סגן אלוף העולם שניצח את הביטוח הלאומי

ידו של יחיעם שרעבי, לוחם טאקוונדו ומאמן נבחרת ישראל, נשברה בתחרות בטורקיה ויחד איתה גם החלום שלו להגיע לאולימפיאדה. אם לא די בכך, הביטוח הלאומי סירב להכיר בפציעה כתאונת עבודה בשל העובדה ששרעבי קיבל מלגת ספורטאי ולא משכורת. אלא שבית הדין לעבודה קיבל את תביעתו והוא יזכה לפיצוי

נחשבים לעובדים. לוחמי טאקוונדו (אילוסטרצ (רויטרס)

יחיעם שרעבי הוא לוחם טאקוונדו מנוסה, שמאמן היום את נבחרת ישראל ובעבר זכה בתואר סגן אלוף העולם. אלא, שבשש השנים האחרונות הוא מנהל קרב מסוג אחר לגמרי - נגד הביטוח הלאומי שסירב להכיר בפציעה שלו כתאונת עבודה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך תחרות בטורקיה בשנת 2008 שבה ניסה שרעבי להשיג את הכרטיס למשחקים האולימפיים, הוא ספג בעיטה חזקה ביד שמאל ושבר אותה. הפציעה הקשה גרמה לו לפרוש מהענף, ולעבור לאימון של דור הספורטאים הבא.

שרעבי ביקש פיצויים מהביטוח הלאומי, שם סירבו לבקשתו וטענו כי לפני הפציעה הוא קיבל מהתאחדות הטאקוונדו מלגת ספורטאי בלבד ולא שכר.

גם לספורטאים מגיעות זכויות של עובדים

הוא תבע את הביטוח הלאומי בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, באמצעות עורך הדין עמוס כהן ממשרד מרקמן את טומשין ושות, ושם התהפכה ההחלטה. בית הדין פסק לטובתו וקבע כי המלגה שלו נחשבת לשכר, מה שהופך אותו לעובד הזכאי לפיצויים בעקבות הפציעה שעבר.

"המוסד לביטוח לאומי כזרוע הארוכה של המדינה ידאג לספורטאי ישראל אשר מאדירים את שמה ברחבי העולם ואל לביטוח הלאומי להתנער כשנפצע ספורטאי בתחרות בעולם", קבעו השופטת אריאלה גילצר כץ ונציג הציבור יעקב פרסול.

מדובר בפסיקה תקדימית, שכן ספורטאים רבים מקבלים מלגה למחייתם ולא משכורת וכעת קבע בית הדין כי הם נחשבים עובדים לכל דבר על כל הזכויות המשתמעות מכך.