אולמרט נגד אולמרט: התקציב יילקח בעקבות הקלון?

בשנת 2007 בלחץ פרשת קצב ובהנחיית ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט, קיבלה ועדת הכספים החלטה לשלול את ההטבות להן זכאים נשיאים וראשי ממשלה לשעבר שיורשעו בעבירה שיש עמה קלון. כעת נראה שאולמרט עשוי לספוג הפסד כספי כבד בעקבות ההחלטה שהוא עצמו קיבל

התנאים ישללו? אולמרט (פלאש 90)

בית המשפט המחוזי בתל אביב בראשות השופט דוד רוזן הרשיע הבוקר (ב') את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בשורה של עבירות שוחד שבגינן הוא עלול להישלח לכלא. כעת נראה שגם הזכויות להן הוא זכאי מתוקף היותו ראש ממשלה לשעבר ישללו ממנו וזאת בעקבות החלטה שהוא עצמו קיבל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשנת 2007, בלחץ פרשת משה קצב ובהנחיית ראש הממשלה דאז אולמרט, קיבלה ועדת הכספים של הכנסת החלטה שלפיה מדינה ישראל לא תוסיף ותממן נושאי משרה לשעבר אם יורשעו בעבירה שיש עמה קלון. מדובר בשורה של הטבות שעלותן מסתכמות ביותר ממיליון שקלים לשנה בהן רכב השרד הצמוד, מזכירה, פטור ממס וקצבת פנסיה.

ההחלטה שהתקבלה אז פה אחד בוועדת הכספים נועדה לפגוע ישירות בנשיא המדינה לשעבר משה קצב שהורשע באונס, ולהרתיע נושאי משרה ואנשי ציבור מלפעול בניגוד לחוק. ספק אם ראש הממשלה לשעבר אולמרט תיאר לעצמו כי בין הראשונים להיפגע יהיה הוא עצמו, כשהזכויות הללו עשויות להישלל ממנו כבר בחודש מאי הקרוב.

אולמרט בבית המשפט, היום (פלאש 90)

השופט קבע: אולמרט שיקר על דוכן העדים

הבוקר, שנתיים ושלושה חודשים לאחר תחילת משפט הולילנד, החליט השופט רוזן שלא לעכב את הכרעת הדין והרשיע את מרבית הנאשמים - ובראשם את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט - שלדבריו שיקר והונה את בית המשפט במהלך עדותו. "עד המדינה קנה את שירותיו של אולמרט", ציין השופט והוסיף שאולמרט היה בבחינת "מי שלא יודע ולא שומע". הוא קבע כי הטיעונים לעונש יימסרו ב-28 באפריל, ועיכב עד אז את יציאתם מהארץ של המורשעים.

השופט רוזן דחה מכל וכל את עדותו של ראש הממשלה לשעבר ואף טען כי אולמרט שיקר על דוכן העדים. לדבריו, אולמרט טען כי עד המדינה שמואל דכנר היה "מאכער" ואף תיאר אותו כ"יהודי עם מקל" וכ"קמצן", תיאורים שאינם משקפים את המציאות. "נאשם 8 (אולמרט) ניחן בראייה חדה ומפוכחת מאין כמותה, הוא ביקש לבטל ולהנמיך את עד המדינה, גם במחיר של אמירת שקר בבית המשפט", קבע השופט.

לאורך דקות ארוכות, תיאר השופט רוזן את קו ההגנה של אולמרט כנלעג ותקף את התנהלות עורכי דינו. ראש הממשלה לשעבר נותר בפנים חתומות לאורך הקראת הדברים הקשים, שיגר מסרונים למקורביו ונמנע מכל מגע עם ראש לשכתו לשעבר שולה זקן, שרק לאחרונה הסכימה להעיד נגדו. על פי הכרעת הדין, ראש הממשלה לשעבר קיבל שוחד באמצעות כספים שהועברו לכיסוי גירעונות של אחיו יוסי אולמרט. "לאחר שהוסבר לו שיש עדויות, יוסי אולמרט אישר דברים עיקריים בעדות עד המדינה. הכסף הועבר לו באמצעות 6 צ'קים דחויים", הדגיש השופט. "עד המדינה העביר ליוסי אולמרט סכום גדול, 500 אלף שקלים".

לדברי השופט, יוסי אולמרט לא הכיר כלל את עד המדינה שמואל דכנר ולא סביר שדכנר, שנהג להסתובב במסדרונות עיריית ירושלים בזמן שאולמרט כיהן כראש העייריה, לא עדכן את האחרון בכספים שהועברו. "הוסכם כי הכסף לא ניתן מטעמי צדיקות, אלא כדי להניע אותו בקידום הפרוייקטים המקודמים על ידיו. עד המדינה סיפר בחופשיות וללא מורא וגם לנאשמת 9 (שולה זקן) על ההעברות", פסק השופט. עוד קבע רוזן כי דכנר העביר את הכספים לא מטוב לבו, אלא בשל אינטרסים אישיים וכלכליים ברורים. "הוא ראה לנגד עיניו את התועלת הצומחת לו מהשקעה זאת. עד המדינה קנה את שירותיו של אולמרט. הוא לא התחבר בקשרי רעות - זה היה קשר עסקי", פסק השופט רוזן.

אולמרט הורשע בקבלת שוחד - סיקור מיוחד:

פרשת הולילנד: תקציר הכרעת הדין

ההכרעה בתיק הולילנד: אולמרט הורשע בשוחד

הולילנד: מי הורשע ומי זוכה?

אולמרט נגד אולמרט: התקציב יילקח?

השופט דוד רוזן נגד הסדר הטיעון עם זקן

פרשת הולילנד - המדריך המלא

בין תיקים לזיכויים: כל פרשות אהוד אולמרט