מחר יינתן גזר הדין במשפטו של הרב מוטי אלון: "הרב לא הכחיש חיבוק ואף נשיקות"

מחר יכריע בית משפט השלום בירושלים האם לגזור עונש מאסר על הרב מוטי אלון, שהורשע במעשים מגונים בשני צעירים. לקראת הדיון המכריע, נחשף פסק הדין, בו נדחתה גרסתו של אלון: "הסבריו אינם מחזיקים מים, קיים שוני של ממש בין תגובותיו". השופטת כתבה: "הרב לא הכחיש מגע עם המתלונן, כולל חיבוק וייתכן שאף נשיקות"

הרב אלון בבית המשפט, ארכיון (יוסי זילברמן, חדשות 2)

האם ייגזר עונש מאסר על הרב מוטי אלון, שהורשע במעשים מגונים בשני נערים? בית משפט השלום בירושלים יכריע זאת מחר (ד') בשעה 10:00. לקראת הדיון, פרסם בית המשפט את הכרעת הדין המלאה. "הנאשם אינו מכחיש קיומו של מגע עם המתלונן, כולל חיבוק וייתכן שאף נשיקות", נכתב בהחלטת השופטת חגית מאק-קלמנוביץ, שתכריע מחר בסוגיית העונש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפרקליטות דורשת שיוטל עונש מאסר בפועל על הרב, לגביו פסקה השופטת כי "התנהגותו של הנאשם בהזדמנויות שונות אינה התנהגות לגיטימית, גם לפי עמדתו של הנאשם, והסבריו אינם מחזיקים מים".  אלון אמר בעדותו כי נהג במקרים מסוימים לחבק חניכים ולהושבים על ברכיו, "כל זאת בזמן שהם מבוסמים אך הרב עצמו אינו שיכור ומצוי בשליטה".

"התיאורים שמסר המתלונן חורגים מעבר לחיבוק ונשיקות גרידא, והנאשם חולק על חלק מהתיאורים", נכתב בגזר הדין, "אך הנאשם לא נתן הסבר מתקבל על הדעת לשאלת המניע למתלוננים ולעדים", קבעה השופטת, שהצביעה על סתירות רבות בעדויותיו של אלון. "בתקופה שבין החקירה הראשונה לחקירה השנייה (אלון) הפך הדברים והבין שהתקיימה פגישה נוספת עם המתלונן. קיים שוני של ממש בין תשובותיו השונות של הנאשם", הוסיפה מאק-קלמנוביץ.

בעוד עדותו של אלון לא נתפסה כמהימנה דיה, פסקה השופטת כי היא מאמינה לעדות המתלונן א'. "עדותו של העד סבירה והגיונית, הקשיים שהעלתה הסנגוריה אינם מגיעים כדי ספק סביר", הוסיפה, "האפשרות ששלושה אנשים קשרו ביניהם קשר פלילי להעליל עלילות שווא על הנאשם אינה מתקבלת על הדעת כלל ועיקר".

"ניצל את קסמו האישי" (יוסי זילברמן, חדשות 2)

לפני כחודשיים דרשה התביעה להטיל על הרב מוטי אלון, שהורשע בביצוע מעשים מגונים - עונש מאסר. נציג הפרקליטות אמר בדיון כי התביעה דורשת לשלוח את הרב ל-9-12 חודשי מאסר בפועל בגין שני המקרים שבהם הורשע. מנגד, ההגנה מבקשת להסתפק בעונש מאסר על תנאי ועבודות שירות.

נציג הפרקליטות אמר במהלך הדיון כי במכלול השיקולים לעונש יש להביא בחשבון גם את הערך החברתי, ההרתעה החברתית-ציבורית, אך לא פחות מכך גם את ההרתעה האישית. בטיעונים לעונש ביקש מהשופט לתת את הדעת על כך שהמעשים המגונים שביצע אלון בחברו של תלמיד, "בוצעו תוך שימוש בניצול לרעה במעמדו, השפעתו הציבורית וקסמו האישי".

כחלק מהטיעונים, לפיהם אין להביא למיצוי הדין על שתי העבירות, הציג נציג ההגנה את הפגיעה במעמדו של הרב, במשפחתו בשל התפוצצות הפרשה, חלוף הזמן מאז ביצוע העבירה, וכן פעילותו הציבורית הרבה ותרומתו לחברה לאורך השנים.

פרקליטו של הרב אלון, עורך הדין אשר אוחיון, התייחס אף הוא לגורמים הללו כגורמים מקלים, וביקש מהשופטת להביאם בחשבון בגזר הדין. "אפילו בית המשפט קבע כי 'אין צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא'", אמר אוחיון, "לכן ראוי מלפנים משורת הדין, גם לאור ההרשעה, לא לפעול למיצוי הדין ולהימנע מעונש מאסר בפועל על הרב מוטי אלון ולהסתפק רק במאסר על תנאי ועבודות שירות".

לאחר כשלוש וחצי שנים: הרב הורשע

בחודש אוגוסט האחרון, שלוש שנים וחצי לאחר שפורסם כי הרב מוטי אלון הטריד לכאורה מינית נערים, הרשיע בית משפט השלום בירושלים את הרב בשתי עבירות של ביצוע מעשים מגונים בכוח בחבר של אחד מתלמידיו.

הפרשה החלה בפברואר 2010, כשפורום "תקנה" המורכב מרבנים של הציונות הדתית, פרסם כי הרב אלון הטריד מינית לכאורה נערים שבאו לקבל ממנו עצה. הפרקליטות פתחה בחקירה והחליטה כי יש אמת בטענות שפורסמו.

למרות שפורום תקנה טען כי יש נגד הרב עדויות רבות על התנהגות בלתי הולמת, בסופו של דבר הוגש נגד הרב אלון כתב אישום על מעשים מגונים שביצע לכאורה בשניים מתלמידיו. אחד משני האישומים נגד הרב נמחק בתחילת השנה, בעקבות סירובו של אחד המתלוננים להעיד נגדו.