כך התגלגלה פרשת השגריר

ליברמן יכול היה הבוקר לנשום לרווחה - אחרי שבתום 17 שנה הגיעה "פרשת השגריר" לסיומה. לפני 10 חודשים הוגש נגדו כתב אישום, והוא התפטר מתפקידו כשר החוץ. הבוקר התגשמה תקוותו לשוב למשרד החוץ - עם זיכויו במשפט. מהחקירה ועד רגע האמת של ליברמן - תולדות "פרשת השגריר"

אביגדור ליברמן (חדשות 2)

ההכרעה במשפטו של שר החוץ לשעבר ויו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אביגדור ליברמן - היא גם במידה רבה ההכרעה על פניה של הממשלה הנוכחית. אחרי שזוכה בבית המשפט וצל פרשת השגריר הוסר ממנו, ליברמן צפוי לשוב לכסא שר החוץ כשחקן חדש בממשלת נתניהו-לפיד-בנט-לבני.

ראשיתה של "פרשת השגריר", בה הואשם אביגדור ליברמן, היא בסוף שנת 2008. על פי כתב האישום, שהוגש ארבע שנים מאוחר יותר בגין עבירות מרמה והפרת אמונים, הגיעה לידי שגריר ישראל דאז בבלארוס, זאב בן אריה, מעטפה ובה בקשה ממשרד המשפטים הישראלי לסיוע בחקירה בעניינו של ליברמן מהרשויות בבלארוס. בן אריה הורשע שפתח את המעטפה ללא אישור והציג אותה לליברמן. לפני כשנה נגזרו עליו ארבעה חודשי עבודות שירות במסגרת עסקת טיעון.

ליברמן הואשם כי הנחה לקדם את בן אריה לתפקיד השגריר בלטביה, לאחר שמסר לו מידע. מדובר במידע על החקירה בפרשת החברות, בה הוחלט בסופו של דבר שלא להגיש נגד ליברמן כתב אישום.

לאחר הודעת היועץ המשפטי לממשלה על הכוונה להגיש כתב אישום, התפטר ליברמן מתפקידו כשר חוץ עד לתום ההליך. בינתיים, כיהן כיושב ראש ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. לפני כ-10 חודשים הוגש כתב אישום נגד ליברמן בגין מרמה והפרת אמונים. הוא רמז כי אם יורשע - לא ישוב לכהן כשר גם אם לא יוטל עליו קלון. המשפט נפתח בחודש פברואר האחרון וליברמן כפר בהאשמות.

בסוף חודש אפריל נפתח שלב העדויות במשפט. השגריר בן אריה טען בעדותו: "לא זכור לי שביקשתי עזרה ממר ליברמן, מגורם פוליטי או ממישהו ממשרד החוץ. ההיכרות שלנו הייתה שטחית בלבד. עלינו ארצה בערך באותה תקופה". עוד הוסיף השגריר: "לא דיברתי עם ליברמן על מינוי שלי לשגריר. דיברתי איתו על פתיחת השגרירות בבלארוס מחדש, אבל אלה נושאים טכניים".

במהלך עדותו, הבהיר בן אריה מספר פעמים כי אינו זוכר את פרטי השיחות. נציג הפרקליטות ביקש ממנו שירענן את זכרונו, אך השגריר לשעבר התעקש שאינו זוכר. בעקבות טענותיו אלו של בן אריה ביקשה הפרקליטות להכריז עליו כעד עוין.

איילון העיד: "ליברמן הנחה אותי לקדם את בן אריה"

סגנו של ליברמן דני אילון העיד נגדו, יומיים לאחר עדותו של בן אריה, והטיח בליברמן דברים קשים. "לליברמן הייתה מעורבות במקומות מרכזיים בעולם - במינויים של פרושאור, גל, טאוב. הוא היה אחראי גם על מינויים של מקומות שנחשבים קטנים או משניים", אמר אילון בעדות וטען, כי "נאלץ להגן עליו ב-4 השנים האחרונות במסגרת תפקידו".

אילון, ששימש מתוקף תפקידו במשרד החוץ כיושב ראש ועדת המינויים, העיד בחקירותיו במשטרה, כי ליברמן הנחה אותו לפעול לטובת מינוי זאב בן אריה לתפקיד השגריר בבלרוס, לאחר שזה חשף בפניו מסמכים חסויים על חיקור דין שהתנהל נגדו.

"ראיתי את עצמי כאיש אמונו, נהגתי לעשות מה שהוא מבקש כל עוד מדובר בדבר שאינו נגוע בניגוד אינטרסים", אמר אילון מעל דוכן העדים, כשהוא מתייחס לשר החוץ לשעבר.  ליברמן דחה את דבריו של אילון וטען כי הוא פועל ממניעים אישיים - מאחר ולא נכלל ברשימת "הליכוד ביתנו" לכנסת.

ליברמן: "בן אריה נתן לי פתק, הורדתי אותו בשירותים ואמרתי שזה לא מעניין"

בסוף חודש מאי העיד ליברמן בבית המשפט ומסר את גרסתו לאירועים. "כל האירוע לקח בין 3 ל-5 דקות, כולל כניסה לחדר, כמה דברי נימוסין, הקשבה לטלוויזיה והאירוע עצמו", סיפר שר החוץ לשעבר על המפגש בינו לבין השגריר בן אריה, שבמהלכו מסר לו האחרון חומר על החקירה מתנהלת נגדו. "בן-אריה אמר שהוא רוצה לדבר אתי ביחידות, נכנסנו לחדר, הוא נתן לי מעטפה עם פתק בפנים ואמר תסתכל בבקשה מה כתוב שם. זה לא אירוע שיזמתי או שהייתי מוכן אליו".

"אתה לוקח משהו כתוב בכתב יד וקורא, ואתה לא מבין מה קרה פה. אני רואה 'מדינת ישראל חיקור דין ליברמן', באותו רגע זה כרעם ביום בהיר", הוסיף. "כל מה שאתה עושה אתה עושה אינסטינקטיבית, אתה לא מתחיל לחשב מהלכים. לקחתי את זה, הורדתי לשירותים אמרתי הכל שטויות, זה פשוט לא מעניין, תודה, ואחרי דקה יצאנו".

לדברי ליברמן אז, הוא כלל לא התעמק במה שהיה כתוב בפתק שהעביר לו השגריר בן אריה. "ברגע שראיתי שכתוב 'חיקור דין - מדינת ישראל' ו'ליברמן' זה כבר לא עניין, אינסטינקטיבית חשבתי שיש בזה פוטנציאל נזק. היה לי ברור ברגע הראשון שמדובר פה בנזק ולכן לא הייתה גם הכרת טובה כלפי בן אריה".