שמעון גפסו הורשע בלקיחת שוחד

בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע את ראש העיר המושעה של נצרת עילית בלקיחת שוחד, יחד עם סגנו עדי ברקו. גפסו וסגנו אילצו את חבר מועצת העיר להתפטר מתפקידו כדי למנוע את פיטורי גרושתו

ראש עיר נוסף בישראל הורשע בפלילים: בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע הבוקר (חמישי) את ראש עיריית נצרת עילית שמעון גפסו בלקיחת שוחד. גפסו, שהושעה מתפקידו במרס האחרון, הגיב להחלטה בפנים חתומות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גם סגנו של גפסו, עדי ברקו, הורשע בלקיחת שוחד. השופט עודד גרשון פתח את המשפט בהצהרה על הרשעתם של השניים, ולא נימק את החלטתו. ההגנה מטעמו של גפסו כפרה באישומים וטענה במהלך המשפט כי לא ידע ולא היה כל חלק בסיכום שכזה בין סגנו ובין חבר המועצה.

בהכרעת הדין ניתח השופט עודד גרשון את מכלול הראיות בראשן הקלטות שיחותיו של גפסו עם חבר מועצת העיר סמיון ברון, שלו הציב יחד עם סגנו את מסכת השוחד - התניית אי פיטוריה של גרושתו של ברון מעבודה בקאנטרי קלאב העירוני, אם לא יצטרף לקואליציה בראשותו.

"אני שוקל את ההצעה שלכם, אבל אני גם לא יכול ברגע אחד להחליט על זה, אתה מבין?", נשמע סמיון אומר בשיחה המוקלטת. "אין לי בעיה, אני מאד מכבד אבל זה לא ישנה את התוצאות", עונה לו גפסו. " אנחנו נתנו לך אפשרות שלדעתי אפשרות מאוד מאוד הוגנת, אבל ההחלטה היא שלך".

"איני יכול לסמוך על דבריו של גפסו"

בפסק דינו כתב השופט גרשון: "הנאשם הכחיש כל קשר להצעה שהוצעה למתלונן להתפטר מחברותו במועצת העיר כתנאי להשארתה של גרושתו במקום עבודתה מבלי לפטרה. הוא טען כי לא ידע על הצעה כזו שהוצעה למתלונן וממילא גם לא הסכים לה".

הוא הוסיף וכתב כי הגיע למסקנה שאינו יכול לסמוך על דברי מר גפסו ולבסס את הכרעת הדין על דבריו. "הונחה בפני מסכת ראייתית נסיבתית המצביעה על כך שמר גפסו היה מעורב בהתניה הפסולה מתחילתה. הגעתי למסקנה כי ההיגיון והשכל הישר מובילים לתוצאה חד משמעית שלפיה לא רק ידע על ההתניה הקושרת את אי פיטורי דורה ממקום עבודתה בכך שהמתלונן יתפטר מחברותו במועצה, והסכים לכך, אלא גם שהיה מעורב באופן אישי ביצירת ההתניה האמורה מראשיתה".

לאחר הכרעת הדין, אמר גפסו: "שמעתי כעת את הכרעת הדין. אני אזרח שומר חוק ואלמד אותה עם עורכי דיני, ביום שני הבא נשמע את הטיעונים לעונש ובהתאם לכך נקבל החלטות לגבי הצעד הבא". הוא הוסיף: "אני לא בלחץ או בהיסטריה. ציפיתי לחזור לראשות העיר ואני מאמין בחפותי, אבל זה בית המשפט וזה החוק".

עורך הדין רז ולטר מפרקליטות מחוז חיפה ציין כי "בית המשפט החליט היום החלטה חשובה שאנחנו צריכים ללמוד אותה לעומקה וקבע שהנאשמים ביצעו עבירה של שוחד. בכך הראה את החומרה שבמהלך פלילי שנועד לגרום לחבר מועצה נבחר להתפטר מתפקידו".

על פי כתב האישום, לאחר הבחירות המקומיות בשנת 2008 גפסו וברקו התנו את המשך העסקת גרושתו של חבר מועצת העיר נצרת עילית בהתפטרותו מחברות במועצה. ברקו כיהן אז כיו"ר דירקטוריון החברה הכלכלית של העיר.

בנוסף לפרשייה זו, נגד גפסו תלוי ועומד כתב אישום אחר בעבירות שוחד והפרת אמונים, בכך שלכאורה במהלך ההתמודדות לראשות העירייה, טרם זכייתו, הבטיח למספר פעילי בחירות שתמורת פעילותם ידאג לקבלתם לעבודה בעירייה אם ייבחר. תיק זה נמצא בשלב מוקדם, וטרם החלה בו שמיעת הראיות.