ביהמ"ש הורה להאריך חיי תינוקת - בניגוד לעמדת הוריה

זוג הורים מירושלים עתר לבית המשפט נגד בית החולים שבו מאושפזת בתם, ודרש למנוע את הארכת חייה. השופט החליט לאמץ את עמדת בית החולים ולדחות דרישתם לאפשר לה למות בכבוד

בית המשפט הציל את חייה. ארכיון (רויטרס)

גזר עליה חיים: בית המשפט לענייני משפחה בירושלים הורה היום (ד') על ביצוע ניתוח להצלת חייה של תינוקת בת שנה וחודשיים שאובחנה כסובלת ממחלת שרירים גנטית - בניגוד לעמדת הוריה. אחותה של הילדה נפטרה לפני מספר שנים מאותה מחלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תחילתה של הפרשה בסוף חודש ינואר האחרון, אז לקתה הפעוטה בדם לב פתאומי בעקבות חנק מחתיכת מזון. צוותים של מד"א ביצעו בה החייאה ופינו אותה לבית החולים שערי צדק, שם חוברה למכונת הנשמה. לאחר ארבעה ימים החליט צוות הרופאים לנתק את הפעוטה מהמכונה כדי לבחון את יכולתה לנשום באופן עצמאי, אך כעבור יומיים הוחלט להנשימה שוב לאחר ששבה ולקתה בדום נשימה.

בשלב זה, פנו הוריה של התינוקת לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה להורות לבית החולים לנתקה ממכשירי ההחייאה. בעתירה הביעו ההורים את רצונם לשים קץ לסבלה של בתם מתוקף "חוק החולה הנוטה למות", המתיר לכל חולה סופני בישראל להימנע מהליכים רפואיים להצלת חייו.

בית המשפט דחה את העתירה על הסף בנימוק כי התינוקת לא אובחנה מתוקף מצבה כמי שעונה על ההגדרה "חולה סופני" במסגרת החוק.

השופט אימץ את עמדת בית החולים. ארכיון (shutterstock)

בשל הצורך להמשיך ולהנשים את התינוקת בדרך קבע, עתר בית החולים שלושה ימים לאחר מכן לבית המשפט לענייני משפחה כדי שזה יתיר לו לבצע בילדה ניתוח פיום קנה הכרחי (להחדרת פיית הנשמה קבועה לקנה הנשימה דרך הגרון), זאת לאחר שנתקלו בסירוב מצד הוריה.

בתום דיון רגיש שנערך בנושא, קבע בית המשפט, בהתבסס על דעת מומחים, כי חרף מצבה הקשה של התינוקת - היא אינה מוגדרת כחולה סופנית, וניתן לבצע פעולות להצלת חייה. לפיכך, הורה השופט לבית החולים לבצע את הניתוח החיוני לשם הבטחת חייה.

בהחלטתו הביע השופט דניאל טפרברג את הערכתו למוסד הרפואי, שנמנע מעימות משפטי עם הורי התינוקת, וכן גילה הבנה לצער ההורים בשל מצבה של בתם.