תיק הולילנד: עיקרי הכרעת הדין

תקדים בבית המשפט: לראשונה בתולדות המדינה הורשע ראש ממשלה בעבירות שוחד, והוא צפוי ככל הנראה להישלח למאסר. הכרעת הדין המפורטת והנוקבת כללה התייחסות לעד המדינה שמואל דכנר ז"ל, ראש לשכתו לשעבר של אולמרט שולה זקן ולקו ההגנה של אולמרט, שלטענת השופט אינה מתקבלת על הדעת

אהוד אולמרט והכרעת הדין נגדו (עומר מירון וחדשות 2)

ארבע שנים אחרי שנפתחה החקירה בפרשת הולילנד, הרשיע הבוקר (ב') שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב דוד רוזן בפסק דין נוקב וביקורתי את אהוד אולמרט בקבלת שוחד, באחת מפרשיות השחיתות והחמורות שהיו בישראל. יחד עם אולמרט הורשעו אמנם עוד תשעה נאשמים בפרשה, אולם ניכר שהמורשע המרכזי ש"זכה" למרב תשומת הלב היה ראש הממשלה לשעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אולמרט ביקש בחקירתו במשטרה להשחיר ולשקץ את עד המדינה שלא לעניין ולבטל ולהנמיך את דמותו של עד המדינה - מאחר שהודאותיו במשטרה של זה שימשו בסיס מרכזי לחשדות נגדו - גם במחיר אמירת שקר בבית המשפט", אמר רוזן בדיון.

על פי הכרעת הדין, עד המדינה דכנר סייע למערכת הבחירות של אולמרט לאורך השנים, בסכומי כסף הנאמדים במיליוני שקלים. "אולמרט ציין כי עד המדינה היה בעיניו אחד מה'מאכערים' המסתובבים בקומה השישית. במסגרת זו פגש בו ואף נפגש איתו גם בדיונים שונים. לעד המדינה הייתה התנהלות של יהודי, יהודי ההולך עם מקל ונכנס ומסתובב בין הלשכות השונות, דפוס התנהגות 'מאכערי'. אולמרט לא רחש לעד המדינה סימפטיה רבה, בלשון המעטה. דמותו של עד המדינה הלכה והקדירה בתיאוריו, משזה ציין כי עד המדינה היה בן אדם שנדרש לנהוג בו בזהירות, הואיל ולא ניתן היה לרחוש לו אמון. מדובר ב'קמצן', אדם לא מאוזן, אדם לא לגמרי צלול, טרדן, נודניק, אדם ששלח מכתבים ואיומים".

ניסח הכרעת דין מפורטת. רוזן (ynet)

אלא שלטענת השופט, תיאוריו של אולמרט אינם משקפים את המציאות. "ניתן לומר על עד המדינה דברים רבים, ודברים רבים נכתבו בעניינו וייכתבו בעניינו בהמשך", טען השופט. "ברם, לא עד אחד באולם בית-המשפט, ולמיטב זיכרוני, גם לא סנגור אחד משורת הסנגורים הארוכה בתיק זה גרס כי מדובר בבן אדם, שניתן לכנותו 'קמצן'. עד המדינה היה מוכר כאדם נדיב ורחב לב. אולמרט כינה את עד המדינה 'קמצן', על-מנת להרחיק ממנו את האיש שהעביר מאות רבות של אלפי שקלים לטובתו".

כמו כן, שלל השופט רוזן גם את תיאורו של אולמרט את דכנר כאדם לא מאוזן ולא לגמרי צלול. "עד המדינה העיד לאורך חודשים ארוכים בבית המשפט", הזכיר השופט. "לא צריך להיות מומחה לחקר הנפש לקבוע כי התרשמותו, כביכול, של אולמרט, אין בה ממש. יתר על כן, אולמרט הינו אדם שניחן בראייה חדה ומפוכחת מאין כמותה. אולמרט זיהה את תבונתו הרבה של עד המדינה, כמו גם את התנהלותו העסקית ה'ייחודית' מול גורמי ציבור ושלטון. לא ניתן להניח אחרת".

"נדיב ורחב לב". דכנר ז"ל (חדשות 2)

"ניכר היה כי זקן מוכנה להקריב עצמה למען אולמרט"

אבל לא רק על עד המדינה דובר בהכרעת הדין. השופט התייחס באריכות גם לעדותה של שולה זקן ששימשה לאורך שנים מזכירתו המסורה, "אשת ימינו" וסודו של אולמרט בענייניו האישיים ובכל הנושאים הכרוכים בתפקידיו בשירות הציבורי.

"אולמרט קידם את זקן מתפקיד מזכירה זוטרה במשרד עורכי דין לתפקידים בכירים בשירות הציבורי, כמו יועצת בכירה לראש עיריית ירושלים וראש לשכת ראש הממשלה", ציין רוזן. "ניכר היה בבית המשפט כי זקן מוכנה להקריב עצמה למען אולמרט, תרתי-משמע, ולא לומר מילה או חצי מילה, שבכוחה לפגוע, ולו קצת שבמקצת, באיש לו היא חבה כל-כך הרבה, האיש עמו שהתה וחוותה אירועים גדולים ומפוארים בחייה. אולמרט מודע לנאמנותה חסרת הגבולות של זקן".

השופט ציין כי אולמרט פעל על מנת לממן לזקן הגנה משפטית, ונראה כי מימון זה "נשא פירות". "הנאשמת בחרה שלא להעיד בבית המשפט המחוזי בירושלים כעדת הגנה במשפט בו הואשמה יחד עם האיש הנערץ עליה", קבע רוזן. "לשתיקה במשפט היה 'מחיר' אותו שילמה הנאשמת בעיניים פקוחות, למשמעות המשפטית המכבידה של שתיקת נאשמת בבית משפט".

"הקריבה עצמה". זקן (פלאש 90)

"קו הגנתו של אולמרט אינו מתקבל על הדעת"

השופט ציין כי העובדות שהוכחו הן כי עד המדינה העביר לאחיו של אהוד אולמרט כ-500 אלף שקלים. עד המדינה לא הכיר את יוסי אולמרט, ויוסי אולמרט לא הכיר את עד המדינה, קודם לקבלת הכסף. גרסתו של אולמרט בבית המשפט נדחתה מכל וכל.

נקבע כי הקשר היחיד בין יוסי אולמרט לעד המדינה הינו אדם אחד ויחיד - אהוד אולמרט. "המסקנה ההגיונית האחת והיחידה שהוכחה בבית המשפט הינה כי עד המדינה העביר סך של כ-500 אלף שקל ליוסי אולמרט על פי בקשת אהוד אולמרט".

השופט ציין בהחלטתו כי לאולמרט היה קו הגנה רציף, קבוע ונוקשה. אולם לדבריו, קו הגנתו של הנאשם אינו מתקבל על הדעת. "עד המדינה, כמו גם טלנסקי, הינם אנשי עסקים מנוסים ומתוחכמים", ציין השופט רוזן. "כמו אנשי עסקים, הם בשיטתם 'קונים ומוכרים'. עד המדינה קנה 'שירותיו' של אולמרט במחיר העברת כ-500 אלף שקלים לאחיו. עד המדינה לא נתחבר לאולמרט בקשרי חברות ורעות, קשר אחד היה לו עמו - 'קשר עסקי', זה - ותו לא".

"בקשתו של אולמרט מעד המדינה להעביר סך 500 אלף שקלים לאחיו אינה מנותקת ומתחברת למערכת היחסים המושחתת, שנתגבשה בין השניים לאורך השנים", סיכם רוזן את חלקו של ראש הממשלה לשעבר בהכרעת הדין. "הוכח בבית המשפט כי עד המדינה העביר סכומי כסף של מאות אלפי שקלים לטובת כיסוי גירעונות של אולמרט. הכספים לא הועברו ללא תמורה. משנקלע אחיו של אולמרט למצב כלכלי-אישי קשה ביותר, חובות מכבידים ורדיפות של אנשי שוק אפור, השתמש אולמרט שוב ב'אוצר הפלא' שעמד לרשותו וממנו שאב סכומי כסף נוספים הנמדדים במאות אלפי שקלים".

אולמרט הורשע בקבלת שוחד - סיקור מיוחד:

כך ייעשה לאיש שהורשע בשוחד

פרשת הולילנד: תקציר הכרעת הדין

ההכרעה בתיק הולילנד: אולמרט הורשע בשוחד

הולילנד: מי הורשע ומי זוכה?

אולמרט נגד אולמרט: התקציב יילקח?

השופט דוד רוזן נגד הסדר הטיעון עם זקן

פרשת הולילנד - המדריך המלא

בין תיקים לזיכויים: כל פרשות אהוד אולמרט