המדינה מקימה גוף חדש שיפקח על הפרקליטות

שרת המשפטים ציפי לבני והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין החליטו על הקמת גוף ראשון מסוגו שתפקידו יהיה לבקר ולפקח על פרקליטות המדינה. בראשו תעמוד נשיאת בית המשפט המחוזי בלוד, השופטת הילה גרסטל

תחת ביקורת. פרקליט המדינה לדור (חדשות 2)

המתקפה הפומבית על הפרקליטות בתקופה האחרונה עושה את שלה? הערב נחשף כי משרד המשפטים פועל להקים גוף חדש שתפקידו יהיה לפקח על פרקליטות המדינה ולבקר אותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחרי שנים של ויכוחים בסוגיה, שרת המשפטים ציפי לבני והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הקימו ועדת איתור שתפקידה היה לאתר מועמד או מועמדת שיעמדו בראשות גוף הביקורת החדש.

ועדת האיתור שהוקמה בחרה הערב במועמדת ראויה אך מפתיעה לעמוד בראש גוף הביקורת על פרקליטות המדינה - השופטת הילה גרסטל, נשיאת בית המשפט המחוזי בלוד. גרסטל תעמוד לראשונה בראש גוף רשמי שיפקח ויבקר על פרקליטות המדינה.

"אני מאמינה בשופטת הילה גרסטל וביכולתה ליצור יש מאין לראשונה בישראל נציבות חזקה ומקצועית לביקורת על התביעה", אמרה שרת המשפטים ציפי לפני. "השופטת, שתהיה הנציבה הראשונה לביקורת על גופי התביעה, תיצור את גוף הביקורת בדמותה: חד, מעמיק, הוגן וללא פשרות. הנציבות תכלול ביקורת על כלל גופי התביעה בישראל, לרבות תביעה משטרתית".

תעמוד בראש. השופטת גרסטל (חדשות 2)

ליברמן זוכה, הפרקליטות חטפה חיצי ביקורת

לפני כשלושה שבועות - זוכה שר החוץ אביגדור ליברמן מכל האישומים נגדו בפרשת השגריר מבלארוס - הכרעה שהפתיעה רבים בתקשורת, במערכת המשפטית והפוליטית. עקב הכרעת הדין המפתיעה שנתן בית משפט השלום בירושלים, נחלה הפרקליטות תבוסה מרה - לצד ביקורת כבדה.

זיכוי שגרר ביקורת חריפה. השר ליברמן (צחי כהן)

"הפרקליטות תצטרך לבחון את דרכיה ולעשות חשבון נפש", קרא השר יאיר שמיר לאחר הכרעת הדין במשפטו של ליברמן בתחילת החודש. שרים אחרים אף טענו לעינוי דין: "הן עינוי הדין שעבר ליברמן והן תוצאת המשפט מחייבים חשבון נפש של התביעה הכללית", אמר שר הפנים גדעון סער.

"זהו עינוי דין חמור שאסור לנו כמדינה להסכים אליו ופוגע בדמוקרטיה ובזכות להליך הוגן", הבהיר אז שר הבינוי והשיכון אורי אריאל.