בית המשפט הורה לחייב בן 9 ליטול ריטלין – למרות התנגדות אמו

בעקבות תביעה של האב, הורה בית הדין לענייני משפחה להעניק לילד טיפול בהפרעת קשב וריכוז וכן חיסון נגד נגיף הפוליו. בהחלטה יוצאת הדופן של בית המשפט נכתב: "אין האם יכולה לכפות את רצונותיה ודרך חייה". מאז שהחל ליטול ריטלין, דווח על שיפור בציונים של הילד בבית הספר

בן 9 יקבל ריטלין בניגוד לרצון אמו (ויקיפדיה)

בפסק דין יוצא דופן הורה בית הדין לענייני משפחה לחייב ילד בן 9 ליטול את התרופה השנויה במחלוקת ריטלין, לטיפול בהפרעת קשב וריכוז. זאת, למרות התנגדותה הנחרצת של אמו למתן תרופות וחיסונים מסיבות אידיאולוגיות. הדיון, שהתנהל בדלתיים סגורות, נחשף עקב בקשת חדשות 2 שהוגשה על ידי היועצים המשפטיים הד"ר ישגב נקדימון ועו"ד דקלה בירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הוריו של הילד גרושים, ובית הדין לענייני משפחה נדרש לסוגיה הסבוכה בעקבות תביעה שהגיש האב. "גם אם אמונותיה של האם ודרך חייה שוללת את מתן מלוא החיסונים המומלצים על ידי גורמי הרפואה, גם אם סוברת האם שלמרות הפרעת הקשב והריכוז אין לתת לקטין ריטלין - אין היא יכולה לכפות את רצונותיה ודרך חייה, לא על האב וגם לא על הקטין", נכתב בהחלטה.

"אני סומכת על בית המשפט שהפעיל שיקול דעת ולקח מומחה ספציפי שבדק את הילד הספציפי הזה", אמרה עו"ד ענבר שנהב, המייצגת את האם. "האם מבצעת את החלטת בית המשפט".

על פי החלטת בית המשפט חוסן הילד גם נגד נגיף הפוליו, במסגרת מבצע "שתי טיפות". לאחר שהילד החל ליטול את התרופה ריטלין, לטיפול בהפרעת קשה וריכוז, דווח כי חל שיפור בציונים שלו בבית הספר.

"הורה יכול לומר שהוא חפץ בניהול אורח חיים אורגני, בתזונה טבעית, כי הוא אינו מאמין בחיסונים או שאין הוא חפץ במתן טיפול תרופתי - כל עוד נוהג הבגיר כלפי עצמו", נכתב בהחלטת בית הדין. "אין הוא יכול להימנע מלנהוג כלפי ילדו בדרך שהורה מסור היה נוהג".

"יש פה מסר לכלל ציבור ההורים שנמצאים בסכסוך גירושים", אמר עו"ד רן רייכמן, המייצג את האב. "כל אחד יכול לנהל את חייו כפי שהוא חפץ, אבל אל תעשו ניסיונות בילדים. את הילדים תשאירו בצד. אם לא תדאגו להם באופן מיטבי - בית המשפט ידרג שיקבלו את הטיפול הראוי להם".