שחזור המסרונים חשף: עד המדינה הנחה את פליסיאן

לאחר שבוטל כתב האישום נגד חגי פליסיאן, הוגש כתב אישום נגד עד המדינה בגין בידוי ראיות. שחזור הודעות וואטסאפ בין השניים חשפו כיצד הנחה את פליסיאן מה לומר, מבלי לדעת שהוא עלול להפליל עצמו בירי הקטלני במועדון הנוער הגאה. "אכתוב לך מה להגיד", הורה העד לחגי

העד עבר לדוכן הנאשמים (חדשות 2)

פרקליטות מחוז תל אביב הגישה הבוקר (ב') כתב אישום לבית המשפט המחוזי בעיר נגד מי ששימש עד לאחרונה כעד המדינה בפרשת הברנוער, עד לקריסת התיק בחודש האחרון. העד מואשם בשורה של עבירות בידוי ראיות ושיבוש הליכי משפט שגרמו למשטרה להאמין כי מי שאחראי לרצח במועדון הנוער הגאה הוא חגי פליסיאן, סברה שהתגלתה כשגויה. בין האמצעים שסייעו למשטרה בחקירתם, טכנולוגיה חדישה שאפשרה שחזור הודעות וואסטאפ בין השניים, הודעות שנמחקו וחשפו טפח מהתוכנית להונות את המשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי כתב האישום, במהלך תקופת הפעלתו כעד מדינה, ניהל הנאשם ערוצי תקשורת מקבילים עם חגי פליסיאן, כאשר אחד מהם נסתר מאנשי המשטרה ובו הציע לפליסיאן ליטול חלק בתוכנית לפיה הוא ישלח מסרון ויוקלט כשהוא אומר דברים, אשר תוכנם יוכתב לו מראש ויקשרו אותו לאירוע. הוא הטעה את פליסיאן לחשוב כי ההקלטה והמסרון ישמשו אותו למטרות רווח בלבד והבטיח לחגי 4,000 ש"ח תמורת שיתוף הפעולה.

עוד נטען כי העד גרם לפליסיאן לומר דברים על מנת שיראו כהתוודות מוקלטת ברצח, הוא מסר את ההקלטה שביים לחוקרי המשטרה וטען בפניהם כי חברו אחראי לירי הקטלני. על בסיס "ראייה" זו, בנוסף לידיעות כוזבות אחרות שמסר העד, הוגש נגד פליסיאן כתב האישום בגין הרצח, אישום שבוטל רק אתמול. לאחרונה חלה התפתחות בחקירת הרצח, ובחודש פברואר האחרון באמצעות טכנולוגיה חדישה התאפשר שחזור ההתכתבויות בין השניים באפליקציית וואטסאפ, התכתבויות שנמחקו ממכשירי הטלפון. תוכנם של המסרונים המשוחזרים עלה בקנה אחד עם טענת פליסיאן, כי השיחה בוימה על ידי העד.

כך לדוגמה שלח חגי בהוראת הנאשם מסרון אשר תוכנו הוכתב לו: "תקשיב אני אמרתי לאחי לא לדבר על הנושא של הבר הזה הזין הזה ואני לא מבין למה אתה מנסה לפתוח את זה מה שהיה מת לא צריך לעיר מתים אחי מדובר בחופש שלנו".

במקרה אחר, כתב עד המדינה לשעבר לפליסיאן: "אחרי שנשב חמש דקות ככה אז תגיד לי טוב תזכור מה לגיד חחח לחץ...", ובמסרון אחר הוסיף: "שומע תגיד מה שאתה צריך לגיד ואז אני יגיד משהו ואז אני יכתוב לך מה לגיד וזהו נסגור את זה טוב אבל תהיה קצת עצבני...".

"מעשיו של המשיב פגעו פגיעה חמורה וחתרו תחת פעילותה של מערכת אכיפת החוק והמשפט ומנעו מרשויות אכיפת החוק להגיע לחקר האמת", נכתב בכתב האישום. "בכך, נגרם נזק בלתי יתואר למכלול המעורבים בפרשה זו, לרבות משפחות המנוחים ונפגעי העבירה בתיק הרצח וכן נגרמה פגיעה קשה באמון הציבור במערכת אכיפת החוק בכללותה".

פליסיאן. כבר לא נאשם ברצח (חדשות 2)

"האמת של חגי ניצחה"

למרות ביטול ההסכם עם עד המדינה, פרקליטו הודיע כי הגיע לסיכום עם הפרקליטות שפרטיו, לרבות שמו ופרטים מזהים נוספים לא יותרו לפרסום לעולם. במהלך פגישתו של סנגורו של העד, עו"ד יאיר רגב עם פרקליטת מחוז תל אביב, עו"ד נאווה שילר - הוא הבהיר בפניה, לאור ביטול ההסכם עם מרשו, כי אם בעתיד תבקש המדינה להשתמש בכל חלק של עדותו הוא ידרוש על כך גמול.

אתמול בוטל סופית כתב האישום נגד חגי פליסיאן, כעשרה ימים לאחר ששוחרר למעצר בית בשל ביטול ההסכם עם עד המדינה. "אנחנו מאושרים על ההחלטה", אמר סנגורו של פליסיאן, עורך דין משה יוחאי, בתגובה. "האמת של חגי ניצחה".

השיחה המלאה בין פליסיאן לעד המדינה ב-3.6, יומיים לפני מעצרו של פליסיאן:

05:34 - עד המדינה: "אני אהיה איתך בקשר לגבי הערב"

11:00 - עד המדינה: "בשעה 20:00 אתה תהיה בבית?, אני רוצה לבוא אליך לגבור את זה, שמחר יהיה לנו כבר את הכסף"
פליסיאן: "סבבה אחי, אני אעשה לך טלפון".
עד המדינה: "תתקשר למספר השני (הטלפון שניתן לו על ידי החוקרים), אני אהיה אצל עורך דין, בלי לדבר על מה שדיברנו, אתה זוכר מה להגיד?".
פליסיאן: "סבבה אחי".

17:30 - עד המדינה: "שומע תגיד מה שאתה צריך לגיד ואז אני יגיד משהו ואז אני יכתוב לך מה לגיד וזהו נסגור את זה טוב אבל תהיה קצת עצבני...".
הודעה נוספת מעד המדינה: "נדבר בחדר שלך".
פליסיאן: "סבבה, אבל אין אף אחד בבית".
עד המדינה: "שלא תגיד לי בשיחה מי זה שאול, זה המדריך הבנזונה".
פליסיאן: "סבבה, בהתחלה לא ידעתי".

עו"ד יאיר רגב (יח"צ)

18:40 - עד המדינה: "אני אדבר איתך עוד שעה, חגי, אני אדבר איתך עוד שעה, בינתיים תמחק את ההודעות". בשעה 20:00 הם נפגשו בביתו של חגי פליסיאן, שם הקליט עד המדינה את השיחה ששימשה תחילה את המשטרה במהלך החקירה.