היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין אחרי הזיכוי: אני את חובתי קיימתי

אחרי המכה שספגה מביהמ"ש עם זיכויו של ליברמן פה אחד, מספקת התביעה הסברים. "חובתי להגיש כתב אישום כשיש סיכוי סביר להרשעה", אמר היועמ"ש. הפרקליטות: "כולם היו תמימי דעים כי קיימת תשתית ראייתית"

זיכויו המלא של חבר הכנסת אביגדור ליברמן הבוקר (ד') בפרשת מינוי השגריר גרר ביקורות קשות על מערכת המשפט ועל הפרקליטות, אך בהתייחסות ראשונה לנושא אומר היום היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי חובתו הייתה להגיש כתב אישום שיש לו סיכוי סביר להרשעה. גם במשרד המשפטים דוחים את האשמות וטוענים כי ימשיכו להיאבק למען טוהר המידות וכי הפרקליטות תמשיך לבצע את עבודה נאמנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכנס באוניברסיטת תל אביב התייחס וינשטיין לזיכוי ואמר כי "חובתו של בית המשפט לעשות את אשר הוא עושה. אני את חובתי קיימתי". כשנשאל אם יש כוונה להגיש ערעור על ההחלטה הבהיר כי קודם בכוונתו ללמוד את פסק הדין.

בהודעה מטעם משרד המשפטים שפורסמה הערב נאמר כי ההחלטה להגיש את כתב האישום התקבלה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, לאחר שאימץ את עמדת הפרקליטות שבה היו תמימי דעים כי קיימת תשתית ראייתית מספקת להוכחת העובדות בכתב האישום.

הפרקליטות מתגוננת (פלאש 90)

"התביעה סברה שעובדות אלה, המבוססות על הראיות שנאספו בחקירה, מגלות עבירה פלילית", אמרו במשרד המשפטים. "על פי הדין, תפקיד התביעה הוא להביא בפני בית המשפט תיקים אשר מתקיים בהם סיכוי סביר להרשעה, ויש עניין לציבור לבררם בידי שופטי ישראל. כך נעשה גם בפרשה זו, כמו בפרשות אחרות".

במשרד המשפטים הבהירו כי למרות הזיכוי, הם ביצעו את תפקידם. "כך ממלאת התביעה את חובתה המקצועית כלפי הציבור", הוסיפו. "הפרקליטות תמשיך לבצע מלאכתה נאמנה ולהיאבק למען טוהר המידות בשירות הציבורי".

רה"מ: "היועמ"ש לממשלה עושה עבודה מצוינת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו שב לברך הערב את ליברמן על זיכויו, אלא שהפעם הוא גם הקפיד להגן על היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, ועל מערכת המשפט. "מערכת אכיפת החוק והיועץ המשפטי לממשלה עושים עבודה מצוינת", אמר נתניהו. "הם עושים את עבודתם נאמנה אך בסופו של דבר מי שמחליט זה בתי המשפט".

"אבוי לנו אם הייתה לנו חברה שכל אישום מסתיים בהרשעה", המשיך ראש הממשלה. "לכן כולנו צריכים להמשיך לכבד את מערכת המשפט ומערכת אכיפת החוק למען חוסנה של הדמוקרטיה הישראלית".

גיבוי גם משרת המשפטים

שרת המשפטים ציפי לבני התייצבה לימין מערכת המשפט שבראשה היא עומדת ואמרה כי הזיכוי לא מערער את תחושת האמון שלה במערכת המשפט ואכיפת החוק. "מיד לאחר הזיכוי היו מי שמיהרו לתקוף ולהשמיץ את אותם גורמי התביעה והמשטרה וזאת כדי להחלישם", כתבה לבני בעמוד הפייסבוק שלה. גופי אכיפת החוק והמשפט פועלים במקצועיות כל אחד בתחומו, וגם אם החלטה של אחד שונה ואף הפוכה ממשנהו, לכל אחד מהם יש תפקיד חיוני במדינה דמוקרטית, וחשוב מאוד שנשמור עליו".

ליברמן בדרך למשרד החוץ

בצאתו הבוקר מבית המשפט אמר שר החוץ לשעבר, ולעתיד, כי הוא מאושר מכך שהפרק המשפטי בחייו נגמר וכי הוא מתמקד באתגרים הצפויים לו, לאחר שישוב בקרוב למשרד החוץ. "אני רוצה להודות לבית המשפט", אמר. "אני שמח ש-17 השנים שבהן שמעתי הרבה מאוד גרסאות הסתיימו. זה מאחוריי. אני רוצה להודות למשפחתי, לחבריי שעמדו מאחוריי כל אותן שנים והאמינו בצדק ונתנו לי את התמיכה".

ליברמן צפוי לחזור ביום שני הקרוב למשרד החוץ, לתפקיד שנשמר עבורו במהלך תקופת המשפט. "הפרק הזה מאחוריי", אמר היום בתום משפטו. "אני מתמקד באתגרים שמחכים לנו בפתח, ויש מספיק כאלה".

ליברמן זוכה פה אחד - הסיקור המלא:

ליברמן חוזר למשרד החוץ כבר ביום שני

זיכוי ליברמן: מה יקרה ביום שאחרי?

הכרעת הדין המלאה במשפט ליברמן 

נתניהו לליברמן: "שמח על שובך לממשלה"

ליברמן: "שמח שזה מאחוריי"

בית המשפט קבע: ליברמן זכאי