עונשי מאסר למורשעים בהריגת צעיר במועדון: "המנוח הותקף למוות בהתנהגות חייתית"

צעיר בן 18 מלוד הותקף למוות במהלך מסיבה בחודש פברואר האחרון. היום גזר בית המשפט המחוזי לנוער בתל אביב עונשי מאסר על שבעה מהורגיו של הצעיר: "האירוע הנוכחי מצביע על התנהגות חייתית, כאשר חבורה המונה 30 בני אדם מקיפה אדם בודד אחד"

הצעיר התותקף למוות מחוץ למודעון. אילוסטר (חדשות 2)

"גם כאשר נפל המנוח על הכביש, כשהוא חסר אונים, וניסה לגונן על ראשו באמצעות ידיו, המשיכו בני החבורה להכותו". בית המשפט המחוזי לנוער גזר עונשי מאסר בפועל - בין ארבע וחצי לעשר וחצי שנות מאסר - על שבעה נערים, שחלקם היו קטינים בעת המעשה, שהרגו צעיר בן 18 מלוד במהלך קטטה אלימה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ב-24 בפברואר השנה, במהלך מסיבת פורים במועדון בתל אביב, החלה קטטה בין חבורת נערים מלוד לחבורת נערים מנתניה. חבורה של כ-30 נערים החלו לתקוף את המנוח מחוץ למועדון. "הנאשמים והאחרים רדפו אחרי בני החבורה מלוד כשהם מצויידים בבקבוקי זכוכית, מקלות ואבנים. במהלך המנוסה התפזרו בני החבורה מלוד, ובשלב מסויים מצא עצמו המנוח לבדו", כתב השופט צבי גורפינקל בפסיקתו, והגדיר את המעשה כלינץ'.

"אז הסתערו כל בני הקבוצה, הנאשמים והאחרים ביחד על המנוח, החלו להכותו מכות קשות תוך שהם בועטים ומכים בראשו, בצווארו, בחזהו ובכל חלקי גופו, וכן נעשה שימוש לצורך הכאת המנוח בבקבוקי זכוכית שהטיחו בראשו, במקלות ובאבנים", הוסיף השופט. הצעיר בן ה-18 מלוד פונה כשהוא מחוסר הכרה ובמצב של מוות מוחי, ולאחר כשבוע נפטר מפצעיו. 

"רעה חולה שיש לעוקרה מהשורש"

מתוך התוקפים הרבים, אותרו שבעה שהועמדו לדין בעבירת הריגה. השבעה, שחלקם היו קטינים בעת המעשה, הורשעו בהריגה במסגרת הסדר טיעון לאחר שהודו בעבירות המיוחסות להם. "מדובר ברעה חולה שיש לעוקרה מהשורש באמצעות עונשים מכבידים", כתב השופט, שציין את "הבית שנותר הרוס לאחר מותו. שום עונש שייגזר לא יחזיר את המנוח לחיים, ולא ינחם את משפחתו".  

"תיק זה מבטא בקיצוניות את המצב הבלתי נסבל שבו חבורות נוער מגיעות לבילוי הכרוך בשתיית אלכוהול מרובה, כתוצאה מכך גולשים ויכוחים, לעיתים של מה בכך לפסים אלימים כאשר האירוע הנוכחי מצביע על התנהגות חייתית כמעט כאשר חבורה המונה 30 בני אדם, מקיפה אדם בודד אחד, מסתערת עליו ומפליאה בו את מכותיהם תוך שימוש במקלות, אבנים ובקבוקים. לא פלא שכתוצאה מהמכות המרובות נגרמו נזקים בלתי הפיכים למנוח, עד שנפטר", כתב השופט גורפינקל.

על שלושה מהמורשעים נגזרו 4.5 שנות מאסר, על שני מורשעים נוספים נגזרו 10.5 שנות מאסר, ועל שניים נוספים נגזרו 7.5 שנות מאסר. בנוסף נגזרו על המורשעים עונשי מאסר על תנאי ופיצויים בסך עשרות אלפי שקלים כל אחד. השופט גורפינקל ציין כי "סביר להניח שאילו התנהל התיק עד תומו והנאשמים היו מורשעים ללא הסדר טיעון, העונשים שהיו נגזרים עליהם היו מגיעים לכדי 15 שנות מאסר, ולא היה נגזר העונש המקסימאלי של 20 שנות מאסר שקובע החוק, בעיקר עקב קטינותם".