ישראליות שהבריחו קוקאין - יוסגרו לצרפת

רוזי בן חיים ואורטל ביטון נתפסו לפני 13 שנה עם תשעה קילוגרם קוקאין בתרמיליהן בנמל התעופה בצרפת. הן נעצרו, הורשעו ונשלחו למאסר, אך במהלך ההליכים המשפטיים הצליחו להימלט לישראל. בצרפת דרשו את הסגרתן, הן ערערו, אך העליון קבע: מבריחות הסמים יוסגרו

סמים נמצאו בתרמיליהן. אילוסטרציה (חדשות 2)

בית המשפט העליון דחה היום (ד') את הערעור שהגישו רוזי בן חיים ואורטל ביטון, שהורשעו בסחר בסמים ונמלטו לישראל, והורה להסגיר אותן לצרפת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השתיים טסו בשנת 2001 לתאילנד, כשהיו בנות 21 ו-22, ומשם לקולומביה. אחרי ששהו חודש בקולומביה המשיכו הצעירות לצרפת, אולם כשנחתו בשדה התעופה בפריז מצאו עליהן בחיפוש במכס כ-9 קילוגרם של קוקאין.

הן נעצרו במדינה ובחקירתן טענו, שלא היו מודעות לעובדה כי הסם נמצא אצלן. לטענת הצעירות, בזמן שהיו בקולומביה פגשו שלושה בחורים מקומיים שהטמינו את הקוקאין בתרמיל שלהן מבלי שידעו.
בן חיים וביטון שוחררו בתנאים מגבילים, אך הדרכונים שלהן נלקחו, ונאסר עליהן לעזוב את צרפת. אולם, בניגוד לתנאי השחרור שלהן, לא התייצבו הצעירות בשירותי הפיקוח במדינה וצו מעצר הוצא נגדן.

בשנת 2002 נמלטו השתיים לישראל, בעוד ההליכים המשפטיים נגדן בצרפת עדיין נמשכים. בן חיים וביטון נחתו בזמנים שונים בנתב"ג ומסרו גרסה דומה על השתלשלות האירועים כמו זו שסיפרו לחוקרים בצרפת. לדברי בן חיים, היא וחברתה נסעו ברכבת לבלגיה, משם לאמסטרדם, שהם הצליחו להשיג דרכונים מזויפים איתם הגיעו לתאילנד - ושם נפרדו דרכיהן.

האחות נתפסה עם 17 אלף כדורי אקסטזי

משטרת קולומביה ומשטרת ישראל העבירו למשטרת צרפת מידע אודות השתיים. בין היתר, סיפרו השוטרים בישראל לחוקרים בצרפת כי אחד ממספרי הטלפון אליה יצאה שיחה, מחדר במלון בו שהו הצעירות, ידוע כמספר הטלפון היפני בו השתמש אזרח ישראלי המוכר למשטרה כבלדר סמים.

בנוסף סיפרו השוטרים לרשויות בצרפת, כי אחותה של אורטל ביטון נעצרה בנתב"ג ב-1999 כשהיא מחזיקה 17 אלף כדורי אקסטזי. ב-2001 העביר האינטרפול בצרפת בקשה לאינטרפול ישראל למעצר של בן חיים וביטון. בינתיים החליטו הרשויות בצרפת להגיש נגד השתיים כתב אישום ובמרץ 2004 נשפטו הצעירות במדינה בהיעדרן.

בית המשפט בצרפת גזר על אורטל ביטון עונש של ארבע שנים וחודשיים מאסר ואת רוזי בן חיים שלח לשלוש שנות מאסר וחודשיים. בנוסף, הוטל על הצעירות קנס של 373,600 יורו. בתום ריצו העונשים, קבע בית המשפט - לא יוכלו השתיים לשוב עוד לצרפת.

בזמן גזר הדין שהו ביטון ובן חיים עדיין בישראל. עוד ב-2003 פנתה צרפת לישראל לבירור אפשרות של הסגרה. בישראל ביקשו ב-2004 תיאור של הראיות שבידי הצרפתים, יחד עם התחייבות כי השתיים יוכלו לשוב לרצות את עונשן בישראל.

בצרפת סרבו להתחייב להחזיר את בן חיים וביטון לריצוי העונשים שנגזרו עליהם בישראל, במידה ויוסגרו. ב-2005 הודיעו בישראל לרשויות בצרפת כי בגלל הזמן שחלף מאז ביצוע העבירה, יש לעצור את השתיים כחלק מבקשת הסגרה. בצרפת הסכימו באותה שנה כי אם הצעירות יוסגרו - יוכלו לבקש לרצות את העונש בישראל.

ב-2009 הגיעה בקשת הסגרה לביטון ובן חיים מצרפת. ב-2010 נעצרו השתיים בישראל ובית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי יש להסגיר אותן. הן ערערו על ההחלטה, אך היום נדחה הערעור והשתיים יוסגרו לצרפת בגלל עבירות של יצוא, יבוא, סחר והפקה של סם מסוכן.