המלצה תקדימית עשויה להוביל להכרה בקורבן אונס כנפגעת איבה

שני מאסרי עולם מצטברים הוטלו בשנת 2008 על אנואר אחדוש, שהורשע באונס ורצח הילדה ליפז חימי בת ה-9. שנים לאחר שנחקר והוגדר כתיק פלילי, המליצה שופטת בית המשפט המחוזי בת"א למשטרה לבחון שוב את מניעיו של הרוצח, זאת לאור גילויים חדשים מחקירתו ולפיהם בין השאר היה פעיל בפתח ותכנן לרצוח חיילות

קורבן הרצח, ליפז חימי ז"ל

צדק מאוחר: שמונה שנים לאחר אונס ורצח הילדה ליפז חימי בת ה-9, עשויה המלצה תקדימית של בית המשפט להכיר בה כנפגעת פעולות איבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיון שנערך היום (ג') בביהמ"ש המחוזי בתל אביב סביב נסיבות הרצח, נחשפו פרטים משמעותיים מעדותו של הרוצח הפלסטיני אנואר אחדוש, אשר לא נלקחו בחשבון בעת הגשת כתב האישום נגדו; בין השאר היותו חבר בארגון פתח, שאף מתגמל את משפחתו בקצבה חודשית של 4,000 שקלים.

במשך שעה ארוכה תושאל הנאשם באמצעות מתרגמת על מניעיו, וזה השיב שרצח את הילדה מתוך ידיעה כי ביום מן הימים היא תתגייס לצה"ל. ממניעים זהים, לדבריו, רצח זמן קצר קודם לכן גם את דוד בן חמו מבית שמש, ואף תכנן את רציחתן של שתי חיילות וחטיפת אוטובוס תלמידים.

בפסיקתה ציינה השופטת את הבעייתיות שבהתייחסות הרשויות למקרי אונס כאירועים פליליים, וכי לנוכח הצהרותיו של הנאשם ברצח יש מקום לבחון מחדש את הקביעה כי רצח את הילדה בנסיבות פליליות.

השופטת המליצה לבחון שוב את המניעים (shutterstock)

נשפט למאסר עולם

בשנת 2008 נשלח אחדוש לשני מאסרי עולם מצטברים בגין שני מעשי רצח, ול-17 שנים נוספות בגין אונס והצתה.

במשך מספר חודשים שהה אחדוש בישראל באופן בלתי חוקי, במהלכם עבד בשוק המקומי בבית שמש. במסגרת עבודתו נתקל מספר פעמים בילדה ליפז חימי בת ה-9, ולאחר היכרות קצרה עמה החליט לרצוח אותה. באחד הימים שבהם פגש בילדה, פיתה אותה הנאשם להתלוות אליו תמורת עשרה שקלים לחלקו האחורי של השוק, שם התנפל עליה, אנס אותה באכזריות ולבסוף חנק אותה למוות בעזרת שרוכי נעליה. לאחר הרצח גלגל הנאשם את גופתה של הילדה בתוך שמיכה ונטש אותה על גרם המדרגות בשוק.