ניצב ניסו שחם: "עדים אולצו על ידי מח"ש לשקר"

מפקד משטרת מחוז ירושלים לשעבר, התייצב בבית משפט השלום ברמלה לצורך הקראת כתב האישום נגדו. שחם נאשם כי קיים יחסים אינטמיים עם מספר שוטרות בדרגה נמוכה ממנו במהלך שירותו כקצין בכיר במשטרה. "העדים שאולצו לשקר יצטרכו לומר את האמת", טען הניצב בדימוס טרם כניסתו לדיון

ניצב שחם, מחוץ לאולם בית המשפט (עזרי עמרם, חדשות 2)

הבוקר נפתח משפט של מפקד מחוז ירושלים לשעבר, ניצב בדימוס ניסו שחם, בבית משפט השלום ברמלה. בפתח משפטו כפר שחם באישומים שיוחסו לו. "דחיתי את ההסדר כי אני סבור שהמקום לברר את האמת זה כאן בבית המשפט. כאן, העדים שאולצו על ידי מח"ש לשקר, יצטרכו לומר את האמת. לא תהיה להם ברירה", הסביר הניצב בדימוס בטרם כניסתו לבית המשפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שחם, שכיהן כמפקד משטרת מחוז ירושלים והואשם בעבירות מרמה, הפרת אמונים, הטרדות מיניות וביצועי מעשים מגונים. בפתח משפטו טען שחם כי דחה מיוזמתו הסדר טיעון שהוצע לו על ידי הפרקליטות.

במהלך הדיון ביקש סנגורו של שחם, עו"ד בועז בן צור, לדחות את מועד הגשת התגובה המפורטת לכתב האישום בעשרה שבועות. בשל כך, קבעה השופטת נירה דסקין כי התגובה תוגש לידי בית המשפט בחודש פברואר, ואילו הדיונים יחלו בסוף החודש. בנוסף, הנחתה השופטת את הצדדים להגיע ביניהם להסכמה בנוגע לרשימת העדים שיופיעו בפני בית המשפט.

שחם הואשם כי בתקופת שירותו כקצין בכיר במשטרה, יצר קשרים בעלי אופי מיני עם שוטרות צעירות. השוטרות היו על פי רוב כפופות לו, בדרגות נמוכות, בתפקידים זוטרים ובפער גילאים משמעותי ממנו.

במסגרת כתב האישום נטען כי שחם ביצע עבירות הנוגעות למרמה והפרת אמונים לאחר שקיים יחסים אינטימיים עם חמש שוטרות, בהסכמה, ולאחר מכן קיים דיונים בעניינן בדרגים הגבוהים. בנוסף הואשם שחם בביצוע מעשים מגונים בשתי שוטרות נוספות, וכן בהטרדה מינית של שוטרת אחרת.

התייצב להקראת כתב האישום, שחם (משטרת ישראל)

במהלך חודש אוקטובר הודיע מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו הודיע על פיטוריו של ניצב ניסו שחם, זאת לאחר ששבועיים מוקדם יותר שיגר האחרון מכתב לדנינו ובו הודיע לו כי הוא פורש משורות המשטרה, תוך ויתור על חופשת הפרישה העומדת לזכותו. על פי הודעת המשטרה, "המפכ"ל בחן בכובד ראש את הבקשה ואת עמדות הגורמים המקצועיים והחליט שלא להיעתר לבקשת הקצין". עוד צוין, כי לאחר הגשת כתב האישום נגד שחם נמסרה לו הודעה שלפיה נשקלים פיטוריו מהמשטרה וכי הוא זכאי לעריכת שימוע - הוא הודיע כי הוא מוותר על ההליך.

"המשך שירותו של ניצב שחם נבחן על ידי הגורמים ונמצא כי לאור חומרת כתב האישום ונסיבות האירועים המיוחסים לקצין יש מקום להמליץ על פיטוריו", נכתב.

"ניצב שחם הינו קצין עתיר ניסיון וזכויות בארגון שכיהן בשורה של תפקידי ליבה ופיקוד וזכה לאותות הערכה והצטיינות", נמסר מהמשטרה, "עם זאת, לנוכח חומרת האישומים המיוחסים לו בכתב האישום - פיטוריו הם מחויבי המציאות". 

"פיטורי שחם - מחויבי המציאות". דנינו (חדשות 2)

דנינו: "לא ניתן למקרה זה או אחר להכתים ציבור שלם של שוטרים"

בישיבת סגל הפיקוד הבכיר אמר המפכ"ל דנינו: "עם הגשת כתב האישום נשמעו בכלי התקשורת השונים טענות אודות נורמות התנהגות פסולות בארגון. האירועים המתוארים בכתב האישום, הרצף, העוצמה, פערי הדרגות וכלל הנסיבות אינם מייצגים נורמות בארגון, ולא קרובים לכך. זו לא הייתה מעולם נורמה במשטרת ישראל ולעולם לא תהיה".

"לא ניתן למקרה זו או אחר - חמור ככל שיהיה - להכתים ציבור שלם ומסור של 30,000 שוטרים העושים מלאכתם יומם וליל בשירות האזרח והציבור", סיכם דנינו.