העליון זיכה מחמת הספק נהג מונית שהורשע ברצח המאהב של גרושתו

לפני כשנה הרשיע בית המשפט את תושב בית חנינא ברצח מאהבה של גרושתו ושלח אותו לרצות עונש מאסר עולם. בעקבות ערעור שהגיש זיכה אותו העליון מחמת הספק וקבע: "מכלול הראיות בתיק איננו מוכיח את אשמתו מעבר לספק סביר"

הורשע ברצח וזוכה מחמת הספק. אילוסטרציה (חדשות 2)

בית המשפט העליון זיכה הבוקר (א') מחמת הספק את אוסמה שוויקי, נהג מונית מבית חנינא שהורשע ברצח מאהבה של גרושתו ונשלח למאסר עולם. "מכלול הראיות בתיק איננו מוכיח את אשמתו מעבר לספק סביר", נימק הרכב השופטים, שכלל את נשיא העליון אשר גרוניס, את החלטתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפרשה החלה בחודש ספטמבר 2010, אז נמצאה גופתו של סאמר שוויש באזור צומת קלנדיה, כשהוא עירום ומכוסה בסדין. על הגופה התגלו סימני חבלה וכפיתה ולצד הגופה אותרה שקית ניילון עם פריטים שונים ובהם אזיקון. גופתו של המנוח הועברה למרכז לרפואה משפטית באבו כביר שם זיהו החוקרים גם חבלה בראשו וגם סמני חנק. "שתי החבלות בנפרד יכלו להוביל למוות", נכתב בדוח המכון.

כשלושה חודשים לאחר מכן, עצרה המשטרה את סוזן שוויקי, מי שהייתה גרושתו של אוסמה בחשד לקשירת קשר לביצוע רצח. בחקירתה הודתה סוזן כי קיימה קשר מיני עם שוויש, אך הכחישה כל קשר לרצח ואף לא קשרה את גרושה לביצוע הרצח.

לאחר חודשיים בהם שהתה במעצר, שינתה סוזן את גרסתה וסיפרה כי גרושה העיד באוזניה על הרצח שביצע בשוויש. לצד עדות זו, חוקרי מז"פ זיהו בדירתו של שוויקי, דגימת דם השייכת לשוויש ולמעשה קשרה את שוויקי לרצח.

עדותה של סוזן ודגימת הדם היוו את הגורם המרכזי שהוביל את בית המשפט המחוזי בירושלים לקבוע כי אוסמה אכן ביצע את הרצח. לאחר קבלת פסק הדין, החליט אוסמה לכפור באשמה ולערער על ההרשעה לבית המשפט העליון.

היום החליט בית המשפט העליון לזכות את הנאשם מחמת הספק. השופטים ציינו כי עדותה של סוזן היא בבחינת "עדות שמיעה כפולה". כלומר, הרכב השופטים קבע כי אין לקבל את העדות שסיפקה סוזן משום שמדובר על מידע ששמעה ולא על דברים שראתה במו עיניה.

נוסף על כך, בהתייחס לראייה המשמעותית ביותר - כתם הדם שהתגלה בדירתו של אוסמה - קבע בית המשפט העליון שאינה קושרת מעל כל צל של ספק את אוסמה שוויקי לרצח. השופטים טענו כי לפי הראייה ניתן לומר כי שוויש אכן נפגע בביתו של שוויקי, אך לא ניתן לקבוע בוודאות ששוויקי ביצע את הרצח.

על סמך אותן ראיות החליט בית המפשט העליון לקבל את הערעור ולזכות את שוויקי מחמת הספק.