אישום: התפרעו ותקפו שוטרים

כתבי אישום ראשונים בעקבות התפרעויות הבדואים בשבת: שני קטינים מואשמים ביידויי אבנים לעבר כוח משטרתי ובגרימת נזק לרכב. במקביל, אישר בית המשפט למשטרה לדרוש את תיעוד ההפגנות מכלי התקשורת

הפרקליטות הגישה היום (ב') כתבי אישום נגד עשרה חשודים במעורבות במהומות האלימות בצומת חורה בשבת האחרונה. הנאשמים נעצרו לאחר שעל פי החשד היו מעורבים ביידוי אבנים לעבר כוחות המשטרה. כתבי האישום כוללים עבירות של תקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר, התפרעות, התפרעות לאחר פיזור, גרימת נזק לרכב וגרימת נזק לבעל חיים. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם עד תום ההליכים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"משטרת ישראל נערכה לאפשר מחאה חוקית ולגיטימית", אמר מפקד מרחב נגב, תת-ניצב פרץ עמר, "אך כאשר מופנית אלימות כה קשה נגד השוטרים ברור כי מטרת המתפרעים אינה מחאה חוקית. כוחות המשטרה שהוצבו בשטח הונחו לגלות איפוק וסובלנות, אך יחד עם זאת מקרים של אלימות כלפי אדם ורכוש טופלו בחומרה".

לדבריו, המשטרה תגלה "אפס סובלנות כלי אלימות נגד שוטרים ותדאג למצות את הדין עם מפרי החוק".

המשטרה לכלי התקשורת: העבירו צילומי המהומות

מוקדם יותר ובצעד חריג, הגיש המחוז הדרומי במשטרה צו לכלי התקשורת המורה להם להעביר צילומים מההפגנות בנגב בסוף השבוע, שפרצו במהלך המחאה על מתווה פראוור להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב.

"על כל אמצעי התקשורת במדינת ישראל להמציא כל תיעוד למהומות", נכתב בצו, שאושר על ידי בית משפט השלום בבאר שבע. כעת יש לכלי התקשורת השונים שבוע להגשת ערעור על הצו של המשטרה, כשבתום התקופה ידון בית המשפט מחדש בבקשה.

ארגון העיתונאים מסר בתגובה: "הדרישה מנוגדת לכללי האתיקה הנהוגים בישראל, לכללי האתיקה של מועצת העיתונות ולפסיקת בתי המשפט. הארגון מגנה בחריפות את הניסיון להשתמש בעיתונאים ככלי חקירה ורואה בכך פגיעה חמורה באמון שבין הציבור לעיתונות. הארגון פועל באופן מיידי לביטול הצו".

ביום שבת האחרון, אחרי שעות של הפגנות אלימות, הצליחה המשטרה להשליט סדר במוקדי המחאה הגדולים - בחורה ובחיפה, שם התעמתו מפגינים עם שוטרים במחאה על תוכנית פראוור.

ההפגנות האלימות בחורה (חדשות 2)

 "היה ניסיון להצית מלחמה"

"לא יעלה על הדעת כי מתפרעים אלה יכלו את זעמם בשוטרים", קרא השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' לאחר ההפגנות. "כאשר מופנית אלימות כה קשה נגד שוטרים, ברור כי מטרת המתפרעים אינה מחאה לגיטימית וחוקית", ציין אהרונוביץ' והבטיח: "משטרת ישראל תמצה את הדין עם כל מפירי הסדר האלימים ובדגש על אלו שהתקיפו ופצעו שוטרים".

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו אמר בשיחה עם מפקדי המחוזות כי המשטרה לא תאפשר פגיעה בשגרת החיים. "אני מחזק את ידי השוטרים והמפקדים ומאחל החלמה מהירה לפצועים", אמר והוסיף כי המשטרה המשטרה נערכה מבעוד מועד להתמודד עם המחאה.

מפקד המחוז הדרומי ניצב יורם הלוי סיפר כי המשטרה ידעה על ההפגנה בחורה ואפשרה אותה תחת מגבלות. "לצערי מהר מאוד החל יידוי אבנים, ציר 31, שהוא ציר מרכזי נסגר. הציר היה מלא באבנים, נזרקו גם בקבוקי תבערה והוצתו פחי זבל", אמר הלוי, "היה ניסיון להצית מלחמה".