בג"ץ הורה: להדיח את שלומי לחיאני מתפקידו

לאור כתב האישום העומד כנגדו על עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הורה השופט גרוניס להעביר את ראש עיירית בת ים מתפקידו. לחיאני יוכל להמשיך ולהתמודד בבחירות הקרובות על ראשות העיר

יומיים בלבד לפני הבחירות לרשויות המקומיות, הורה היום (ש') בג"ץ להדיח את ראש העיר בת ים שלומי לחיאני מכהונתו כראש עיריית בת ים בעקבות עתירה שהגישה נגדו תנועת אומ"ץ. עם זאת לחיאני יוכל להמשיך ולהתמודד מחדש על תפקידו במירוץ לראשות עיריית בת ים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני מספר שבועות הוגש נגד לחיאני כתב אישום בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. בדיון שנערך בעירייה לפני ימים אחדים הוחלט שלא יועבר מתפקידו, זאת למרות הדחה של ראשי ערים אחרים במצב דומה. בג"ץ לעומת זאת קבע כי "המועצה עשתה צחוק מפסק הדין", וחייב אותו לעזוב את המשרה.

"בפני מועצת עיריית בת ים הובאה השאלה האם להעביר מכהונתו את המשיב (לחיאני), זאת לאחר שהוגש נגדו כתב אישום", כתב נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס בהחלטתו. "המועצה החליטה שלא להעבירו מתפקיד ראש העירייה. החלטתה של המועצה אינה יכולה לעמוד".

בג"ץ למעשה הבהיר את עמדתו כי לא יהיה מוכן להסכים שראש עיר יכהן כשיש נגדו כתב אישום חמור שקשור בשחיתות ציבורית. "המשך כהונתו עלול לגרום לפגיעה קשה באמון הציבור ובערכים של טוהר המידות ושלטון החוק. דברים שנאמרו בעניין ראש עיריית רמת השרון נכונים מקל וחומר לעניין שלפנינו כעת", נכתב בהחלטה.

במקביל, מתחו השופטים ביקורת גם על מערכת אכיפת החוק שפעלה בעצלתיים. "יש להצטער על כך שכתב האישום נגד לחיאני הוגש שבועות ספורים לפני הבחירות", נכתב בהחלטת השופטים. "דעתנו אינה נוחה בפן הציבורי מהתמודדותו בבחירות הקרובות".

לחיאני: "גם מי שמואשם לא הופך אוטומטית לאשם"

הבוקר, לפני הדיון, הבהיר לחיאני את עמדתו בנושא. "גם מי שמואשם לא הופך אוטומטית לאשם. בחברה דמוקרטית לא מאשימים בן אדם לפני שהוא עומד בפני בית משפט, אומר את דברו ומורשע", הדגיש ראש העיר. "בחברה דמוקרטית צריך הרשעה וצריך בית משפט הוגן, פתוח ושקוף. יש הכרעה מאוד ברורה בחוק ואני מתכוון לכבד אותה".

עורכת הדין אילנה בראף-שניר המייצגת את מועצת העיר בת ים ציינה בדיון, כי "ימים ספורים לפני בחירות, אין זה סביר לדרוש מחברי מועצה לקבל החלטה כאשר הציבור אמור לקבל החלטה מה הוא חושב לראוי ונכון מי אמור לכהן כראש עיר".

לדבריה, קבלת העתירה נגד לחיאני היא אמירה פוליטית. "צריך לנהוג בזהירות ולא לקבל החלטה בשם ציבור הבוחרים שאמור לומר את דברו ביום שלישי", אמרה.