הריגה ברשלנות או המתה באדישות?

הצעת חוק שהציעה שרת המשפטים ציפי לבני מציעה מדרג חדש ומפורט יותר של עבירות המתה. ההצעה, שעברה היום בוועדת השרים לענייני חקיקה, קובעת סעיפים חדשים כמו המתה בקלות דעת או המתה בשל מצב רפואי קשה וכוללת מדרג של עונשי מאסר

אילוסטרציה (רויטרס)

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אחר הצהריים (א') רפורמה מקיפה בתחום עבירות ההמתה. על פי הצעת החוק של שרת המשפטים ציפי לבני, ייווצר מדרג חדש ומפורט יותר של עבירות מזה הקיים כיום, ובהתאמה יעודכנו גם עונשי המאסר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עבירת הרצח תמשיך לעמוד במרכז עבירות ההמתה והיא תוגדר כמתאפיינת בכוונה או באדישות לתוצאה. העונש המרבי על עבירת רצח יהיה מאסר עולם. לצד עבירת הרצח תוגדר עבירת רצח בנסיבות מחמירות. הרשעה בסעיף זה תחייב עונש של מאסר עולם.

עבירה חדשה שתוגדר על פי החוק החדש היא המתה בנסיבות של אחריות מופחתת, עם עונש של 20 שנות מאסר. תחת הגדרה זו יסווגו מקרים שבהם למרות יסוד של כוונה או אדישות - אשמתו של הנאשם פחותה.

עוד עבירה שלא הייתה קיימת קודם היא המתה בקלות דעת, עם עונש של 12 שנות מאסר. הסעיף החדש מפצל למעשה את עבירת ההריגה הקיימת לשני חלקים: המתה בקלות דעת והמתה באדישות, שתיכלל תחת רצח.

לצד עבירת הריגה ברשלנות תיקבע עבירת גרימת מוות ברשלנות בנסיבות מחמירות, עם עונש מאסר של חמש שנים. מדובר במדרגת ביניים בין עבירות של המתה בקלות דעת לבין גרימת מוות ברשלנות.

עבירה נוספת שתיקבע במסגרת הרפורמות בעבירות ההמתה היא המתה בשל מצב רפואי קשה, עם עונש מאסר של חמש שנים. יוזמי החוק מציינים כי אם בעתיד תאושר המתת חסד, היא לא תיכלל תחת סעיף זה ומי שיפעל תחת היתר לא יישא באחריות פלילית.