הישיבות עתרו לבג"ץ: בטל החלטתך לעצור העברת כספים

אחרי ההפגנות, מגיע ההליך המשפטי: ישיבות ההסדר, הישיבות הציוניות והחרדיות פנו לבג"ץ שיבטל את החלטתו להפסיק את העברת התקציבים לישיבות שגיוס תלמידיהן נדחה. בין הנימוקים: לשופטים לא היה די מידע בנושא

הישיבות משיבות מלחמה משפטית: בצעד נדיר, מאחדות הישיבות הציוניות וישיבות ההסדר ידיים עם הישיבות החרדיות ועותרות לבג"ץ היום (א') במטרה לבטל את ההחלטה לעצור את המימון לישיבות. העותרים ציינו כי גם הישיבות הציוניות וישיבות ההסדר נפגעו קשות מההחלטה, וביקשו להקפיא אותה עד לצירופן כמשיבים ולדיון מחודש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת


"קולם של הנפגעים מהחלטת השופטים לא נשמע", הסביר בא כוחם של העותרים, עורך הדין בצלאל סמוטריץ'. "הנתונים וההשלכות של הצעד הזה לא היו בידי השופטים כשקיבלו החלטה. מדובר בניגוד מוחלט לכל ההלכות ובניגוד לכל אמת מידה של צדק".

לא רק במגזר החרדי - גם בציבור הדתי-לאומי נשמעה ביקורת חריפה על החלטת בג"ץ. בעצם ההחלטה למנוע באופן גורף תקציבים ממוסדות שבהם לומדים מועמדים לשירות בני 18 עד 20 נפגעו גם ישיבות ציוניות, למרות העובדה שהן פועלות מתוקף הסדר ארוך שנים עם הרשויות ועם צה"ל ואף נחשבים למוסדות שאחוזי הגיוס בהם גבוהים מאוד, במיוחד לשירות קרבי. עם זאת, מדובר במהלך מפתיע בשל ההבדלים המהותיים בהשקפה בין הישיבות החרדיות לישיבות ההסדר.

בעקבות ההחלטה: לפיד הנחה לעצור את הכספים

בג"ץ קבע ביום שלישי שעבר כי כי בני ישיבות שלא התגייסו מאז אוגוסט 2013 יחוייבו להתייצב בלשכות הגיוס, ולא הישיבות בהן הם לומדים לא יקבלו תקציבים ממשרד החינוך. כך לפחות ייעשה עד שגיוס בני הישיבות יהפוך להיות מעוגן בחוק שיוצג על ידי הכנסת.

בית המשפט העליון, בראשותו של הנשיא אשר גרוניס, קיבל את העתירה של התנועה לאיכות השלטון וקבע בדעת רוב של שמונה שופטים מול שופט אחד שהתנגד. החלטת בג"ץ נוגעת לתלמידי ישיבות שקיבלו צווי גיוס למועדים שונים החל מחודש אוגוסט 2013.

לאחר התייעצות דחופה הנחה ביום חמישי שר האוצר יאיר לפיד את החשבת הכללית במשרדו לעצור את כל הכספים הנמצאים במשרד החינוך ומיועדים לתלמידי הישיבות, וזאת לעל מנת למלא אחר פסיקת בית המשפט. במקביל, פועל משרד החינוך בשיתוף עם משרד הביטחון על מנת לפצל את רשימות תלמידי הישיבות ולהפריד מתוכם את אלה שגיוסם נדחו החל מחודש אוגוסט האחרון.

רק משתסתיים הבדיקה ישחרר משרד האוצר רק את הכספים של בני הישיבות שאינם נכללים בפסיקת בג"ץ. מדובר במכה קשה עבור החרדים, שהביעו זלזול בהחלטה בשל המועד שבו התקבלה, זמן קצר לאחר שהכספים לחודש פברואר כבר הועברו לידי המשרד.