הורשע רוצחו של מנכ"ל חברה קדישא בחיפה: "שיקר פעם אחר פעם"

בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע את איציק חזן ברצח הרב בני הסה לפני כשלוש שנים, לאחר שארב מחוץ לביתו וירה בו חמש פעמים מטווח קרוב. "הנאשם שיקר פעם אחר פעם לחוקרים, לא האמנו לגרסתו", קבעו השופטים. "אשמתו היא מעבר לכל ספק סביר". בנו של הסה קורא למשטרה להמשיך ולחקור את הרצח: "זה הרוצח, אך יש גם שולחים"

כשלוש שנים לאחר שמנכ"ל חברה קדישא בחיפה הרב בנימין הסה נורה למוות בפתח ביתו, הורשע הבוקר (א') איציק חזן בביצוע הרצח. שופטי בית המשפט המחוזי חיפה מצאו את גרסתו של חזן לא אמינה וקבעו: "הנאשם שיקר פעם אחר פעם לחוקרים, הוא הותיר את סנגוריו יורים לכל הכיוונים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרכב השופטים בראשות אב בית הדין משה גלעד נימק בהחלטתו: "בדקנו את הראיות שהביאה המדינה, את ה-DNA בגרביים שבהם נמצא האקדח שהתאים בליסטית לכלי הרצח וכן את האיכונים לשיחות הטלפון הנייד שביצע".

אחד הכיוונים שנבדקו במהלך חקירת המשטרה היה שהמניע לרצח הוא סכסוך קרקעות בין חברה קדישא האשכנזית לחברה קדישא הכורדית בחיפה. השופטים התייחסו לאפשרות שחזן נשלח על ידי אחרים לבצע את הרצח בשל בצע כסף והבהירו שלא ניתן לקבוע שמדובר ביותר מחשדות. "לא האמנו לגרסתו", נכתב בהכרעת הדין. "במצב הזה הגענו למסקנה כי אשמתו של הנאשם היא מעבר לכל ספק סביר והוא שעמד מאחורי האקדח שרצח את המנוח".

נציגת הפרקליטות ביקשה עונש מצטבר על ביצוע הרצח, עבירה שהעונש בגינה הוא מאסר עולם, וכן על החזקת הנשק ועבירות נוספות.

בני הסה ז"ל (הרב בנימין (בני) הסה ז"ל)

בנו של הסה: "ניסו להפעיל עליו לחצים"

מיד לאחר ההרשעה האשים חזן כי המשטרה תפרה לו תיק והייתה להוטה להרשיעו. לטענתו, הוא רק העביר את האקדח ומכאן נמצא הדי.אן.אי שלו, שקשר אותו לאירוע. "אני חף מפשע", התעקש. 

אבידן הסה, בנו של בנימין, אמר בעקבות החלטת בית המשפט: "כל מי שהכיר את אבא שלי, הכיר אותו כאיש ציבור רודף ואוהב שלום שעשה רק טוב. אבא הקדיש את עצמו להביא אנשים למנוחה בדרך של חסד ואמת. אבא היה איש של טוהר מידות ויושר שלא מתפשר. גם בעבודתו כך נהג וכך לצערנו גם נרצח".

הוא קרא למשטרה להמשיך ולחקור את הרצח וטען כי איציק חזן נשלח לרצוח את אביו על ידי אנשים אחרים. "זה הרוצח, אך יש גם שולחים. זה לא נגמר עד שהם יימצאו", אמר אבידן הסה. "ההערכה שלי היא שזה על רקע העבודה שלו, ניסו להפעיל עליו לחצים כדי לסטות מדרך הישר ואבא לא הסכים".

ארב מחוץ לבית וירה ברב חמש פעמים

בחודש מאי האחרון הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד חזן בגין רציחתו של הסה. על פי כתב האישום, חזן ארב להסה מחוץ בשעות הערב מחוץ לביתו, לאחר שהמנוח ואשתו יצאו ממכוניתם ברחוב מגוריהם. חזן מואשם כי ירה לעבר הסה חמש פעמים וגרם למותו.

בגופתו של הסה נמצאו ארבע פגיעות מקליעים שנורו לעברו. על פי חקירת המשטרה, חזן הגיע לחיפה כשבועיים לפני ביצוע הרצח, במטרה לאתר ולאסוף מידע אודות הסה. כשעתיים לפני הרצח, סייר חזן מחוץ לביתו של הנרצח, ומשלא היה בבית עזה את המקום וחזר לאחר מכן.

במהלך החקירה עלו גם חשדות נגד כמה מבני משפחת סלמן, שלכאורה נחשדו שהיו השולחים של אותו איציק חזן על רקע סכסוך קרקעות בין חברת קדישא האשכנזית בראשות הסה, לבין החברה הכורדית בעיר. עם זאת, המשטרה לא הצליחה לקשר באופן חד משמעי ומספק להגשת כתב אישום נגד מעורבים כלשהם בהקשר זה.