דגל התורה: לגיטימי שנשים לא יתמודדו בבחירות

פעילה חרדית עתרה לבג"ץ בבקשה לשלול ממפלגות חרדיות את מימון הבחירות כיוון שהן מונעות לטענתה מנשים לרוץ בבחירות. דגל התורה השיבה: "אין סעיף בתקנון שלנו שאוסר התמודדות נשים, אך אנחנו פועלים על פי ההלכה"

"פועלים על פי ההלכה". ארכיון (חדשות 2)

האם צריך לשלול ממפלגות חרדיות את מימון המפלגות החרדיות, מכיוון שהן מפלות נשים? בג"ץ יידרש השבוע להכריע בסוגייה הזו, לאחר שאישה חרדית הגישה עתירה כנגד המדינה והמפלגות החרדיות. המפלגה החרדית "דגל התורה", המשתייכת ל"יהדות התורה", הגישה היום את תשובתה לעתירה, שהגיעה לידי חדשות 2 Online, ובה היא מבקשת לדחות אותה. "מדובר בניסיון לכפות את דעת הרוב על המיעוט", נכתב בתגובתה לבית המשפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רות קוליאן, פעילה פוליטית חרדית וסטודנטית למשפטים מפתח תקווה, עתרה לבג"ץ בבקשה לשלול את מימון המפלגות החרדיות. קוליאן, אשר ניסתה להתמודד בבחירות למועצת עיריית פתח תקווה, טענה כי המפלגות החרדיות סיכלו את התמודדותה, ועל כן לא הצליחה להרכיב רשימה. לכן עתרה קוליאן נגד מדינת ישראל, שר האוצר, משרד האוצר, שר הפנים, משרד הפנים ונגד המפלגת ש"ס, דגל התורה, אגודת ישראל ו"טוב". בג"ץ ידון בעתירה ביום רביעי הקרוב.

בתגובה לעתירה, טענה מפלגת דגל התורה כי רוב המצביעים שלהם אינם רוצים נשים בפוליטיקה. "האם זו דמוקרטיה לכפות על המיעוט את דעת הרוב ולחייב מפלגה לכלול בין חבריה את מי שהרוב רוצה ולא את מי שמצביעיה רוצים?", נכתב בתשובת המפלגה. לדבריהם, אם העתירה תתקבל, "התוצאה תהיה פגיעה קשה בזכות לבחור ולהיבחר - זכות על במדינת ישראל, פגיעה אנושה בעקרונות היסוד של המדינה".

"גדולי התורה יקבעו את נציגי המפלגה"

"כל מפלגה רשאית וזכאית להחליט מי יהיו הנציגים שלה", הוסיפו בדגל התורה. "מי שאינו מרוצה, רשאי להצביע לרשימה אחרת או להקים רשימה משלו. מכאן ועד לשלילת מימון המפלגות הדרך רחוקה. מדובר בניסיון לכפות את דעת הרוב על המיעוט, תוך השלטת ערכים של האחד על האחר, שתיצור הפליה חמורה ופסולה בין מפלגה למפלגה". 

לדברי מזכ"ל המפלגה שלמה פולק, אין סעיף בתקנון המפלגה האוסר על נשים להתמודד. "בתקנון שלנו כתוב כי גדולי התורה יקבעו את נציגיה של המפלגה במוסדות המפלגה, או יקבעו את דרך בחירת הנציגים", הסביר. "האם עלינו למנוע זכות על מנשים רבות החפצות להצביע לנו מכיוון שאנו פועלים על פי ההלכה? אורח חיים שיש בו הפרדה בין המינים הוא אורח חיים לגיטימי לחלוטין, ואינו יכול להיתפס כפסול או מוקצה. המשיבה פועלת בד' אמותיה של ההלכה, ולכן נציגיה הינם גברים, וזאת מבלי חלילה להדיר או לפגוע בנשים".

פולק ציין בתשובתו כי המפלגה אינה מונעת מנשים להתמודד במסגרות אחרות, ואף תמכה במרים פיירברג במירוץ לראשות עיריית נתניה.

"ברשימות המשיבה עד היום לא היו נשים, הן ברשימות לכנסת והן ברשימות לעיריות", אומרים במפלגה. "האם יש בכך כדי לפסול אותן או לשלול את מימון המפלגות?". פולק טען כי אם תתקבל גישת העותרת, "מדוע שלא נמשיך עם קו זה קדימה? ראשית יש לקבוע כי רשימה תכלול 50% נשים, שהרי זה ההרכב שלהן באוכלוסייה".

פולק המשיך וציין כי קבלת עמדתה של קוליאן תוביל גם לחיוב כל מפלגה לכלול בתוכה ערבים ואנשים שאינם שומרים שבת, ולטענתם "מדובר במצב בו הרשימה תכלול את כל האוכלוסייה, שהרי אחרת היא פוגעת בזכויות של מי שאינו חלק מזה".