נשיא העליון נגד חברי כנסת: "קל לפגוע בלגיטימיות של בתי המשפט"

בכנס של העמותה למשפט ציבורי הזהיר נשיא בית המשפט העליון מפני הגבלת סמכויותיו של בית המשפט ופגיעה במשטר הדמוקרטי. "להצעות שהוגשו לאחרונה יש פוטנציאל לפגיעה בהפרדת הרשויות ובמסורת החוקתית שלנו", התריע גרוניס

גרוניס. "קל לערער האיזון" (חדשות 2)

נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, קורא להילחם על מעמדו של בית המשפט ולהתנגד להצעות המנסות להגביל את סמכויותיו. "קשה לבנות, אך קל מאוד לערער את האיזון ולפגוע בלגיטימיות של בתי המשפט", אמר גרוניס בכנס של העמותה למשפט ציבורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

נשיא בית המשפט העליון שב ודיבר על הניסיונות לפגוע ברשות השופטת ולהחליש את מעמדה. "הצעות שונות, חלקן במסגרת הצעות חוק, קראו לאחרונה להגביל את סמכויותיו של בית המשפט העליון או לשנות את דרכי הבחירה של השופטים", אמר גרוניס. "להצעות אלה יש פוטנציאל לפגיעה בהפרדת הרשויות ובמסורת החוקתית שלנו. כל מי שיקר לו משטרנו הדמוקרטי צריך להתנגד להצעות אלה".

לדבריו, במשך שישה עשורים נעשה נבנה מערך של איזונים ובלמים "נוסח ישראל". " איזונים אלה משקפים את הריסון והכיבוד של כל אחת מרשויות השלטון כלפי רעותה", ציין נשיא בית המשפט העליון, "ריסון וכיבוד שהם המפתח לשימור הסמכויות הייחודיות של כל אחת מן הרשויות ולהגנה על שיווי המשקל ביניהן".

גרוניס הדגיש את הצורך לשמור על האיזון העדין בין המערכת המשפטית לבין שאר ראשויות השלטון ולהיאבק על הלגיטימיות של בתי המשפט.