היום: ביהמ"ש יגזור את דינו של הרב מוטי אלון

הבוקר יגזור בית המשפט השלום בירושלים את דינו של הרב מוטי אלון שהורשע בביצוע מעשה מגונה בכוח ומעשה מגונה בקטין תוך ניצול יחסי חינוך. אמש סיפר אחד העדים בפרשה שטלטלה את העולם התורני: "משתדל לשים את הפרשה מאחוריי. מקווה שהמעגל ייסגר"

ביהמ"ש יקבע אם יישלח למאסר. הרב אלון (חדשות 2)

הרב אלון יישלח אל מאחורי הסורגים? הבוקר (ד') יגזור בית משפט השלום בירושלים את דינו של הרב מרדכי (מוטי) אלון ויקבע האם לאחר שהורשע בביצוע מעשים מגונים בכוח במי שהיה תלמידו הקטין, יישלח הרב למאסר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השופטת חגית מאק-קלמנוביץ' צפויה לגזור את דינו של אלון בפרשה שהסעירה את המגזר הדתי-לאומי. הפרשה החלה בפברואר 2010, כשפורום "תקנה" המורכב מרבנים של הציונות הדתית, פרסם כי הרב אלון הטריד מינית לכאורה נערים שבאו לקבל ממנו עצה. הפרקליטות פתחה בחקירה והחליטה כי יש אמת בטענות שפורסמו.

למרות שפורום תקנה טען כי יש נגד הרב עדויות רבות על התנהגות בלתי הולמת, בסופו של דבר הוגש נגד הרב אלון כתב אישום על מעשים מגונים שביצע לכאורה בשניים מתלמידיו. אחד משני האישומים נגד הרב נמחק בתחילת השנה, בעקבות סירובו של אחד המתלוננים להעיד נגדו.

ב-7 באוגוסט השנה הורשע הרב אלון בביצוע המעשים. בכתב האישום תוארו מספר מקרים בהם נגע לכאורה הרב אלון בצעירים שהיו במצוקה באותה עת. במקרה הראשון מתואר כיצד א', בן 23, פנה אל הרב - שהניח עליו את ידיו, הושיב אותו על ברכיו ונשק לו. במקרה אחר, כך לפי הפרקליטות, פגש א' את הרב במקרה. אלון הכניס את א' לחדר, נגע בגופו וחיכך בו את איבר מינו, לשון כתב האישום.

אל המתלונן השני, ב' בן 26, הגיע אלון לאחר שאדם שהיה קרוב ל-ב' נהרג בתאונת דרכים. אלון, לפי כתב האישום, חיבק אותו ממושכות ונישק אותו בצווארו ובעורפו. באירוע אחר הגיע ב' לחדרו של הרב כדי להתלונן על מצוקה חברתית, ואז שוב נישק אותו אלון בצווארו ועורפו.

הרב אלון בבית המשפט, אוגוסט 2013 (יוסי זילברמן)
 

לקראת הדיון היום, פרסם אתמול בית המשפט את הכרעת הדין המלאה. "הנאשם אינו מכחיש קיומו של מגע עם המתלונן, כולל חיבוק וייתכן שאף נשיקות", נכתב בהחלטת השופטת חגית מאק-קלמנוביץ, שתכריע מחר בסוגיית העונש.

הפרקליטות דורשת שיוטל עונש מאסר בפועל על הרב, לגביו פסקה השופטת כי "התנהגותו של הנאשם בהזדמנויות שונות אינה התנהגות לגיטימית, גם לפי עמדתו של הנאשם, והסבריו אינם מחזיקים מים".  אלון אמר בעדותו כי נהג במקרים מסוימים לחבק חניכים ולהושבים על ברכיו, "כל זאת בזמן שהם מבוסמים אך הרב עצמו אינו שיכור ומצוי בשליטה".

אחד מהעדים בפרשה: "מקווה שהמעגל ייסגר"

אמש שוחח עם חדשות 2 Online אחד העדים בפרשה שלא הוזכר בכתב האישום, והביע את אמונו במערכת המשפט. "אני סומך על בית המשפט שכפי שנתן בי אמון מלא בפסק הדין - שיידע לעשות את השיקולים הנכונים במתן העונש", אמר התלמיד. "אני משתדל לשים את זה מאחוריי. עדיין קשה לי כשאני נזכר במקרה, אבל אני מקווה שהמעגל ייסגר מחר".

"העונש שהוא יקבל לא משנה", המשיך התלמיד. "צריך רק שהוא יפיק מזה תועלת ושהדבר יהווה תמרור אזהרה שימנע מקרים דומים בעתיד". למרות הדברים, סיכם העד את דבריו בכך שאמר ש"כל עונש שלא יושת עליו לא יוכל להחזיר את הגלגל לאחור ולבטל את מה שהיה".

"שיבקש סליחה". העד המרכזי בפרשה (חדשות 2)

בחודש אוגוסט האחרון, שעות ספורות אחרי הרשעתו של הרב אלון, סיפר התלמיד בריאיון בלעדי לחדשות 2 Online כי הוא היחיד אי פעם שהעז להתלונן נגד הרב הנערץ ועל על מערכת היחסים הבעייתית שקיים איתו. "זה הפך להיות מפגש מאוד אינטימי", תיאר. "חיבוקים ממושכים, מגע שעובר את הגבול, ממקום של מורה למקום שמעביר איזושהי תחושה לא נעימה, לא רלוונטית, שלא אמורה להיות שם".

יצוין כי התלמיד לשעבר אינו מופיע בכתב האישום נגד הרב אלון - אך העיד נגדו בבית המשפט ועדותו נמצאה מהימנה ביותר. לטענת התלמיד לשעבר, מעשיו של הרב אלון לא תאמו את התדמית שקנה לו בקרב תלמידיו ובקרב הציבור הדתי-לאומי. "הוא היה דמות מאוד מוערכת גם עליי ועל כל החברים שלי", הוא סיפר. "הוא היה דמות שרצינו לשמוע בקולו ואת השיעורים שלו ולהיות נוכחים איתו בתפילה ובכל דבר שרק אפשר".

באותו הזמן, מצא המתלונן הסבר ליחס של הרב אלון כלפיו. "אני מרגיש שהוא ניצל את המעמד שלו, שהוא ניצל את הכוח העצום שהיה לו". לדבריו, הוא הרגיש "שזה לא יהיה נכון לשמור את הדברים בבטן. זו הייתה תקופה לא פשוטה, לקח לי זמן להגיע למסקנה שהמשטרה זה המקום שצריך להגיע אליו, אבל הגעתי ועשיתי".

"זה היה מבחינתי קו אדום"

גם בתקופה מאוחרת יותר, כשכבר היה בגיר, ניסה לטענתו הרב אלון לחדש איתו את הקשר: "הוא פשוט הגיע למקום המגורים שלי במרכז הארץ, וניסה בצורה די מניפולטיבית לנסות ולשכנע אותי להיות איתו באיזשהו קשר שאני לא מצאתי בו שום טעם. זה הפך להיות די טורדני, נאלצתי להפסיק את זה ולהדוף אותו ממני. הוא ניסה לשכנע לתת לו הזדמנות להעניק ולתת אהבה. זה היה מבחינתי קו אדום".

עדותו של התלמיד המתלונן שכנעה את בית המשפט, שטען כי דבריו היו כנים והרשיע בהתאם את הרב אלון. העד ביקש מהרב המורשע רק דבר אחד: "אני חושב שהגיע הזמן לבקש סליחה, שהוא יודה, שיסתכל לאנשים האלו בעיניים, לכל האנשים שהוא פגע בהם, שפשוט יבקש מהם סליחה. יהיה לנו הרבה יותר קל".