שנתיים מאסר לפקידת בנק שגנבה מלקוחות קשישים

רכישת נעליים, תכשיטים וטיסות יוקרה לחו"ל - כך נראו חייה של מלכה בן צבי, פקידת בנק לאומי מחיפה שגנבה מאות אלפי שקלים מלקוחותיה הקשישים. בן צבי נאלצה לבסוף להחזיר את הכסף, וכעת היא צפויה לרצות שנתיים מאסר בפועל

בנק לאומי, ארכיון (רויטרס)

מסע קניות בחסות לקוחות הבנק: בית משפט השלום בחיפה גזר היום (ג') שנתיים מאסר בפועל על מלכה בן צבי, פקידה ותיקה בסניף בנק לאומי בחיפה, אשר הורשעה על פי הודאתה בגניבת כ-600 אלף שקלים מ-14 לקוחות שונים של הבנק, מרביתם קשישים, וזאת לצורך מימון קניות אישיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי כתבי האישום שהוגשו נגדה, יצאה בן צבי למסע קניות ראוותני שכלל רכישת נעליים, בגדים, תכשיטים, טיסות לחו"ל ונופש בבתי מלון יוקרתיים באמצעות הכספים שגנבה מלקוחותיה. היא פעלה בעורמה כשבחרה בקפידה את לקוחותיה, שמולם ניצלה את מעמדה בבנק. מסכת הגניבה השתרעה על פני 7 שנים, שבהם העבירה את הכספים מחשבונותיהם של הלקוחות לחשבונה לשלה ושל בני משפחתה. לאחר שנתפסה, החזירה בן צבי את הכספים לקורבנותיה.

בהחלטתו ציין שופט בית המשפט זאיד פלאח כי הנאשמת בחרה את לקוחותיה המבוגרים, בשל תמימותם והאמון שנתנו בה. "ספק אם אותם לקוחות, ואולי גם לקוחות אחרים, ישובו לתת אמון בנאשמת בפרט, ובמערכת הבנקאית בכלל", כתב השופט בגזר הדין.

השופט דחה את טיעונה של בן צבי, שלפיו לא היה צפוי נזק ממי לקורבנות כתוצאה ממעשיה, וזאת משום שבכל מקרה הבנק היה מחזיר להם את סכום הגניבה, אם המשטרה לא הייתה עולה על עקבותיה. "גם אם הבנק היה משלם לקורבנות את מלוא כספיהם, ללא קשר להשבתם ע"י הנאשמת, עדיין עוברים הם טלטלה של קורבנות מעילה, וטלטלה זו לא ניתנת לריפוי מלא ע"י תשלום סכום הגניבה", קבע השופט פלאח.

בנוסף לעונש המאסר, הטיל בית המשפט 6 חודשי מאסר על תנאי לפקידה, וכן חילוט רכבה שנרכש בין היתר באמצעות כספי הגניבה. בית המשפט הסביר כי העונש הכבד נועד להרתיע אחרים מפני פעילות עבריינית דומה. "יש להבהיר לנאשמת ולדומיה שמעשיהם אינם משתלמים וכי דינו של גנב בנסיבות אלה הוא כליאה מאחורי סורג ובריח".