בית המשפט קבע: "האם המרעיבה" לא תישלח לכלא

4 שנים אחרי התפוצצות הפרשה, קבע בית המשפט המחוזי בירושלים כי האם שהורשעה בהרעבת בנה לא תיכלא, למרות הטענה כי הפרה את הסדר הטיעון. בית המשפט גזר עליה שנת מאסר על תנאי. "אני שמחה שזה מאחוריי", אמרה בצאתה מהדיון

למרות טענת הפרקליטות כי הפרה את הסדר הטיעון שנחתם עמה, החליט היום (ד') בית משפט המחוזי בירושלים כי האם שהורשעה בהרעבת בנה הפעוט לא תיכלא. בית המשפט גזר על האם שנת מאסר על תנאי והורה כי היא תעמוד לפיקוח של שירות מבחן למשך שנתיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בצאתה מבית המשפט, הביעה האם שביעות רצון מההחלטה. "אני שמחה שזה מאחוריי, אני מבקשת מכל המדינה לתת לי לשקם את חיי כעת", אמרה. אמה, שהייתה לצידה במהלך הדיון, הכחישה את שיוחס לבתה: "אני מרוצה מכך שנודע שהיא לא עשתה כלום. אני יודעת, הייתי איתה 24 שעות ביממה".

פרקליטיה של האם, עו"ד טל גבאי ועו"ד יהודה פריד, הביעו שביעות רצון בתום הדיון על החלטת בית המשפט וציינו כי הם "מסופקים מפני שבית המשפט קיבל את עמדתם שהאם לא הפרה את תנאי ההסדר וכי אין צורך לשנותו ולבטלו".

בחודש ספטמבר האחרון, 4 שנים אחרי התפוצצות הפרשה, פנתה הפרקליטות לבית המשפט בבקשה לדון מחדש בהסדר הטיעון שנחתם עם האם. לפי ההסדר שנחתם ב-2010, הודתה האם כי נהגה לנתק את בנה ממכונת ההזנה והרעיבה אותו. בתמורה, לא נשלחה למאסר בפועל, ושהתה במעצר בית למשך שלוש שנים.

ניתקה את ילדה ממכונת ההזנה (שלמה אשכנזי)

בפרקליטות טענו כי לא עמדה בתנאי ההסכם

כחלק מההסכם, התחייבה "האם המרעיבה" לעבור טיפולים רפואיים. אולם, בפרקליטות טענו כי, למרות מה שהובטח, האם לא עברה את הטיפולים הרפואיים - ולכן ביקשו לגזור עליה בכל זאת עונש מאסר.

פרשת "האם המרעיבה" התפוצצה ב-2009 כשבנה בן השנתיים אושפז בבית החולים הדסה הר הצופים במצב של תת משקל. בדיקות שערכו לו הרופאים לא הצליחו להסביר את פשר הירידה במשקל. אז הותקנו מצלמות נסתרות שתיעדו את האם מנתקת את ילדה שוב ושוב ממכונת ההזנה ואף גורמת לו לפציעות- והאם נעצרה.

מעצרה גרר באותם ימים הפגנות המוניות של העדה החרדית בירושלים. בחסידות "תולדות אהרון" האשימו את לשכת הרווחה בשיתוף פעולה עם המשטרה וקראו לשחרר את האם, שהיתה עם תחילתה של הפרשה בחודש הרביעי להריונה.

אך המחאה לא הועילה. באוגוסט 2009 הוגש כתב אישום נגד האם, שגולל מסכת של תיאורים מזעזעים, לפיהם נהגה, פעם אחר פעם, לעשות הכל כדי להכשיל את ניסיונות הזנת הילד. בין היתר נכתב כי "מנעה ממנו מזון למרות תחנוניו".

"הילד נראה כמו מי שיצא מאושוויץ"

"במהלך ששת האשפוזים בהר הצופים", תואר אז בכתב האישום, "נהגה הנאשמת לנתק את הצינור שהוביל נוזלים דרך וריד ידו של ח' ואף את הצינור שהוביל מזון ישירות לקיבתו. בחלק מאותם מקרים נספג המזון בשמיכותיו של ח'. במועדים אחרים נהגה הנאשמת להטמין את הצינור המנותק בין שמיכותיו".

"הילד נראה כמו מישהו שיצא מאושוויץ", אמר אז השופט המחוזי משה רביד בדיון שהתקיים על תנאי מעצרה של האם. בדיון התגוננה האם והסבירה: "הדבר הכי קרוב ללב של אמא חרדית הוא הילדים, אני אמא כזאת ואני אהיה אמא כזאת עד 120. הדבר הכי חשוב לי בחיים זה לא עבודה ולא כסף ולא בית גדול, זה הילדים וזה השלווה של הילדים".

במאי 2010 הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים את "האם המרעיבה" בהתעללות בחסר ישע, לאחר שהודתה בהאשמות נגדה במסגרת עסקת הטיעון שנחתמה עמה. האם התחייבה בפני השופט יוסף שפירא לעמוד בתנאי ההסדר שנחתם עמה.