אברג'יל הפתיע את בית המשפט: "תחזירו אותי לארה"ב"

העבריין שרק חזר, לבקשתו, לארץ כדי להמשיך לרצות את עונשו, הפתיע את השופטים. פרקליטו טען בשמו כי תנאי הכליאה בבידוד בכלא נפחא קשים מאלה להם זכה בארה"ב. "אנחנו מוכנים לממן את הטיסה", אמר הפרקליט

אברג'יל בבית המשפט (משטרת ישראל)

בפעם הראשונה אחרי שהוחזר לישראל התייצב ראש ארגון הפשיעה יצחק אברג'יל היום (ד') בבית המשפט המחוזי ירושלים והפתיע את השופטים. "לאור העובדה שלא מתקיימים תנאי הכליאה בישראל כמו תנאי הכליאה בארה"ב - תחזירו אותי לארה"ב", ביקש אברג'יל מבית המשפט.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסיבה לבקשה המפתיעה היא כי בישראל החליטו לשלוח את אברג'יל לכלא נפחא, כלא שמשמש בעיקר לאסירים ביטחוניים. "משפחתו לא יכולה להגיע אליו, לא ילדיו הקטנים. הוא הסכים לרצות את העונש בישראל אבל לא שישבצו אותו בכלא נפחא", הסביר עורך דינו שרום נהרי לבית המשפט והוסיף: "אנחנו אפילו מוכנים לממן את כרטיס הטיסה".

השופט יורם נועם תהה מדוע מבקש אברג'יל בקשה כזו, לאור העובדה שהוא זה שביקש בעצמו לחזור לישראל. לדברי השופט, לא ניתן להחזיר אדם למדינה בה ריצה את עונשו אחרי שכבר הוחלט להשיבו ארצה.

פרקליטו של אברג'יל ציין כי מרשו שהה ב"כלא למפוויק" בלוס אנג'לס, אחד מבתי הכלא הנוחים בארה"ב, שם הוגדר כאסיר במעמד "אבטחה נמוכה". לדבריו, שבועיים לפני הסגרתו לישראל חיפש אברג'יל עורך דין כדי לעצור את ההסגרה.

"הוא הסכים לחזור לישראל בלי חרטה", טענה נציגת הפרקליטות בדיון, "הוא חתם על שלושה מסמכים בארה"ב המביעים את הסכמתו. אחד מהם מול קונסול ישראל בבית הכלא ואחר בקשה שהגיש לשירותי בתי הסוהר האמריקני. המשיב הסכים וחזר בו".

 

רק לפני שבועיים: אברג'יל נחת בישראל

ראש ארגון הפשע יצחק אברג'יל, נחת לפני כשבועיים בישראל לאחר שריצה חמש שנים וחצי במאסר בכלא בלוס אנג'לס. את הגעתו ארצה ליווה כוח מיוחד של יחידת נחשון שהוטס לארה"ב מבעוד מועד כדי לקלוט אותו מידי רשויות החוק האמריקניות. בשל האיומים על חייו, הועבר אברג'יל לתא נפרד שבו הוא ממשיך לרצות את עונשו.

חזרתו של אברג'יל הדאיגה מאוד את המשטרה, בעקבות חשש מחידוש פעילות ארגון הפשיעה שבראשו עמד לפני הסגרתו לארה"ב. בזמן שהותו בכלא האמריקני ערקו מרבית אנשיו לארגוני פשיעה אחרים, מה שהגביר במשטרה את החששות, מפני ניסיונות אלימים מצד אברג'יל לבסס חזרה את מעמדו כבכיר העבריינים בישראל.

באוגוסט 2008 נעצר אברג'יל בישראל בעוון עבירות שביצע בחו"ל, ובגינן ריצה עונש מאסר של כשנתיים וחצי. במקביל, הואשם אברג'יל בבית המשפט הפדרלי בלוס אנג'לס בשורת עבירות שביצע על אדמת ארה"ב, ובראשן רצח סוחר סמים ישראלי. בתום משא ומתן שערכו סנגוריו עם התביעה בארה"ב, הוחלט לגזור עליו תקופת מאסר של 10 שנים, הכוללת גם את תקופת המעצר שהספיק לרצות בכלא בישראל.

חזרתו ארצה התאפשרה בעקבות הסדר טיעון, שהוביל עורך דינו שרון נהרי, ונחתם עימו בארה"ב הברית. בעסקת הטיעון נקבע כי עונשו יופחת לשמונה שנים וחצי בתנאי שירצה את יתרת מאסרו בישראל.