העולה החדש טוען: חברה ממשלתית שילמה לי 4.35 ש"ח לשעה

מ', שעלה לארץ לפני שש שנים, הגיש תביעה נגד חברת שקמונה בטענה כי זו העסיקה אותו בתנאים קשים ובשכר מחפיר. מכתב התביעה עולה בין היתר כי החברה הממשלתית עירונית דרשה ממ' לעבוד 61 שעות ברציפות מדי סוף שבוע. "היה קל לפגוע בי כי אני עולה חדש", הוא אומר

שכר משפיל. צילום אילוסטרציה (פלאש 90, גדעון מרקוביץ')

4.35 שקלים לשעה - זה השכר הזעום, בלשון המעטה, שהרוויח עולה חדש שהועסק כאב בית בחברה ממשלתית עירונית לשיקום הדיור בחיפה - כך עולה מתביעה שהוגשה השבוע לבית הדין לעבודה בנצרת. מדובר בכחמישית משכר המינימום שהיה נהוג באותה התקופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חברת שקמונה הוקמה ב-1961 במטרה לסייע במצוקת הדיור בחיפה ובהמשך התפתחה וסיפקה גם בתי דיור מוגן באזור הצפון. באחד מבתי הדיור בעיר נצרת, ביקש לעבוד מ', שעלה לישראל לפני שש שנים בלבד מחבר העמים. לדבריו, כבר עם תחילת העסקתו נאמר לו כי שכרו יהיה נמוך, אך הובטח לו כי המצב יימשך "לשבוע-שבועיים" וכי בתום תקופה זו יתקיים דיון בנושא.

"הוריי חיים בבית הדיור המוגן הזה ורציתי גם לעבוד וגם להיות קרוב אליהם", סיפר מ' לחדשות 2 Online. "הבנתי שבשקמונה פיטרו באותה תקופה עובדים שהיו שם במשך 12 שנים - כאלה אפילו בתנאים יותר קשים מאלה שהוצעו לי".

מדי סוף שבוע: 61 שעות עבודה ברצף

בגלל רצונו לעבוד ולהישאר סמוך להוריו, הוא הוחתם לטענתו על מסמכים וחוזים שבדיעבד קעקעו את מצבו הכלכלי הקשה. "רצו שאחתום אפילו על סכום נמוך יותר של שני שקלים לשעה, אבל לא הסכמתי וכך נותרתי עם קצת פחות מחמישה שקלים לשעה. אפילו תלושי משכורת לא קיבלתי. רק נתנו לי מסמך שהעבירו כסף", אמר.

עו"ד שרה זלמנוביץ'

מכתב התביעה עולה כי מ' התבקש לחתום על חוזים וגיליונות נוכחות פיקטיביים וכן חויב לשהות במשרד ללא חשמל וריהוט במשך כשלושה שבועות. במהלך התקופה צויד מ' בפנס, אך לטענתו גם זה נלקח ממנו והתאורה היחידה שנעזר בה במהלך הלילה בקעה מהטלפון הסלולרי שלו. כמו כן, נאלץ מ' להביא למקום מיטה, שולחן וכיסא שמצא בפח האשפה של בית הדיור.

מכתב התביעה שהגישה עו"ד שרה זלמנוביץ' עולה כי מדי סוף שבוע נאלץ מ' לעבוד במשמרות שנמשכו 61 שעות ברצף. המשמרות החלו בימי חמישי בשעה 19:00 והסתיימו רק בימי ראשון ב-08:00. בחגים המשמרות נמשכו אף לפרקי זמן ארוכים יותר. באחד החודשים עבד מ' 544 שעות, והחברה, לדבריו, אילצה אותו לדווח כי עבד 358 שעות בלבד.

כשביקש מ' להבין מדוע הוא משתכר סכום כה זעום, הבין כי על פי המסמכים שעליהם חתם הוא נחשב קבלן חיצוני ולא עובד מן המניין. "ככה הם אמרו לי שהם משלמים. כשביקשתי לתקן את המצב הם ענו לי: 'מי אתה בכלל שתדרוש דברים?', דיברו איתי מאוד לא יפה", המשיך מ' בצער. "אני מרגיש שהיה יותר קל לפגוע בי כי אני עולה חדש".

"העולה החדש הועסק בתנאים שאינם מתאימים לבן אנוש", טענה עו"ד זלמנוביץ' בכתב התביעה. "הוא נפגע פיזית ונפשית ונגרמה לו צלקת עמוקה עד עצם היום הזה".

מחברת שקמונה נמסר בתגובה: "העניינים יתבררו בבית המשפט".