4 וחצי שנות מאסר לחרדי שהציע לרגל לאירן

יצחק ברגל, איש נטורי קרתא שמסר מידע לנציגויות אירניות ברחבי העולם, הורשע במסגרת עסקת טיעון בעבירות של קיום מגע עם סוכן חוץ ובגידה במדינה. בין היתר, נפגש ברגל בברלין עם נציג מהשגרירות האירנית

4 שנות מאסר. ברגל (חדשות 2)

ארבע וחצי שנות מאסר בפועל נגזרו על יצחק ברגל, איש נטורי קרתא שהורשע במסגרת הסדר טיעון בכך שהציע לרגל עבור אירן. ברגל נעצר באוגסט האחרון, לאחר שקיים קשרים עם נציגויות אירניות בעולם במטרה להעביר להן מידע "שיסייע לפגוע במשטר הציוני". הוא הורשע בעבירות של קיום מגע עם סוכן חוץ ובגידה במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי כתב האישום שהוגש נגדו, בשנת 2011 חיפש ברגל נציגויות של אירן ברחבי העולם דרך האינטרנט כדי להעביר אליהן מידע. כשגילה שיש לאירן שגרירות בברלין, הוא רכש כרטיס טיסה מישראל לגרמניה.

כשהגיע לשגרירות הציג את עצמו כישראלי וביקש לשוחח עם הנציגים במקום. ברגל מסר לפקיד בכניסה את דרכונו ונכנס פנימה. במשרד פגש שלושה אנשים ואחד מהם הציג עצמו בשם: "האג'י באבא". החרדי סיפר לשלושה על אמונתו השוללת את קיומה של מדינת ישראל ועל כך שהוא שואף להחליף את השלטון בישראל ב"שלטון גויים". לפי כתב האישום, הצעתו היתה - לאסוף עבור אירן מידע מודיעיני על ישראל ולהעבירו לידיהם.

"מוכן לרצוח ציוני"

בכתב האישום נטען עוד, כי בשיחה עם הנציגים האירנים שאל אותם הנאשם: כיצד הם לא מצליחים לשמור על אנשיהם בתוך אירן מפני התנקשויות של ישראל?. "בתגובה, שאל אחד מהאירנים את הנאשם האם הוא לא מתבייש ללעוג להם בעוד הוא מעוניין במקלט מדיני", נכתב באישום. "הנאשם השיב כי אינו מעוניין במקלט מדיני, וכי הוא אף מוכן לרצוח ציוני".

בתום הפגישה, מסרו האירנים לנאשם כי עליהם לערוך בירור מול גורמים נוספים בדרגים גבוהים יותר, והאירני המכונה "האג'י באבא" מסר לברגל פתק ועליו כתובת דואר אלקטרוני. הוא הנחה את הנאשם להיכנס לתיבת הדואר - שם תמתין לו הודעה מטעם האירנים.

בחודשים שלאחר מכן ניסה ברגל להמשיך ולתקשר עם הגורמים אירניים דרך טלפונים ציבוריים בירושלים ודרך נקודת אינטרנט מרוחקת ביתו. זאת, בניסיון לטשטש עקבות שיובילו אליו.

תמלול חקירתו של המרגל נחשף

מספר ימים לאחר מעצרו, נחשפו תמלילי חקירתו של ברגל במשטרה, בהם הוא טען כי מבחינתו "מדינת ישראל זה דבר אסור על פי התורה", אך הוסיף: "טוב שזה לא יצא לבסוף לפועל. "

"רציתי לאסוף עבורם מידע, זו ההשקפה של נטורי קרתא", אמר ברגל במהלך חקירתו, שבמהלכה הסביר את המניעים והשקפת עולמו שהובילו אותו לנקוט הצעד. "חשבתי שאקבל מזה תמיכה כספית עבור העזרה ואיסוף המודיעין שהצעתי בעת שהייתי בשגרירות", אמר, וסיפר: "אמרתי שאם הם צריכים שיתוף פעולה ושאני אהרוג איזה ציוני כדי להראות שיש פה משהו רציני, אבל לא התכוונתי לזה באמת".

בתשובה על השאלה מדוע הוא שבע רצון מכך שלא יצאה תכניתו לפועל, והאם היה מוסר מידע לאירן אם היה מתוגמל על כך כספית, השיב: "אז כן, היום אני מתחרט על זה".