סערת הטייזר: נסגרה חקירת השוטרים המחשמלים

בועז אלברט מיצהר התלונן במח"ש על שימוש באקדח טייזר בניסיון לעצור אותו, וגם הציג תיעוד שבעקבותיו הורה המפכ"ל להקפיא את השימוש באקדח. כעת קבעו במח"ש: הסרטון מגמתי, המעצר התנהל כשורה

בועז אלברט, ארכיון (חדשות 2)

בחודש אוגוסט האחרון הגיעו שוטרי יס"מ לביתו של בועז אלברט, תושב יצהר, במטרה לעצור אותו לאחר שהפר צו מנהלי. בתיעוד שפורסם בכלי התקשורת נראו השוטרים כשהם מחשמלים את אלברט, ללא סיבה נראית לעין, באקדח טייזר. התיעוד יצר סערה שבעקבותיה הורה מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו להקפיא את השימוש במכשיר, אך היום (ג') הודיעה המחלקה לחקירות שוטרים כי המעצר התנהל על פי הנהלים וכי הסרטון שפורסם מגמתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ממצאי התחקיר שנערך, במהלך ביצוע המעצר, אלברט לא נענה להוראות השוטרים, התנגד ואף נמלט אל עבר חדר הילדים בבית על מנת להכשיל את מעצרו. במקביל, הזעיקו בני משפחתו תגבורת במטרה למנוע את עבודת השוטרים. לאחר שהוצא אלברט מהבית, הגיעו למקום אנשיו אשר השליכו אבנים לעבר כוחות היס"מ.

עוד עולה מחקירת האירוע כי הכוחות השתמשו באקדח המחשמל כלפי אלברט בשתי הזדמנויות לאורך התקרית. לטענת המשטרה, השימוש בשוקר החשמלי נדרש לצורך השלמת מעצרו של אלברט, שבשלב מסוים נשכב על הרצפה על מנת להכביד על מהלך הוצאתו מהבית, והתנגד לשוטרים, כשבני משפחתו ומכריו מנסים למנוע את מעצרו.

"השוטרים נאלצו לבצע את המעצר במהירות וביעילות והיו רשאים במסגרת סמכותם, לעשות שימוש בכוח. בנסיבות המורכבות של העניין, דבקות בביצוע משימה מורכבת בשטח שעלול להפוך עוין, הצדיקה שיגור זרם חשמלי מוגבל באמצעות שוקר בדרך בה נעשה הדבר, לפי נהלי משטרת ישראל ובהתאם לתורת ההפעלה של אמצעי זה", נקבע על ידי המחלקה לחקירות שוטרים.

במחלקה לחקירות שוטרים החליטו לגנוז את התיק בעילה של אין ברירה. לטענת המשטרה, התיעוד שהוצג בתקשורת, והופץ על ידי דוברות יצהר, "הינו סרטון ערוך באופן מגמתי, אשר אינו משקף את שאירע במציאות".

אישתו של אלברט: "העיניים שלי לא מגמתיות וערוכות"

עירית אלברט, אשתו של בועז, אמרה בתגובה להודעה כי תגיש תביעה אזרחית נגד המשטרה. "האירוע הזה התרחש מול העיניים שלי ושל הבת שלי. העיניים שלי לא מגמתיות ולא ערוכות ואם הייתי יכולה למנוע את זה שיחשמלו את בעלי הייתי עושה את זה בכל מחיר", סיפרה אלברט לחדשות 2 Online. "לפי המבט הקשוח בעיניים שלהם היה לי ברור שהטייזר היה גם מופנה לעברי לכן לא עשיתי כלום חוץ מלצפות בתדהמה באירוע".

אלברט, ששמעה מאיתנו לראשונה על ההחלטה אמרה כי זה לא מפתיע אותה: " אני יודעת שמח"ש סוגר הרבה תיקים שלא אמורים להיסגר".

עו"ד עדי קידר, שמייצג את אלברט מטעם עמותת "חננו" מסר בתגובה כי הוא יערער על ההחלטה: "הודעתה מח"ש בעניינו של אלברט מהווה דוגמא חיה להתנהלותה הקבועה של מח"ש מזה שנים רבות ולפיה רף הראיות הנקבע על ידם רחוק מהמציאות הקיימת והמחייבת בדיני הראיות והפסיקה. עם ישראל כלו ראה,שפט והתרשם וכעת גם מבין שמדובר במחלקה המגנה על שוטרים ,מכשירה אלימות של שוטרים ומפקירה את דמם של האזרחים".

ועדה משטרתית קבעה: השימוש בטייזר יימשך

זמן קצר לאחר פרסום הפרשה, הורה מפכ"ל המשטרה רנ"צ יוחנן דנינו לכל יחידות המשטרה להקפיא את השימוש באקדח הטייזר. שבועות ספורים לאחר מכן, החליטה ועדה משטרתית מיוחדת שהוקמה כי השימוש במכשיר מעורר המחלוקת יימשך - תוך פיקוח והגבלות.

"מכשיר הטייזר מוגדר כאמצעי שאינו קטלני המופעל בארץ ובארגוני אכיפה בעולם המערבי, המכשיר צבר מוניטין רב כאמצעי אפקטיבי מרתיע, המקנה תחושת בטחון לשוטרים הנושאים אותו במהלך פעולתם. הימצאות מכשיר זה בידי שוטרים מנעה פעמים רבות את הצורך לעשות שימוש בכוח פיזי או באמצעים קטלניים ובכך מצמצם את כמות הפציעות הקשות של שוטרים וחשודים", נמסר מהמשטרה.

זמן קצר לאחר מכן, הצהיר מפכ"ל המשטרה כי הסיכון הגלום בשימוש במכשיר נמוך משימוש בכלי נשק קרים אחרים דוגמת אלות. "אני פונה לאלו הקוראים לחזור לשימוש באלות לבדוק את התוצאות, השימוש בטייזר מסוכן פחות", אמר דנינו בדיון שנערך בדיון של הוועדה לביקורת המדינה בכנסת.

מפכ"ל המשטרה נימק את חשיבות השימוש באקדח הטייזר במסגרת פעילות המשטרה, ולו בשל הצורך לצייד את השוטרים באמצעים ליצירת הרתעה לשמירת ביטחון האזרחים. "השוטרים נתקלים פעמים רבות באירועים פשוטים למדי כמו הפרעת מנוחה, ומתגלגלים לכדי המון שמתפרע", אמר. "צריך לצייד את השוטרים בכלים ככל האפשר. בעבר ציידנו אותם בנשק חם, אך איננו מעוניינים שייעשה שימוש מהיר בכלי כזה. העובדות הן שהטייזר הוא אמצעי פחות קטלני מאפשרויות אחרות".

בהכנת הידיעה השתתף מתן חצרוני