המדינה לבג"ץ: "אין מקום להתערב בנושא זקן"

לאחר שעתרה לבג"ץ נגד ההחלטה שלא להפוך את זקן לעדת מדינה בפרשת הולילנד, השיבה המדינה לעתירת התנועה לאיכות השלטון וטענה: "ההחלטה התקבלה לאחר בחינה יסודית של חומר הראיות".צוות ההגנה של אולמרט בתשובתו לעתירה: "בכלי התקשורת פורסם תיאור מכפיש ושקרי שלא תואם את עדותה של זקן במשטרה"

שולה זקן. ארכיון (חדשות 2)

המדינה השיבה היום (ג') לעתירת התנועה לאיכות השלטון כנגד החלטת הפרקליטות שלא להפוך את שולה זקן לעדת מדינה בפרשת הולילנד – זאת בתמורה למסירת פרטים חדשים אודות מעורבותו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בפרשה. פרקליטי אולמרט השיבו אף הם לעתירה וטענו כי הפרטים שמסרה זקן לכלי התקשורת כלל לא נאמרו בעדותה במשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתשובתה לעתירה שהוגשה לבג"ץ, ציינה הפרקליטות כי ההחלטה שלא להפוך את זקן לעדת מדינה התקבלה "לאחר בירורים מעמיקים ובחינות יסודיות של חומר הראיות, תוך מתן משקל למכלול השיקולים הרלוונטיים". 

המדינה ביקשה בתשובתה לבג"ץ לדחות את העתירה: "החלטה בנוגע לגיבוש הסכם עד מדינה או הסדרים דומים, מצויה בליבת הסמכות ושיקול הדעת המקצועי של התביעה הכללית. אלו נושאים מקצועיים מובהקים שבית המשפט נוטה להדיר את רגליו מהם ולהימנע מהתערבות בהם".

צוות ההגנה של רה"מ לשעבר אולמרט הגיב אף הוא לעתירה וטען כי דבריה של זקן שפורסמו בכלי התקשורת, כלל לא חופפים לפרטים שמסרה לחוקריה: "הדברים שלפי 'מקורביה' של גב' זקן נאמרו על ידה במשטרה, וזכו לכותרות הגדולות ביותר בכלי התקשורת, כלל לא נאמרו על ידה בחקירתה. כך, לדוגמא, התיאור המכפיש והשקרי שפורסם בכלי התקשורת, שלפיו מר אולמרט עשה שימוש בכספי תרומות שקיבל לרכישת חליפות, עטים וסיגרים ולמימון לימודיהם של ילדיו, אינו קיים כלל בהודעתה של גב' זקן, אלא אך ורק בכלי התקשורת".

"לאחר שקראנו בעיון רב את חקירתה של גב' זקן ברור לנו לחלוטין כי לא 'אמת גולמית ובלתי מפוענחת' בפיה, אלא 'אמת' מעובדת ומוכוונת מטרה, שאינה אלא אסופת שקרים, המונעת מתחושתה של גב' זקן כי מר אולמרט בגד בה, כאשר סירב לגבות בבית המשפט את מערכת היחסים המושחתת שנרקמה בינה לבין עד המדינה בפרשת הולילנד, ומחששה מפני עונש המאסר שייגזר עליה. הא ותו לא".

עדויות זקן במשטרה נגד אולמרט: סיגרים, טיסות וכסף מזומן

לפני כשבוע וחצי, לאחר שפורסמה החלטת הפרקליטות שלא להפוך אותה לעדת מדינה, סיפרה זקן למקורביה לראשונה מה המידע שמסרה נגד אולמרט. בפרשת טלנסקי העידה זקן בפני חוקרי המשטרה כך: "הכסף של טלנסקי לא היה קופה פוליטית כמו שאולמרט אומר, זו הייתה קופה פרטית. מהקופה הפרטית הזו הוא קנה חליפות, עטים, סיגרים, נסע לחוץ לארץ. פעם אחת שילמנו מהקופה הזו על כנס פוליטי, אבל הכסף הזה היה כולו לצרכים אישיים. אני אומרת את זה למדינה - והם לא עושים עם זה כלום? המעטפות האלה היו מקור של כסף מזומן".

"אפשר לראות שכל התשלומים באוניברסיטה של הילדים שלו שולמו במזומן. מאיפה? כל הסיגרים שולמו במזומן. והוא הרי מעשן כל יום 2-3 סיגרים, כל אחד אולי מאה דולר, לא יודעת כמה, מאיפה הוא קנה אותם? מאיפה אוסף העטים הענק שלו? מאיפה החליפות? הכול במזומן, מהמזומנים האלה של טלנסקי. והוא עוד אומר שזו קופה פוליטית".

מילה כנגד מילה. זקן ואולמרט (חדשות 2)

בפרשת ראשונטורס מסרה זקן את הגרסה הבאה: "אני אומרת לכם שבראשון טורס הוא ראה את כל הנסיעות, לא רק נסיעה אחת. הוא נתן לנו את ההוראות לעשות מימונים כפולים, ועל המימון הזה והיתרות האלה כל בני המשפחה נסעו. החוקרים שמעו ממני את כל זה השבוע". לדבריה היא תיארה לחוקרים "איך הוא ראה בזמן אמת כל נסיעה, על השולחן. הוא אמר בעדות שהוא לא ראה את זה מצטבר, הוא ראה כל פרט לבד, אבל זה לא נכון".

"היינו שמים לו על השולחן הצעות של חמישה ארגונים, הכול על השולחן ביחד, ואז הוא אמר: מפה תיקחו מחיר מלא, מפה תיקחו 1,500 דולר, מפה אל תיקחו כלום. הוא עשה חישוב, לקח נייר כדי לראות כמה זה יוצא לו, כי היה לו חשוב שהילדים ועליזה וכל מי שרוצה לנסוע - גם יוכל לנסוע. וכך גם נוכל לדרג אותו למחלקה ראשונה. אז להגיד שהוא לא יודע? אם זה לא מספיק, אני לא יודעת מה מספיק".

על פרשת הולילנד אמרה לחוקרים: "הוא ביקש מדכנר לעזור ליוסי. דכנר צלצל ואמר לי: תגידי לאולמרט שבה שהוא ביקש ממני, בוצע. אמרתי לו. מה קורה פה? אני יושבת שלוש פעמים בשבוע בבית משפט על תיקים שהם לא שלי. הוא לוקח זיכוי ואני לוקחת הרשעה? מה זה, הכול מתהפך?"

"הפרסומים מעדותה של זקן מציירים תמונה קשה ביותר"

בתנועה לאיכות השלטון לא נשארו אדישים לפרסום אודות עדותה של זקן בחדשות 2 Online, ואמרו כי "הפרסומים בדבר עדותה מעלים חשדות חמורים ביותר כנגד מר אהוד אולמרט בכל מישורי התנהלותו הפרטית והציבורית, ומציירים תמונה קשה ביותר של חשדות לשחיתות מתמשכת, תוך שהתל לכאורה עשרות שנים ברשויות אכיפת החוק".

"צל כבד על אמון הציבור". אולמרט (חדשות 2)

"התנועה מצרה על כך שהעדות ניתנה בשלב מאוחר כל כך של ההליך המשפטי", הבהירו. "עם זאת אסור להתעלם ממנה, ויש לעשות כל מאמץ לברר את החשדות הקשים ולהגיע לחקר האמת בעניין".

"אהוד אולמרט הינו איש ציבור, ראש הממשלה לשעבר, שעדיין מעורב בפוליטיקה הישראלית ובכלכלה הישראלית", הדגישו בתנועה לאיכות השלטון. "ככל שהחשדות החמורים אכן נכונים הרי שהם מטילים צל כבד על אמון הציבור ברשות המבצעת. החשדות, לכאורה, שהועלו שופכים אור על החלטות שונות שקיבל אולמרט במשך השנים ויש בהם כדי להשפיע השפעה ממשית על סוגיית סיכוייו להתמודד בעתיד על אמון הציבור".