נצרת: 9 שנות מאסר לגבר שתקף נערה בחומצה

בית המשפט המחוזי בנצרת גזר 9 שנות מאסר על תושב העיר, ששפך חומצה על פניה של קרובת משפחתו, וגרם לנזק כבד לראייתה. הרקע לתקיפה הוא סירובה של הצעירה להינשא לו. התוקף הואשם בתחילה גם באונס, אך הסעיף נמחק מכתב האישום ולבסוף הוא הורשע בגרימת חבלה בכוונה מחמירה

9 שנות מאסר. התוקף בבית המשפט (חדשות 2)

בית המשפט המחוזי בנצרת גזר הבוקר (א') 9 שנות מאסר על תושב העיר, שהורשע בגרימת חבלה בכוונה מחמירה, לאחר ששפך חומצה על נערה בת 15, קרובת משפחתו הגרה בשכנות אליו, וגרם לה לפגיעות קשות. הצדדים הגיעו להסכמה על חומרת העונש, לאחר שהנאשם הודה במעשים במסגרת הסדר טיעון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הוא הואשם תחילה בגרימת חבלה חמורה וגם באונס של הנערה, אך סעיף האונס הוסר מהכתב האישום בהסדר הטיעון. על הגבר נגזרו גם 24 חודשי מאסר על תנאי על כל עבירת אלימות מסוג פשע. למתלוננת לא נפסקו פיצויים, אך נקבע כי היא תוכל להגיש תביעה אזרחית ולדרוש פיצויים אם תרצה בכך. אחרי הגשת כתב האישום, התנהלו כל הדיונים במשפט בדלתיים סגורות, ולבקשת חדשות 2 אישר בית המשפט לפרסם את גזר הדין.

"מעשיו של הנאשם מתאפיינים בחומרה יתרה. לאחר מסכת איומים שנמשכה תקופה ארוכה הוא כילה את חמתו בנערה, ושפך לעבר פניה חומצה שפגעה בעיניה, והכל משום שסירבה להינשא לו, אדם נשוי ואב לחמשה ילדים", כתב סגן בית המשפט המחוזי, השופט ד"ר אברהם אברהם.

"מעשיו לא נעשו ברגע אחד של התלהטות יצרים, אלא נעשו מתוך תכנון מוקדם, שבגדרו הצטייד הנאשם מבעוד מועד בחומצה". "חומרת מעשיו של הנאשם מתעצמת גם משום שביקש לכפות על המתלוננת, נערה עולת ימים, את רצונו להינשא לה, חרף סירובה וסירוב משפחתה. הוא עומד בניגוד גמור לזכותה של אישה לחיות את חייה כרצונה", נכתב בגזר הדין.

עורך דינו מטעם הסנגוריה הציבורית, סעיד חדאד, אמר לחדשות 2 online כי "ציפינו להחלטה הזאת, בית המשפט גזר עליו את העונש ואנחנו נשקול האם לערער או לא. מבחינת הנאשם עצמו, הוא הביע חרטה וצער - ועכשיו הוא משלם את המחיר".

"הרגשתי כאילו משהו בוער". המותקפת (חדשות 2)

"הנאשם אכזרי ומסוכן"

בחודש פברואר האחרון נפגעה הנערה מחומצה שהותזה על פניה, וראייתה נפגעה בצורה קשה. מהחקירה עלה כי הרקע לתקיפה הוא סירובה של הנערה להתחתן עם התוקף, ואירוסיה לאדם אחר. המשטרה הגדירה את התקיפה "אירוע יוצא דופן בחומרתו". בכתב האישום שהוגש בחודש מרס, הואשמו שני קרובי משפחה, בני 51 ו-17, בביצוע עבירות מין ובתקיפת הנערה. משפטו של החשוד השני עודנו מתנהל.

"בעקבות מעשי הנאשם נגרם למתלוננת נזק בלתי הפיך בשתי עיניה", צוין בכתב האישום. "מעשיו של הנאשם הבגיר מלמדים על אכזריותו הרבה, על כך שאינו בוחל בדבר על מנת להשיג את רצונו ועל כך שאין לו כל ערך לחיי אדם", כתבו התובעים, "אכזריותו של הנאשם מוכיחה כי הוא אדם מסוכן". באשר לנאשם הצעיר יותר נכתב כי "נשקפת ממנו מסוכנות גדולה לציבור".

בהצהרת התובע שהוגשה קודם לכן טענה המשטרה כי המתלוננת נאנסה במשך שנים על ידי השניים, שגם איימו לרצוח אותה אם תתלונן. על פי החשד, השניים ביצעו בה את זממם בביתה ובמקומות נוספים, והתעללו בה נפשית ופיזית במשך תקופה ארוכה. האונס האחרון בוצע כשבוע לפני שפיכת החומצה. בעקבות מסכת העינויים וההשפלה שעברה היא התאשפזה מספר פעמים בבית חולים ואפילו ניסתה להתאבד, לאחר שהאירועים הביאו אותה למצב נפשי קשה.

"הוא משלם את המחיר", עו"ד סעיד חדאד (חדשות 2)

הצעירה אושפזה לאחר המקרה בבית החולים בנצרת, משם הועברה לבית החולים רמב"ם בחיפה, בשל הפגיעה החריפה בראייתה. הרופאים ברמב"ם הצליחו להציל חלקית את הראייה רק בעינה הימנית של הנערה, בעוד עינה השמאלית נפגעה קשה מאוד. לאחר כחודש שוחררה הנערה מבית החולים, אך לא שבה לנצרת אלא עברה להשגחה של קרובת משפחה.

לאחר שחרורה אמרה בראיון לחדשות 2: "הוא אמר לי שהוא רוצה להתחתן איתי, ובאותו יום אמר לי 'אני רוצה לשרוף לך את הפרצוף'". לדבריה, השכן המבוגר הציק לה תקופה ארוכה ולא הרפה. "ישנתי, ושמעתי שמישהו פותח את החלון. הסתכלתי לראות מי זה, הוא הופיע ושפך לי משהו על הפנים. הרגשתי כאילו משהו בוער עלי", תיארה הנערה את התקיפה. 

החשוד אמר במהלך הדיונים כי לא ביצע את המעשה: "היא כמו הבת שלי, לעולם לא אנהג בה באכזריות שכזו". "שיתביישו להם", אמר, "מעולם לא שכבתי איתה ולעולם לא אעשה דבר כזה, היא כמו בת עבורי".