השוטר שחישמל עציר אזוק 24 פעמים הורשע

לפני 3 שנים החליט שוטר הסיור סעיל אנעים להעניש גבר שהעיר לו ולשותפתו כי הם נראים "משועממים". לאחר שעצר ואזק אותו, חשמל השוטר את המתלונן באמצעות מכשיר הטייזר לא פחות מ-24 פעמים. היום הרשיע אותו ביהמ"ש בשורת אירועי התעללות ותקיפה

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר (ד') את סעיל אנעים, שוטר סיור במרחב יפתח, בשלושה סעיפים של התעללות בחסר ישע ותקיפה הגורמת חבלה של ממש. כתב האישום, הראשון מסוגו שהוגש בישראל בגין שימוש בטייזר, מצייר תמונה של שוטר אלים ואכזרי העושה שימוש בכוח מופרז ובסמכות שניתנה לו ללא צורך והצדקה, ובמיוחד באקדח החשמל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באחד המקרים בהם הורשע, הפעיל אנעים על עצור אזוק את מכשיר הטייזר, באמצעות הקרסים הנעוצים בגופו 24 פעמים, ללא כל הצדקה. האירוע התרחש לפני כשלוש שנים במהלך מעצר שביצע השוטר יחד עם שוטרת נוספת נגד אדם שהעיר להם כי הם נראים "משועממים".

אנעים הורה לגבר לצאת מהניידת ובעודו אזוק ירה בגבו באמצעות הטייזר. גם כשנפל לקרקע כשהוא נאנק מכאב, המשיך אנעים לירות בו. במהלך הנסיעה לתחנה, בעודו נוהג בניידת, ירה אנעים בעצור תשע פעמים נוספות והכה אותו בראשו באמצעות האקדח. כשהגיעו לתחנה, הוביל השוטר את העצור מהניידת תוך שהוא ממשיך לירות בו מספר פעמים ומורה לעצור לכנות עצמו בשמות גנאי. הוא הוביל אותו לחדר בתחנה, שם הוא המשיך לחשמל, לקלל ולהכות אותו - כל זאת כאשר העצור כנוע ומתחנן שיפסיק.

השתמש בחגורה ובמקל של מגב

חודש לאחר מכן, בפברואר 2011, שוב עשה אנעים שימוש אסור ומוגזם בטייזר. לאחר שעצר חשוד בפריצה לכלי רכב, הוא הכה אותו בזירה בראשו באמצעות אקדח החשמל. כשהגיעו לתחנת המשטרה, הכניס אנעים את החשוד לשירותים ופרק עליו את זעמו תוך שהוא מכה בו מכל הבא ליד - תחילה בחגורה ולאחר מכן במקל מגב. גם חברו של החשוד, שהגיע לתחנה כדי לברר אודותיו, נחשד על ידי אנעים כי הוא קשור למעשה השוד, וספג ממנו מהלומות. השוטר הכניס אותו לחדר, בעט בו וחבט בו באגרופים ובאמצעות מקל.

בית המשפט הרשיע את אנעים במקרה נוסף שהתרחש בספטמבר 2010. אז עיכב אנעים נהגת שנהגה ברכבו של בן זוגה. במהלך בדיקת המכונית החלו חילופי דברים בין השניים. כשבן זוגה של הנהגת הגיע למקום וביקש להראות לאנעים את רישיון הרכב, סירב אנעים לקבל את הרישיונות ועצר את הבחור ללא הצדקה. במהלך הנסיעה הכה אותו נמרצות.

שימוש מוגזם בטייזר (רויטרס)

עלא עווד, גיסו של המורשע, הביע אי שביעות רצון מהחלטת בית המשפט. "הוא נתן את כל חייו למשטרה. יש לו עשרות תעודות הערכה. בגלל עבריין אחד או שניים שמים אותו ככה בבית המשפט?", תהה עווד. הוא הוסיף כי החלטת בית המשפט מעבירה, לטעמו, מסר מוטעה שיפגע בסמכותם של השוטרים: "כל שוטר שרוצה לעצור מישהו צריך לחשוב מה יקרה לי והאם אצטרך לשבת בבית הסוהר בשל עבודתי. העבריינים חוגגים".

גם עו"ד ד"ר נתן שרייבר, סנגורו של השוטר המורשע, הצטרף לביקורת. "לא בכדי, האלימות והפשע משתוללים ברחובות. המפכ"ל והשר לביטחון פנים חייבים לתת כוח וסמכות למשטרה", אמר.

מנגד הביע עו"ד הדר צור, התובע מטעם מח"ש, סיפוק מההרשעה. "מדובר בכתב אישום חמור מאוד, אך לשמחתו מדובר במקרה חריג", הדגיש עו"ד צור.