כך מעל גזבר שפיים יהודה דורון בכספי הקיבוץ

בחודש שעבר הורשע גזבר קיבוץ שפיים לשעבר, יהודה דורון, במעילת ענק בסכום הנאמד ב-16 מיליוני שקלים. היום, 10 שנים אחרי שהתפוצצה הפרשה, נחשפה הקלטת שתיעדה את הפגישה בה עומת דורון עם האישומים הכבדים נגדו

בשבת בבוקר, בדיוק לפני 10 שנים, רעדה האדמה בקיבוץ שפיים. מי שהיה הגזבר הכל יכול של הקיבוץ, בן למייסדיו, זומן לפגישה במזכירות הקיבוץ ועומת עם החשדות כי ביצע מעילה בכספי הקיבוץ. אותה פגישה תועדה במצלמות, וכעת הותרה ההקלטה לפרסום בעקבות פנייה של חדשות 2 לבית המשפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפגישה ישבו יובל שגיא, מזכיר הקיבוץ ורואה החשבון, יהודה בר-לב והודיעו לגזבר יהודה דורון כי הוא חשוד במעילת ענק. "השיחה מתקיימת מזה שאנחנו אוהבים אותך ומעריכים אותך, ואתה יודע זה לא מהיום", אמר מזכיר הקיבוץ לגזבר בשיחה. "לאחר שגילינו מה שנראה לנו כמעילה שאתה עשית, מצאנו לנכון להזמין אותך. אני מבין שהנושא הוא קשה. הוא קשה גם לנו מאוד".

"הדבר שהכי בלט זה שהוא שנדף ממנו ריח חריף של אלכוהול", סיפר שותפו של רואה החשבון בר-לב, יניב בוכניק, "היה קשה לשבת איתו לאורך זמן כי הריח היה בלתי נסבל. הוא גם עישן כמו קטר ואני חושב שזה גם השפיע על הדינמיקה של השיחה באיזשהו אופן.

החוקר, שהשתתף בשיחה, הציג את אז את החשדות: "הסיפור הוא כמו שאתה מכיר, יצאו צ'קים לפקודתך ולפקודת אשתך ונכנסו לחשבונות שהם לא חשבונות הנאמנות (של הקיבוץ), לחשבון אחר, לחשבון על שמכם. זהו. והוא לא משתחרר לקיבוץ".

"הדיף ממנו ריח של אלכוהול". דורון בפגישה (חדשות 2)

הפרקליטות: לא ניתן לדעת את סכומי המעילה

"אני מוכן ללכת למשטרה", אמר לחוקר באותה שיחה לפני 10 שנים. "המשטרה תחקור אותי. יש נגזרות לדבר הזה. אולי קיבלת ייפוי כוח לבדוק דבר מסויים, אבל אתה לא מכיר את התמונה המלאה".

מזכיר הקיבוץ אמר כי הוא רוצה להאמין בחפותו: "החשד הוא למעילה, ואני כל הזמן רוצה לשמוע ממך שזה לא". הגזבר השיב בתקיפות: "אני אומר חד משמעית שזה לא. לא שזה חצי חד משמעי, אני אומר חד משמעית לא".

בשיחה משיב הגזבר: "זה לחלוטין לא מדויק", והחוקר מתעקש: "זה כן מדויק". יהודה דורון טען במהלך המשפט שהתנהל נגדו, כי ידע זמן רב לפני אותה פגישה כי חושדים בו. ייתכן שבשל כך שמר על קור רוח.

"את הסכומים המלאים של המעילה לא ניתן לדעת עד היום", אמר התובע בתיק, עו"ד אלעד פנחס. "זאת מהסיבה שיהודה דורון לא נתן לאף אחד ומסרב לתת ייפוי כוח שיאפשר לבדוק מה נעשה במשך השנים בחשבונות שהחזיק בחו"ל".

הגזבר הורשע בגניבה של 16 מיליון וחצי ש"ח

למרות החקירות ולמרות הממצאים, הראיות כתב האישום והמשפט עד לרגע האחרון היו רבים בשפיים שסירבו להאמין שיהודה דורון בגד בקיבוץ, בחבריו ובמשפחתו. "בסופו של דבר זה אירוע מאוד קשה שגם לקהילה לקח הרבה מאוד זמן להטמיע את זה", סיפר שמעון בר יוחאי, חבר קיבוץ שפיים. "לקהילה גם לקח הרבה זמן להאמין שדבר כזה יכול לקרות אצלה".

עדיין מחזיק במיליונים. דורון (חדשות 2)

בחודש שעבר הורשע גזבר הקיבוץ יהודה דורון בגניבה. בית המשפט קיבל את עמדת התובעים, ירון גולומב ואלעד פנחס מפרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה, כי דורון גנב מחבריו בקיבוץ במשך שנים לפחות 16 וחצי מיליון שקלים. השופטים גזרו עליו שמונה וחצי שנות מאסר.

גם היום, לאחר שהורשע, דורון טוען כי הוא הקורבן בפרשה ולא הקיבוץ. "מדובר בהתנהלות בעייתית של הקיבוץ בכל הקשור לפיננסים", טוען פרקליטו של דורון, עו"ד גדע זילברשלג. "הקריבו אותו כשעיר לעזאזל של הקיבוץ, בגדו בו ונטשו אותו לאחר שהשקיע את הכספים לטובת חברי הקיבוץ והבטחת עתידם".

היום, אחרי שנשלח למאסר ממושך, דורון מבלה בבית המעצר "ניצן" בתנאים קשים, בדרך לשיבוץ בכלא שבו ירצה את מאסרו המלא. בפרקליטות משוכנעים כי כשישתחרר יום אחד מהכלא ימתינו ליהודה דורון עוד מיליונים מכספי המעילה אי שם בחשבונות עלומים.