תביעה: בית החולים החדיר בטעות לרחם עוברים של אישה אחרת

בלבול בשמות מטופלות בבית החולים פוריה הוביל לכך שביציות מופרות של אישה אחת הושתלו בשוגג ברחמה של אחרת. כעת תובעת האישה, בה הושתלו העוברים, פיצויים בסכום של עד 2.5 מיליון שקלים. "נדהמתי מרצף ההתרחשויות שהביא לתוצאה האיומה. אני מפחדת להמשיך בטיפולים חדשים", היא טוענת. ביה"ח: הופקו לקחים וחודדו נהלים

תביעה: הביציות לא שלי (רויטרס)

בלעדי: תושבת העמקים בשנות ה-30 לחייה נדהמה לגלות כי במסגרת טיפולי פוריות שעברה בבית החולים "פוריה" בטבריה הושתלו ברחמה שלושה עוברים מאישה אחרת - וזאת בשל טעות בשם. כעת היא ובעלה תובעים מהמוסד הרפואי פיצויים בסכום של עד 2.5 מיליון שקלים בגין רשלנות חמורה ועוגמת נפש. "היא סובלת מחרדות וייקח לה זמן רב לעכל את מה שעבר עליה", נכתב בתביעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך שנת 2009, כך על פי התביעה שהוגשה בבית משפט השלום בתל אביב והגיעה לידי חדשות 2 Online, עברה האישה הפריה מלאכותית תחת הרדמה. במהלך הטיפול הוצאו מגופה 13 ביציות, מתוכן הופרו ארבע, כששתיים מהן הוקפאו.

כחודש לאחר ההליך, כשהגיעה האישה להחדרת שתי הביציות המוקפאות, נמסר לה להפתעתה כי על שמה רשומים שלושה עוברים מוקפאים. כשתהתה כיצד ייתכן הדבר, נאמר לה - כך על פי התביעה - כי שתי הביציות התפתחו לשלוש ביציות, ולכן אין כל בעיה להמשיך בהליך.

העוברים - של אישה אחרת עם שם דומה

ביה"ח פוריה (יח"צ)


לאחר שההפריה כשלה והעוברים לא שרדו, התברר לאישה כי בשל תקלה חמורה, לרחמה הוחדרו שלושה עוברים שאינם שייכים לה. בני הזוג, שלהם אין ילדים, נקראו לפגישה עם מנהל מחלקת הגניקולוגיה בבית החולים ומומחה נוסף. השניים התנצלו בפניהם ועדכנו אותם בפרטי הבדיקה הפנימית שנערכה בעקבות המקרה.

"העוברים", כך נכתב בדוח בית החולים, "לא היו שייכים לזוג, אלא לאישה אחרת עם שם דומה. הבעתי את התנצלותי בשם היחידה והמחלקה על מה שהתרחש והוספתי שטוב שלא נגרם כל נזק".

"מפחדת להמשיך בטיפולים חדשים"

בכתב התביעה שהגישו בני הזוג באמצעות עורכי הדין יצחק שיבובסקי וגיא דורון, פירטו השניים את הנזק שנגרם להם, לדבריהם, כתוצאה מהטעות. "התובעת ובעלה נדהמו מרצף ההתרחשויות שהביא לתוצאה האיומה", נכתב. "בני הזוג מתקשים להסתגל לעובדה כי בגופה הוחדרו ביציות מופרות שאינן שלה, אלא של גבר ואישה אחרת".

עוד נטען כי בעקבות המקרה מצויה האישה במצב נפשי קשה. "היא עדיין סובלת מההתרחשויות ומפחדת להמשיך בטיפולים חדשים", לשון התביעה.

מבית החולים פוריה נמסר בתגובה: "מדובר במקרה משנת 2009, אשר דווח בזמנו למשרד הבריאות על פי כל הנהלים, בהמשך הופקו לקחים וחודדו הנהלים לשמירה על תהליכי עבודה בטוחים ונאותים. כתב התביעה התקבל בימים אלו בבית החולים, אנו לומדים את טענות התובעים ונגיב כמקובל בבית המשפט. היחידה להפריה חוץ גופית במרכז הרפואי פדה, פוריה מטפלת במסירות וביעילות מקצועית במאות נשים וזוגות בשנה, זה יותר מעשור".