הדקירה במועדון "ואן גוך": מכות בבית המשפט אחרי זיכוי מהריגה

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע את נחום בן יצחק בהריגת החייל איציק מור במועדון "ואן גוך" בעיר. חברו אוהד דדון, שהואשם גם הוא בהריגה, זוכה. עימות שכלל בעיטות וחניקות פרץ אחרי הדיון בין משפחתו של דדון למשפחתו של מור

מהומה פרצה היום (ד') בבית המשפט המחוזי בירושלים לאחר שהנאשם אוהד דדון, בן ה-25, זוכה מהריגה בפרשת דקירת החייל איציק מור, במועדון ה"ואן גוך" לפני ארבע שנים בירושלים. חברו, נחום בן יצחק בן ה-26 הורשע בהריגתו ודקירתו של החייל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ממכלול הראיות הוכח לפני בוודאות הנדרשת במשפט פלילי כי הסכין שבאמצעותו נדקרו המנוח ואבירן הובא לזירה ע"י נאשם 1 (נחום בן יצחק), הלה החזיק ברשותו את הסכין בכל מהלך האירוע ולא העבירו לאיש וממילא לא לנאשם 2 (אוהד דדון) בטרם נמלט ברכב מהמקום", כתב השופט יורם נועם בהכרעת הדין.

עוד הוסיף השופט כי "התוודותו של בן יצחק ברכב כי דקר מספר אנשים ואחד מהם נפגע באורח קטלני נעשתה ביוזמתו שלו, היתה אותנטית, ושיקפה את האירועים כהוויתם".

אחרי הקראת הכרעת הדין פרצה קטטה בין משפחתו של קורבן הדקירה לבין משפחתו של אוהד דדון שזוכה בפרשה. "אתם הרוצחים", קראה משפחתו של החייל לעבר משפחתו של דדון. עשרות אנשי משמר בתי המשפט הוזעקו לאחר שבני המשפחות החלו להכות, לחנוק ולבעוט האחד בשני.

"אמרה לאבי הנאשם: הבן שלך רוצח"

"אני חושבת שזה בצדק, אנחנו לא באנו הנה לחלק סוכריות", אמרה אשת אביו של הקורבן לאחר המהומה. "כשבנאדם יוצא מהאולם וצועק: 'שמע ישראל, שמע ישראל, הבן שלי זוכה'. הבן שלך אשם בדיוק, זה שהוא הרים את הסכין, אם הוא דקר או לא דקר זה בדיוק אותו הדבר".

עוד סיפרה כי הקטטה החלה לאחר שבתה יצאה מהאולם. "היא אמרה לאבא של דדון הבן שלך רוצח, והוא קילל אותה, אז התפרצו עליו. זו לא היתה הכוונה, לא באנו כדי זה להתפרץ".

"זה יום עצוב כי מת אדם ודנו היום בשאלה מי הרג אותו", אמר סניגורו של דדון, עורך דין רונאל פישר. "במישור האישי אני שמח שדדון זוכה באופן מלא ומוחלט מכל העבירות. בית המשפט קיבל את העמדה שלנו במישור העובדתי והמשפטי. ליבי ליבי על המנוח וחייב להודות שליבי ליבי גם על מי שהורשע.בסופו של יום אני סניגור וליבי יוצא אחרי כל אדם שמורשע".

כך התרחשה הדקירה במועדון

בכתב האישום  שהוגש ב-8 באוקטובר 2009 הואשמו השניים בעבירות של הריגה, חבלה בכוונה מחמירה ותקיפה בנסיבות מחמירות של בן דודו של מור, אבירן סוויסה.

מהאישום שהוגש, על ידי עו"ד ארז פדן מפרקליטות מחוז ירושלים, עלה כי לפנות בוקר, יצאו הנאשמים יחד עם ל', חברתו של דדון, מביתם במעלה אדומים לבלות במועדון בירושלים. קודם לכן הם קנו בקבוק של שתייה חריפה ושתו לפני הגעתם למועדון.

דדון, חברתו ובן יצחק נכנסו למועדון ה"ואן גוך", בילו, רקדו והמשיכו לשתות לשוכרה. במהלך הבילוי התפתח עימות פיזי של דחיפות בין ל' ליעל, חברתו של איציק מור שבילה במקום. דדון התערב בוויכוח ודחף את יעל. בתגובה לכך, קראה יעל למור, בן זוגה, שהתקרב אל דדון עם כמה מחבריו. בין השניים התפתח ויכוח במהלכו אמר דדון למור: "צא החוצה אם אתה גבר".

בן יצחק רץ לרכב והביא סכין

על פי כתב האישום, דדון, מור וכמה מחבריהם יצאו מהמועדון ופנו לתוך סמטה שם המשיכו להתעמת. במקביל רץ הנאשם השני נחום בן יצחק לרכב והביא סכין בעלת אורך להב של לפחות שמונה סנטימטרים. הוא חזר לסמטה ואמר לדדון: "אל תדאג, אני מצוייד". בסופו של דבר התפתחה בין הניצים קטטה שכללה דחיפות ומכות הדדיות.

בשלב מסוים, השניים ביחד עם ל' יצאו מהסמטה ופנו לרכב. לאחר מספר מטרים, רדף אחריהם איציק מור והשליך לעברם אבן שלא פגעה בהם. בתגובה תקף דדון את המנוח במכות, ואחד מהנאשמים דקר אותו בצווארו בסכין, וגרם לו לחתך עמוק באורך 10 סנטימטרים. כתוצאה מהדקירה בצוואר, מור קרס במקום ומת מאיבוד דם תוך זמן קצר.