התעלל בחייליו ונקנס ב-4,000 ש"ח בלבד

מפקד בסיס שהואשם בהתעללות בחייליו הגיע לעסקת טיעון עם הפרקליטות הצבאית, במסגרתה ישלם 4,000 שקלים קנס. החיילים שעברו התעללות לא אוהבים את העונש הזה

מפקד בסיס פיקוד דרום הגיע לעסקת טיעון עם הפרקליטות הצבאית לאחר שהואשם בהתעללות בחייליו. במסגרת הסכם הטיעון הוא צפוי לשלם 4,000 שקלים בלבד מה שמעורר את חמתם של החיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באחד העימותים שתועדו בחדרי החקירות בין מפקד הבסיס לבין אחד מחייליו, דנים השניים על מקרה שבו שכר מפקד הבסיס מהחייל שירותי קייטרינג לחגיגות בת המצווה של בתו, ובתמורה - כך טוען החייל - העניק לו המפקד טובות הנאה. "שי, הנהג שלו, הציע לי הצעה", סיפר החייל לחוקר הצבאי. "במקום כסף, הוא ישחרר אותי חצי שנה לפני".

מפקד הבסיס לא רק עשה עסקים עם פקודיו. באירוע אחר, כשאחד החיילים התחצף אליו, הורה מפקד הבסיס לאזוק אותו, ובעודו אזוק תקף אותו והכה אותו באגרופים. בנוסף לכך, נשלח החייל ל-44 ימי מחבוש. בשיחת טלפון שהגיעה לידי חדשות 2, ניתן לשמוע את החייל שהותקף כשהוא שואל חייל אחר בבסיס: "למה אתה לא מוכן להעיד? אתה ראית את הסטירה שהוא העיף לי", והחייל ששוחח עימו בטלפון אישר את הפרטים: "נכון. הכי טוב ראש שקט, עזוב אותי", אמר.

למרות קשר השתיקה, במצ"ח פתחו בחקירה ולפני חצי שנה הוגש נגד מפקד הבסיס כתב אישום חמור בגין התעללות, עבירה שהעונש עליה עשוי להגיע עד לשבע שנות מאסר.

אלא שבצעד חריג הוחלט בפרקליטות הצבאית להגיע להסדר טיעון מקל, יש שיאמרו מגוחך: מחיקת האישומים החמורים, והורדה בדרגה מרב סרן לסרן. בנוסף, נמחק גם הרישום הפלילי והמפקד נדרש לשלם לאחד החיילים פיצוי על סך 4,000 שקלים.

"הסדר הטיעון - פשוט ביזיון"

"על ידי אישור ההסדר הזה מועבר מסר שגוי, לפיו לקצינים מותר להכות חיילים באכזריות רבה, והם ייצאו ללא עונש כלל", אמר עו"ד שלום פיניה, פרקליטו של החייל שהותקף. "אני חושב שהסדר הטיעון שהציגו לנו הוא פשוט מאכזב, פשוט ביזיון", הוסיף החייל עצמו. "במקום שהפרקליטות תגן עליי, היא הגנה על הקצין".

בית המשפט הצבאי אישר הבוקר את הסדר הטיעון. בימים אלו סיים המפקד את שירותו הצבאי בלי קשר לפרשה. "מדובר בקצין מקצועי וערכי שמפקדיו שבעי רצון מאופן תפקודו במשך כל 28 שנות שירותו", טען עו"ד שי רודה, פרקליטו של מפקד הבסיס. "המקרה הנוכחי לא מאפיין את התנהגותו, וטוב עשתה הפרקליטות שהסכימה לסיים את ההליך בלא רישום פלילי".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בית הדין הצבאי מצא לנכון לכבד הסדר טיעון שהתגבש, בו הורשע הקצין בעבירות של חריגה מסמכות והתנהגות שאינה הולמת".