"מידע חדש שיביך את המשטרה" ימנע הגשת כתב אישום נגד הרב פינטו?

אחרי הגשת טיוטת כתב האישום נגדו, ובתום פגישה שנערכה עם היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין ופרקליט המדינה הנכנס עו"ד שי ניצן, שבה הודיעו פרקליטיו של פינטו על "מידע חדש ומסעיר", התגבשה ההחלטה שאם המידע שימסור הרב נכון - ייגנז כתב האישום נגדו

ברקע הפרסומים על "הפרשה שמסעירה את המשטרה", נחשף הערב (ג') במהדורה המרכזית כי הפרקליטות כבר הודיעה לרב פינטו שיועמד לדין, אך בעקבות ה"מידע החדש" שמסר - ייתכן שכתב האישום הזה כלל לא יוגש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפרקליטות לא רק הודיעה לרב יאשיהו פינטו על החלטתה להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע, אלא מסרה גם הודעה דומה למתלונן נגדו: תנ"צ אפרים ברכה, מפקד יאח"ה (יחידה ארצית לחקירות הונאה), שטוען כי הרב פינטו ניסה לשחד אותו.

אלא שאחרי שנמסרה טיוטת כתב האישום, נערכה פגישה אצל היועמ"ש יהודה וינשטיין יחד עם פרקליט המדינה הנכנס שי ניצן. בפגישה, פרקליטיו של הרב יאשיהו פינטו, עו"ד אלי זוהר ורועי בלכר, הודיעו על "מידע חדש ומסעיר". עורכי דינו של פינטו ניהלו משא ומתן, שבסופו התגבשה ההחלטה שלפיה אם המידע שימסור הרב נכון - תגנוז הפרקליטות את כתב האישום שהתכוונה להגיש.

על עובדה אחת אין מחלוקת: בין תת-ניצב ברכה לבין הרב פינטו היו יחסים קרובים. הקצין הבכיר ואשתו היו מחסידיו האדוקים של הרב. תת-ניצב ברכה ואישתו הם המתלוננים בכתב אישום שהוחלט להגיש נגד הרב פינטו בכפוף לשימוע. הסעיף: ניסיון למתן שוחד.

איזה קלף מחזיק הרב פינטו? (חדשות 2)

פינטו שלף "שפן מהכובע": "מידע שיביך את המשטרה"

על פי טיוטת כתב האישום שהתפרסמה לראשונה בחדשות 2, פנה הרב לתנ"צ ברכה בבקשה שיברר מה קורה בפרשה שבה היה הרב חשוד. ברכה, כך על פי טיוטת כתב האישום, לא השיב. אז פנתה רעייתו של הרב לרעייתו של ברכה. השתיים נפגשו, ורעיית הרב העבירה לאשת הקצין הבכיר מעטפה ובה 100 אלף פרנקים שוויצריים.

אשת הקצין תיעדה את הפגישה וסירבה לקחת את הכסף. "איננו זקוקים לו", אמרה. בתוך כך, בטיוטת כתב האישום מופיע שמו של עד תביעה מעניין: ניצב מנשה ארביב, כיום ראש להב 433. גם הקצין הבכיר, החולש על כל יחידות העילית של המשטרה - מחסידיו של הרב.

הרב פינטו טען בחקירתו כי סייע כספית לתנ"צ ברכה, שנקלע למצוקה אישית קשה, ועדכן את ניצב ארביב, אז נציג משטרת ישראל בארצות הברית. ארביב העיד כי הרב מעולם לא פנה אליו. הרב פינטו חוזר וטוען מראשית הפרשה כי העניק סיוע כספי נדיב לתנ"צ ברכה לאורך זמן בשל מצוקתו ומתוך קרבתו אליו, ולא שיחד אותו מעולם.

פרקליטו של תנ"צ ברכה: "סיפורים שקריים שאין בהם כל ממש"

אלא שכעת מתברר שאחרי שטענותיו של הרב נדחו, הוא שלף "פצצה" שמסעירה את משטרת ישראל, ושאם תתברר כנכונה, תחלץ אותו מכתב אישום ותביך מאוד את המשטרה.

יחד עם זאת, גורמים המעורים בחקירת הרב פינטו התריעו מוקדם יותר היום מפני האפשרות שהמידע החדש שהועבר ליועץ המשפטי לממשלה על ידי פרקליטיו של הרב, עשוי להוביל לכך שבסופו של דבר לא יוגש נגדו כתב אישום.

אותם גורמים אמרו לחדשות 2 כי "אין מחלוקת על ניסיונו של הרב פינטו לשחד את תנ"צ ברכה, ואין עוררין על חלקו בהלבנת כספים". לכן, כך לדברי הגורמים, אסור שממצאי הבדיקה ישפיעו על ההחלטה להגיש כתב אישום נגד הרב.

עו"ד רונאל פישר, פרקליטו של תנ"צ ברכה, אמר: "אלה סיפורים שקריים שאין בהם כל ממש. מדובר בהבל ורעות רוח. תנ"צ ברכה ורעייתו היו מחסידיו של הרב, העריכו וכיבדו אותו, אבל מעולם לא קיבלו ממנו ולא ביקשו ממנו סיוע ולא שום דבר אחר".

בעקבות הפרסומים הוציאה היום המשטרה הודעה שבה הבהירה: "בהמשך לדיווחים בחלק מאמצעי התקשורת המתייחסים בימים האחרונים לנושא 'פרשה חמורה' ועל טלטלה במשטרת ישראל אנו קוראים לכתבים בפרט ולגורמים אחרים בכלל להימנע מיצירה מלאכותית שכולה אווירה המלווה בפיזור רמזים כביכול הנוגעים לגורמי פיקוד במשטרת ישראל, דיווחים מעורפלים ומרומזים אלה המתמרנים במגבלות של צווי איסור פרסום, עושים הכללות אשר בינן ובין המציאות אין ולא כלום".

במשטרה הבהירו: "אין בפרשה נקודתית זו או אחרת, כפי שהוכחנו כבר בעבר, כדי להטיל דופי בארגון שלם ולבטח שלא לטלטל ארגון באמצעות אמירות דרמטיות של כתבים שונים. טוב יהיה אם יינתן לרשויות המוסמכות להגיד את דברן בבוא העת, ולהימנע מחרושת שמועות מיותרות".