מאסר לעורך דין שהונה בנקים מצריים

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר תשע שנות מאסר וקנס כספי גבוה על עורך דין מבאקה אל גרבייה, שהורשע בהונאת בנקים מצריים שאותם ייצג בארץ. עו"ד אשרף ג'סאר דרש מהבנקים המצריים מיליוני שקלים עבור אגרות בית משפט, למרות שאלו הסתכמו במאות שקלים בלבד. ג'סאר הורשע גם בהלבנת הון ובהעלמת מס

ג'סאר הורשע גם בהלבנת הון. אילוסטרציה (רויטרס)

תשע שנות מאסר נגזרו הבוקר (ג') על עורך דין שהורשע בהונאת בנקים במצרים. בית המשפט המחוזי בחיפה קבע כי עו"ד אשרף ג'סאר מבאקה אל גרבייה, שמונה על ידי הבנקים לממש זכויות משפטיות, דרש מהם מיליוני שקלים כביכול לצורך תשלום אגרות, ובכך הונה את הבנקים בסכום של כ-21 מיליון שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בית המשפט הטיל על ג'סאר קנס בסך 250 אלף שקלים ופיצויים עונשיים בסך מאות אלפי שקלים לבנקים שאותם הונה. "מעשיו של הנאשם היו מתוכננים, שיטתיים וממושכים ועד היום לא השיב את סכומי הכסף שגזל", ציין השופט אילן שיף בגזר הדין. "אין המדובר במעידה חד פעמית. הפגיעה בערך הקניין היתה ממשית, אף שמדובר בבנק ולא באדם פרטי, מעשיו חמורים גם בשל רמיסת האמון בין עורך דין ללקוחו ברגל גסה". 

עו"ד ג'סאר שלשל את הכספים לחשבונו הפרטי לאחר מעשי מרמה. הוא אף הורשע בעבירות גניבה בידי מורשה והעלמת מסים. כמו כן הורשע עורך הדין בהלבנת הון באמצעות פעולות שונות, כגון רכישת רכב ומשיכת כספים, כדי להסוות את העבירות. בד בבד ציין סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט אילן שיף, כי הצדדים הודיעו לבית המשפט כי הם מנהלים מגעים להסדר חילוט הכספים שהוציא במרמה הנאשם.

דרש מיליונים עבור אגרה בסך מאות שקלים

ג'סאר הורשע ב-26 באוגוסט בהונאת בנק אלעקארי אלמצרי אלערבי ובנק מצר, המצויים בבעלות ממשלת מצרים, שאותם ייצג. בהכרעת הדין קבע סגן הנשיא אילן שיף כי ג'סאר קיבל בנאמנות, תוך טיפול במימוש זכויות הבנקים המצריים, סכומי כסף גבוהים משני הבנקים על מנת שישמשו אותו בתשלום אגרות עבור תביעות כספיות, למרות שסכום האגרה עבורן הוא מאות שקלים בלבד.

בכך, קבע בית המשפט, השיג ג'סאר במרמה סכומי אגרה גבוהים מאד שהופקדו בידיו, "אותם שילשל בעורמה ובתחבולה לכיסו". עורך הדין הורשע בגין מעשים אלו בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

בהכרעת הדין נכתב כי עורך הדין ג'סאר "הציג בפני אחד הבנקים - בנק אלקערי - מצג שווא לפיו בכוונתו להגיש תביעה כספית על סך 78 מיליוני דולרים כנגד האפוטרופוס לנכסי נפקדים". לשם כך קיבל עורך הדין למעלה משמונה מיליוני שקלים עבור תשלום האגרה, למרות ששילם אגרת בית משפט בסך של 954 שקלים בלבד.

בית המשפט קבע כי ג'סאר חזר על שיטת הפעולה כלפי בנק מצר, כאשר טען כי יגיש תביעה בסך 406 מיליוני שקלים, ודרש אגרה בסך כ-10 מיליוני שקלים, למרות ששילם 975 שקלים בלבד עבור הגשת התביעה. בנוסף הורשע ג'סאר בגניבה בידי מורשה, לאחר ששכר מומחה וטען בפני הבנקים כי הכסף הועבר למומחה.