עתירה: "הבחירות החוזרות בבית שמש - טעות משפטית קשה"

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל לפני כשבועיים את העתירה נגד תוצאות הבחירות המקומיות בעיר והחליט על קיום בחירות חוזרות. היום הגיש אחד המועמדים לבחירות בעיר, מאיר בלעיש מרשימת "דור אחד חב"ד", עתירה לבית המשפט העליון נגד ההחלטה בטענה כי מדובר בטעות משפטית "בעלת בסיס ראייתי קלוש"

התעודות המזויפות שנתפסו בבית שמש, חודש א (דוברות משטרת י-ם)

"טעות משפטית קשה" - כך מכנים בערעור שהוגש לבית המשפט העליון היום (ה') המתנגדים לבחירות חוזרות בבית שמש את ההחלטה לפסול את תוצאות הבחירות בעיר. לפני כשבועיים פסק בית המשפט המחוזי בירושלים, בהתאם להחלטת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, כי יש לערוך בחירות חוזרות בחודש פברואר, וכעת יצטרך בית המשפט העליון לדון בסוגייה בהקדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

עו"ד אילן בומבך הגיש את העתירה בשם מפלגת "דור אחר חב"ד" בראשות מאיר בלעיש. בעתירה נטען כי "מהלכיו של היועץ המשפטי לממשלה ננקטו בניגוד משווע להלכה הפסוקה ותוך שימוש בבסיס ראייתי קלוש". 

"אין ולו דוגמא אחת למקרה שבו בוטלו הבחירות למועצת הרשות המקומית באופן אשר פגע ברשימות רבות, תמות לב וישרות דרך, אשר הצליחו להיבחר ללא קשר לטענות 'זיוף' או 'שוחד' למיניהן", הדגישו העותרים.

רשימתו של העותר בלאיש זכתה במושב אחד במועצת העיר, ולטענתו מספר תעודות הזהות המזוייפות שנתפסו אינו מצדיק קיום הליך בחירות מחודש. "קיים פער ניכר של מאות רבות של קולות, בין מספר תעודות הזהות שנתפסו - 36 - לבין פערי הקולות בין המועמדים, שעומדים על כאלף קולות. היועץ המשפטי מבקש 'להדביק את הפער' הכמותי, באמצעות ניחושים והשערות, שאין להם יסוד בחומר הראיות", נכתב בעתירה.

הקרב מתחיל מחדש. כהן ואבוטבול (יח"צ, יוסי זליגר)

"בית המשפט נגרר אחר קמפיין תקשורתי"

בית המשפט המחוזי בירושלים החליט לפני כשבועיים לערוך בחירות מקומיות חוזרות בבית שמש, בעקבות הזיופים שהתגלו במהלך יום הבחירות לפני כחודשיים. ככל הנראה, הבחירות המחודשות ייערכו בתחילת חודש פברואר 2014. בית המשפט קיבל את עמדת היועץ המשפטי לממשלה לפיה זיופים מתוכננים עלולים היו לפגוע בתוצאות האמת בעיר.

"הצדק ניצח", מסר בתגובה להחלטה המועמד החילוני לראשות העירייה שהפסיד בסיבוב הקודם, אלי כהן. "אני שמח לדעת שהדמוקרטיה בבית שמש ניצחה. החברה התקינה והנורמה הישרה ניצחו. עברנו דרך לא קלה אבל אני מאמין שבית המשפט הציב את הצדק בדרך הנכונה מול עינינו".

מפלגת ש"ס הודיעה לאחר ההחלטה כי תגיש ערעור. "בית המשפט נגרר אחרי קמפיין תקשורתי", אמר יו"ר המפלגה, ח"כ אריה דרעי. "צר לי שבית המשפט הנכבד בחר ללכת אחרי קמפיין תקשורתי וביטל את ההכרעה הדמוקרטית של תושבי בית שמש. אני סמוך ובטוח כי מועמד ש"ס משה אבוטבול ינצח בשנית ובפער גדול יותר", הוסיף.

ראש העיר בית שמש, משה אבוטבול, התייחס אף הוא להחלטת בית המשפט לקיים בחירות חוזרות לראשות העיר ואמר כי "היו פעמים שבית המשפט טעה". אבוטבול ציין כי "נערער לעליון ונעשה מאמצים להוכיח שהדברים נופחו מעבר לכל פרופורציה. גם אם לא יאפשרו לנו לערער אז לא נורא, אנחנו נתמודד וננצח".

שיטה ותעשייה של זיוף לטובת אבוטבול?

בית המשפט המחוזי ציין בהחלטתו כי מחומר הראיות עולה שמדובר בפעילות מאורגנת העולה כדי "שיטה" של ממש, ואף "תעשייה", שכללה מרכיב של תכנון מראש. עוד נקבע, שלא מדובר בפעילות ספורדית או יחידנית אלא בפעילות שהייתה קשורה לפעילים פוליטיים, ושהיא באה על מנת להביא לבחירת אבוטבול.

בין יתר הראיות שפירט בית המשפט היו מסרונים שנשלחו סמוך לפשיטת המשטרה על הדירות בבית שמש שבהם נכתב "הנגלה הסתיימה? צריך עוד חברה"; וזמן קצר לאחר מכן "תפסו אותנו. תביא חברה למקום דחוף". בכל הקשור לגרסאות הנחקרים נקבע שמדובר בגרסאות מופרכות, בלתי סבירות ולא אמינות.

בבחירות לראשות עיריית בית שמש לפני כחודשיים גבר משה אבוטבול, איש ש"ס, על אלי כהן שנתמך על ידי הבית היהודי ועל ידי הציבור החילוני בעיר. 52% תמכו באבוטבול לעומת 46% בלבד בכהן.