זקן: "להעיד שנתתי שירותי אישה?"

אחרי אשפוזה ודחיית הדיון, שבה ראש לשכתו של אולמרט לשעבר לדוכן העדים. בעדותה הודתה כי שגתה בהעברת הכספים מדכנר למסר ולחשבונות בני משפחתה. "אני מבינה שהתנהגתי לא נכון", ציינה. ראש הלשכה לשעבר סירבה להתייחס ליחסיה עם דכנר ואמרה: "אני אישה נשואה ואם לילדים, אני מתביישת"

זקן בבית המשפט, הבוקר (חדשות 2)

לאחר אשפוזה ודחייה ממושכת בדיון, המשיכה הבוקר (ה') מנהלת לשכתו לשעבר של אהוד אולמרט, שולה זקן, בעדותה בפרשת הולילנד והודתה כי פעלה שלא כשורה בהעברת הכספים מדכנר למסר ולחשבונות בני משפחתה. "התנהגתי כמו שהתנהגתי, והיום אני מבינה שהתנהגתי לא נכון", אמרה. כמו כן התייחסה ליחסיה עם עד המדינה ותהתה: "האם אני צריכה להעיד או שנתתי שירותי אישה, או שלקחתי שוחד? לא הייתי יכולה להעיד על כך, אני אישה נשואה, אני אמא לילדים, אני סבתא לנכדה. אני מתביישת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זקן נחקרה מעל דוכן העדים בבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי סניגורה, עו"ד עופר ברטל, וסיפרה כי לא חשבה שמשהו לא היה כשורה במערכת היחסים שלה עם עד המדינה שמואל דכנר ז"ל. "חשבתי שהוא שלי, הפקדתי את הכסף בחשבונות בניי והשארתי שם. כששמוליק (דכנר) הביא לי את הכסף, הפקדתי צ'ק אחד בחשבון של נדב ואחד בחשבון של רועי".

"את הצ'קים בסך 60 אלף שקלים הבאתי לאורי מסר", המשיכה זקן. "לא ידעתי בזמן אמת על הגרעונות של אולמרט, אני העברתי את הכסף למסר. קשה לי מאוד להגיד את הדברים האלה עליו. אני עברתי איתו את התקופות הקשות. אבל כמו שגיליתי דברים במשפט ירושלים, אני מגלה גם כאן דברים חדשים. אם הייתי יודעת שאני עושה דברים שהם לא בסדר, לא הייתי מפקידה את הכסף בחשבונות של אחותי למשל. פשוט נתתי את הכסף לאורי מסר בהנחה שהוא יידע מה לעשות עם זה. הוא ידע שהכסף מגיע משמוליק, והוא ידע על מערכת היחסים שלי איתו".

"לא רוצה לחשוב שמישהו ניצל את תמימותי" 

ראש לשכתו של אולמרט לשעבר אף טענה בתוקף כי לא ידעה שמסר מחליף את הכספים בצ'יינג'. "אף פעם לא קיבלתי סכום במזומן יותר מהסכום המותר במהלך מערכת בחירות, זו פעם ראשונה וארורה שנקלעתי אליה והתנהגתי כמו שהתנהגתי. היום אני מבינה שהתנהגתי לא נכון".

זקן הקפידה בעדותה להיטיב עם המעורבים בפרשה, וציינה: "על אף המקום שבו אני נמצאת, אני רוצה לחשוב שכל האנשים טובים. אני לא רוצה לחשוב שמישהו ניצל את תמימותי. אני זוכרת את היום שבו מסר הגיע ואמר לי 'אנחנו צריכים כסף', אז לא ידעתי את הדברים שסופרו כאן , שמסר לקח כספים מטלנסקי. אני פשוט סמכתי על האנשים שעבדתי איתם". בשלב זה, שאל אותה השופט דוד רוזן: "אז את למעשה אומרת שמסר שיקר?", ואילו זקן ענתה: "אני לא רוצה להגיד ככה".

"הרגשתי שיוסי פוגע באהוד". ארכיון (עזרי עמרם, חדשות 2)

בהמשך הדיון התייחסה זקן גם ליוסי אולמרט, אחיו של ראש הממשלה לשעבר. "היה לי מאוד קשה עם יוסי, לא הסתדרתי איתו", הסבירה. "תמיד הוא היה אומר: 'למה אולמרט מצליח ואני לא'. הייתה לו הרבה קנאה בשיחות שלו. אני לא אהבתי אותו כי הרגשתי שהוא פוגע באהוד, לא אהבתי אותו כי הוא תמיד היה מסבך את אהוד. אני לא רציתי לעזור לו, לא עזרתי לו. מהיום שהתפוצצה הפרשה לא ראיתי אותו ולא שמעתי אותו, ושמחתי מאוד שאחרי פיצוץ הפרשה נתן לי אהוד טלפון של עורך דין שטיפל בענייניו של יוסי וכל מי שהתקשר הופנה אליו".

"דכנר שם את העבודה בצד והראה לי משהו אחר"

ראש הלשכה לשעבר ניסתה להסביר מדוע התנהלותו של דכנר לא עוררה את חשדה. "זה ידוע שאנשים מנסים להתקרב לאנשים כדי להגיע לבעלי מעמד", אמרה, "אז אם הם יבקשו דברים והם יעבירו בקשה לאהוד, ואני אעביר את הבקשה ואם הוא רוצה אז הוא יתייחס לזה, ואם הוא לא רוצה אז הוא לא יתייחס לזה. אף אחד שהתקרב אליי לא קיבל את הפריבלגיות". עם זאת ציינה זקן: "דכנר דווקא שם את העבודה בצד ורצה להראות לי משהו אחר, וזו אחת הסיבות שהנורות האדומות לא דלקו אצלי - כי זה היה בענייני עבודה".

בעדותה התייחסה זקן לסיבה בגינה קיבלה כספים מדכנר, אך התחמקה מהשאלה האם היה זה מתנה בגלל יחסיה עמו, או שמא חשד לשוחד. "אני לא מוכנה שמישהו ימשוך אותי לכיוונים שלא הייתי שם. לא מוכנה לחבר עצמי למקומות בהם לא הייתי, גם אם אאלץ לשלם על כך מחיר".

"הוא נתן לי את הכסף שיהיה לבזבוזים"

את החקירה הנגדית של זקן ניהלה עו"ד אתי בן דור מטעם התביעה. "כשהוא החליט לתת לי כסף ב-2002 זה היה באופן אישי, הוא רצה שאני אבזבז כסף", סיפרה זקן על הכספים שהעביר דכנר, ""אני לא חשבתי שהייתי צריכה לבזבז מתוך המערכת המשפחתית, אז הוא הביא לי את הכסף שיהיה לבזבוזים. הוא אומר שזה בין חברים וזה בעבורו, כמו בזוקה בשבילו". עו"ד בן דור אמרה בתגובה: "אני לא מכירה אף חבר טוב שמביא מאות אלפי שקלים", וזקן ענתה לה: "אני מצטערת בשבילן שאין לך חברים כאלו".

יוסי אולמרט. "היה לי קשה איתו"

השופט לזקן: "התביעה תגיד ששלושתיכם הייתם ביחד"

השופט דוד רוזן שאל את ראש לשכתו של אולמרט לשעבר מדוע עדכנה את אולמרט על 500 אלף שקלים אך לא על 60 אלף שקלים. "אני בחיי פעלתי ועשיתי כדי לא לפגוע באהוד", השיבה זקן, "אמרתי לאורי מסר מאיפה הכסף בא, למה אני צריכה את אהוד? אני צריכה להגיד לעורכי הדין האלו, אורי מסר ואהוד אולמרט שזה לא בסדר? שזה לא חוקי?"

"תראי מה את אומרת", ענה השופט רוזן, "ידעתי ש-60 אלף השקלים האלה לא חוקיים, אני אישה מנוסה, כבר לא ילדה קטנה. הייתי ליד אחד החכמים במדינה, אהוד אולמרט, למדתי ממנו הרבה וידעתי שזה לא חוקי. העברתי את זה לאורי מסר, איש חוק. אז מה אתה רוצה ממני? ואז למעשה מסר משתף איתך פעולה. הגרסה שלך אומרת ששניכם למעשה פועלים באופן לא חוקי ושמים מוקש לאולמרט. התביעה ודאי תגיד ששלושתיכם הייתם ביחד".