בית המשפט קבע: השייח' ראאד סלאח לכלא

הנאום ועונשו: בעקבות דרשה שנשא בשנת 2007 בא קרא לפעול באלימות נגד חיילי צה"ל, גזר בית המשפט על השייח' ראאד סלאח שמונה חודשי מאסר בפועל. "ברוך השם, יצאתי בזול", אמר לאחר הפסיקה

סאלח בבית המשפט, היום (יוסי זילברמן, חדשות 2)

בית משפט השלום בירושלים גזר היום (ג') שמונה חודשי מאסר בפועל ושמונה חודשי מאסר על תנאי על השייח' ראאד סלאח, מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, שהורשע בהסתה לאלימות בשל דרשה שנשא בשנת 2007. "ברוך השם, יצאתי בזול", אמר סלאח לאחר שנגזר דינו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהחלטתה פסקה השופטת מרים לומפ כי הערך החברתי שהנחה אותה הוא הגנה על שלום הציבור בפני פגיעה פוטנציאלית בו. "במקרה הזה לא ניתן להתעלם ממעמדו של הנאשם, איש ציבור מוערך ומוכר - מדובר בחרב פיפיות", הסבירה.

"בנאומו חזרו המילים 'דם' ו'שהידים', זה דבר שמלבה יצרים ואלימות ויש חשש רציני לפוטנציאל נפיץ", הבהירה השופטת. "לכן ראיתי את המקרה הזה כחמור יותר ממקרים אחרים. הנאשם צבר עבר פלילי משמעותי - ארבע עבירות קודמות, שלוש מהן רלוונטיות למעשה זה. הוא לא לקח אחריות על מעשיו ולא הביע חרטה עליהם".

בן גביר ותומכי סלאח התעמתו מחוץ לבית המשפט

בתום הדיון יצא מבניין בית המשפט עו"ד איתמר בן גביר, שנתקל בקבוצת תומכיו של השייח' סאלח והחל לצעוק לעברם: "מחבלים, מקומכם לא בארץ". העימות התפתח לקללות, דחיפות ומהומה של ממש - שנרגעה רק לאחר שאנשי משמר בית המשפט הפרידו בין הנצים.

על פי כתב האישום שלפיו הורשע השייח' סלאח, ב-2007 הגיע סלאח לירושלים עם מאות תומכים מהצפון ונאם בשכונת ואדי ג'וז בפני אלפים. "עכשיו אנחנו בשטח הזה, המבורך, הצלול ובעל הברכה הטהורה, אילולא ההפרעות והשיבושים, שפקדו אותנו על ידי הכיבוש הישראלי שיסולק בעזרת השם, כמו שסולקו אחרים כמותו בעבר", אמר בין היתר מנהיג הפלג הצפוני בנאום שנשא.

השייח' סלאח המשיך וקרא בנאומו: "כשאנו כאן מתכוננים לתפילה במתחם של מסגד אל-אקצא המבורך, פה יוסרו כל ענני הקיפוח משמי ירושלים הקדושה מדמם של החפים מפשע אשר התירו את דמם והוציאו את נשמתם חיילי הכיבוש הישראלי אשר כובשים את מסגד אל-אקצא המבורך".