חגי פליסיאן מדבר מהכלא: "זעקתי ואף אחד לא האמין לי"

תשעה חודשים לאחר שהמשטרה כינסה מסיבת עיתונאים דרמטית והכריזה על פענוח הרצח בברנוער – נראה שהתיק קורס. עד המדינה, שהביא להגשת כתב אישום נגד חגי פליסיאן, נעצר. פליסיאן צפוי להשתחרר בקרוב. בשיחה מהכלא סיפר פליסיאן על תחושותיו עקב ההתפתחות הדרמטית: "הרגו אותי כשאני עוד בחיים, מקווה שבסוף אוכל לחייך"

במשך ארבע שנים נותרה זהותו של הרוצח בברנוער תעלומה מוחלטת, עד שביוני 2013 הגיעה פריצת הדרך עם מעצרו של חגי פליסיאן, בחשד שירה למוות בניר כץ וליז טרובישי ז"ל. היום (ד'), נדמה שהחקירה שבה לנקודת ההתחלה, עם מעצרו של עד המדינה והצפי לשחרורו של פליסיאן. בשיחה שניהל מהכלא עם עורך דינו והגיעה לידי חדשות 2, התייחס היום הנאשם המרכזי ברצח להתפתחות הדרמטית: "אף אחד לא האמין לי, למרות שזעקתי את האמת שלי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אמרתי כל הזמן שמדובר בשקרים, בעלילות", אמר פליסיאן בשיחה עם פרקליטו. "הרגו אותי ואת המשפחה שלי. בחקירות הסתכלו עליי וגיחכו, עשו ממני צחוק. חשבתי שאני חי בחלום".

פליסיאן עצור כבר תשעה חודשים. בחודש הבא אמור היה להיפתח משפטו ובינתיים הושם בבידוד בבית המעצר ניצן. במהלך מעצרו פקדה טרגדיה את משפחתו, כשאחיו נפל ממרפסת ונהרג. "הכי קשה לי זה שלא הייתי שם", אמר היום פליסיאן. "בהלוויה שלו לקחו אותי וריסקו לי את החיים. הרגו אותי כשאני עוד בחיים. אני מקווה מאוד שאני אשתחרר מפה באמת ובסופו של דבר נוכל לחייך".

ליז טרובישי וניר כץ ז"ל (חדשות 2)

עד המדינה מסבן את כל העולם" 

במהלך השיחה התייחס פליסיאן לעד המדינה שנעצר היום וכינה אותו "בן אדם שקרן שמעליל עליי עלילות". בהמשך שאל אותו עורך דינו מדוע לדעתו ניסה עד המדינה להפיל אותו. "אני לא יודע. הוא ראה את החולשה שלי עם הכסף, שאני לחוץ לכסף. הוא ידע באיזה נקודות לגעת, איפה לדבר, מה להגיד. הכל הוא ידע", אמר פליסיאן. "איך הוא אמר לי בעימות בינינו - 'חגי, אני יודע כמה מהלכים יותר טוב ממך'. בטח שהוא ידע, בגלל זה הגעתי עד לפה. הוא מסבן את כל העולם".

"לא כדאי לכם לדעת לאיזה מצבים הגעתי פה בחיים שלי", אמר פליסיאן. "אני בן אדם שבור, הגעתי למצב שאני בן אדם שבור, לא יודע מה לעשות את עצמי. ראיתי את עצמי רוצה לזרוק את עצמי מהמיטה. הגעתי למצב נפשי... בגלל זה אני באגף השגחה".

ארבע שנים אחרי הרצח בברנוער, כינסה המשטרה מסיבת עיתונאים דרמטית. "פענחנו את הרצח", הצהירו אז החוקרים. במבט לאחור, היו סיבות לחשוד שמשהו עקום: מסיבת העיתונאים לפני התרת צו איסור הפרסום, בריחתו הדרמטית של עד המדינה, הריאיון שלו לחדשות 2 לפני מעצרו ואחר כך דרישותיו הכספיות.

פענחנו את הרצח" (חדשות 2)

"התנהלות מוזרה ומקוממת" 

על הראיות החדשות והדרמטיות, אלו שזעזעו וככל הנראה ריסקו את התיק, הוטל צו איסור פרסום. במשך חודשים לאחר הגשת כתב האישום, המשיכה המשטרה בצעד נדיר בחקירה. במהלך החקירה סימני השאלה רק התרבו, עד לישיבה הדרמטית של המשטרה והפרקליטות, שבה הסכימו כולם כי יש הכרח לעצור את עד המדינה.

"אני מעריך שיש להם איזו התפתחות חקירתית, שהם החליטו לסגת מכתב האישום, לשחרר את פליסיאן ולהאשים את מרשי כמי שהכשיל את עד המדינה", אמר היום עוד יאיר רגב, פרקליטו של עד המדינה. "אין ספק שההתנהלות הזאת היא התנהלות מוזרה ומקוממת מאוד".

"הפרקליטות גילתה ממצאים אשר מזכים את מרשנו", אמר מנגד עוד משה יוחאי, פרקליטו של פליסיאן. אני מעריך שזה כמו מוות איטי ושבשבוע הבא חגי פליסיאן ישוחרר לביתו. מתחילת התיק אנחנו זועקים לחפותו. מתחילת התיק חגי פליסיאן ישב בפני החוקרים ואמר 'קחו אותי למכונת אמת'".

חזרה מכתב האישום - סוף פסוק

כעת נותרו שאלות קשות בלתי פתורות: מדוע הוגש כתב אישום אם סימני שאלה משמעותיים כל כך ריחפו באוויר? האם הייתה כאן יד קלה של הפרקליטות על ההדק? האם הכל היה קשר בחקירת המשטרה? וגם: האם הוגש כתב אישום חמור, מפלצתי, כנגד אדם חף מפשע?

במשטרה ובפרקליטות תמימי דעים היום שהראיות החדשות יחייבו ככל הנראה חזרה מכתב האישום נגד פליסיאן. המשמעות של חזרה מכתב האישום לאחר שהוגש היא שאין דרך חזרה - אם ביום מן הימים תתגלה ראייה חד משמעית שתצביע על כך שפליסיאן אכן ביצע את הרצח, לא ניתן יהיה להגיש מחדש את כתב האישום.