גשש צה"לי סחר בנשק ונשלח ל-5 שנות מאסר: "מצטער, זה נבע ממצוקה כלכלית"

בית הדין הצבאי אישר הסדר טיעון בעניינו של גשש צה"לי שגנב אמצעי לחימה מהצבא וסחר בהם תמורת עשרות אלפי שקלים. במהלך המשפט הוא הביע חרטה והסביר: "אני גר עם 11 אחים בצריף קטן, קנינו עם זה אוכל". הוא יישלח למאסר של 5 שנים וחודשיים

סחר בנשק בגלל מצוקה כספית. אילוסטרציה (חדשות2)

המלחמה בהברחות וסחר אמצעי הלחימה בצה"ל: בית הדין הצבאי גזר השבוע חמש שנות מאסר וחודשיים על גשש בדואי מהחטיבה המרחבית בנימין, שגנב אמצעי לחימה מהצבא וסחר בהם. בנוסף קבע בית הדין כי הלוחם יורד לדרגת טוראי וישלם פיצויים בסך 10,5000 שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי האישום, הוציא הגשש מרשות הצבא רובה סער M4, ארבעה רימונים ואמצעי לראיית לילה - לצורך מכירתם, תמורת עשרות אלפי שקלים.

באחד המקרים נסע יחד עם אזרח נוסף לכיוון באר שבע, שם בכניסה לעיר התבצעה עסקה למכירת כלי נשק, עבורה קיבל החייל 15,000 שקלים. עד היום הנשק לא נמצא ולא הוחזר לרשויות הצבא. כחודש מאוחר יותר, הוא הוציא אמצעי לראיית לילה בשווי 27,000 שקלים, והעביר אותו לאזרח תמורת 2,500 שקלים.

בבית הדין הצבאי התחשבו בהסדר הטיעון בין התביעה לסנגורו של הגשש, עו"ד עידן דביר. הנאשם אמר בבית הדין כי הוא מצטער על המעשים - וכי ביצע אותם בשל מצוקה כלכלית חמורה בביתו: "אני גר עם 11 אחים בצריף קטן, ההורים שלי לא עובדים. הייתי מביא אוכל הביתה עם הכסף וקניתי בגדים ונעליים. אני מצטער על מה שעשיתי".

 

עורך דין עידן דביר (יואב חסקלוביץ')

אביו של הנאשם, ששירת בצה"ל, אמר בבית הדין כי "אנחנו מאוד כועסים על מה שהוא עשה. גם השבט וכל הסביבה שלנו. זה לא היה צריך לקרות. שירתנו בבסיסים הכי סודיים ולא חשבנו להזיז בורג". 

בתביעה רצו להטיל עליו קנס גבוה יותר - אך לבסוף, בתום טיעוניו של סנגוריו על מצבה הקשה של המשפחה, החליט בית הדין להוריד את הסכום. "כתב האישום נגדו מנוסח בסופו של דבר על רקע הגרסה שהוא עצמו נתן לגורמי החקירה", ציין דביר. "גם לא נשכח כי הוא סייע בהחזרת רימוני ההלם שנתפסו. מדובר באדם שיש לו עבר תקין עד לביצוע העבירות הללו".

בית הדין הצבאי קיבל כאמור את הסדר הטיעון למרות שציין כי הוא "מקל מאוד ביחס לעונש הראוי לנאשם, זאת בניגוד להחמרה בענישה בעבירות של הוצאת נשק מרשות הצבא".