו בבלי דעת ולאו דווקא, בשל רצונו לסטות מהאמת".

השופט רוזן סיכם את דבריו: "אמור מעתה, עדותו של עד המדינה הינה עדות מורכבת ובעייתית עד מאוד. לא ניתן לסמוך ולהישען על עדותו של עד המדינה כשהיא עומדת לעצמה. עדותו של עד המדינה מחייבת זהירות וקפדנות מיוחדת. יחד עם זאת, לא מדובר בעדות מבוטלת. מדובר בעדות שיש בכוחה לקבוע ולעגן ממצאים במשפט במקום בו העדות מחוזקת ונתמכת בצורה ממשית".

אולמרט הורשע בקבלת שוחד - סיקור מיוחד:

תיק הולילנד: עיקרי הכרעת הדין

פרשת הולילנד: תקציר הכרעת הדין

ההכרעה בתיק הולילנד: אולמרט הורשע בשוחד

הולילנד: מי הורשע ומי זוכה?

אולמרט נגד אולמרט: התקציב יילקח?

השופט דוד רוזן נגד הסדר הטיעון עם זקן

פרשת הולילנד - המדריך המלא

בין תיקים לזיכויים: כל פרשות אהוד אולמרט