26 שנות מאסר נגזרו על מנהיג הכת מירושלים

מסכת ההתעללות הקשה בנשים ובילדים מסתיימת בכלא: עונש מאסר בפועל נגזר על מנהיג הכת שהורשע ב-18 אישומים בהם החזקה בתנאי עבדות, התעללות בקטינים וביצוע עבירות מין. בנו: "הוא עשה דברים נוראיים"

מנהיג הכת שהתעלל נשלח למאסר: בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (ה') 26 שנות מאסר על ד', תושב ירושלים שהורשע בעבירות של החזקה בתנאי עבדות, התעללות בקטינים, כליאת שווא ועבירות מין ואלימות חמורות. ד' הורשע לאחר שנחשף כי עמד במרכז פרשת התעללות מחרידה בילדים בירושלים שבה היו מעורבים תשעה חשודים - שלושה גברים ושש נשים - אנשי כת שהתגוררו בבירה ובאזור טבריה. על שותפו נגזרו שש שנות מאסר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחד מילדיו של מנהיג הכת סיפר לאחר גזר הדין על התחושה הקשה. "הוא פגע בכל המשפחה, התעלל ועשה דברים נוראיים שאני אפילו לא רוצה לפתוח", אמר הבן. הוא טען כי הנשים המכחישות את המעשים נתונות תחת איומים. "יש נשים ששבויות מהאיומים שלו בעבר ובתקופת המעצר", סיפר. "הוא היה שולח איומים דרך סלולארים או כשהיו באים לבקר אותו. גם עליי איימו".

אחת מנשותיו של ד' טוענת כי מדובר במשפט מעוות. "הכל שקר", אמרה בבית המשפט. "אנחנו נשים שבחרנו ברצון חופשי לחיות ביחד עם ד' כי אנחנו אוהבות אותו פשוט, והמדינה מתעללת בנו. מאיימת על הילדים, בגלל שיש ילדים שעשו עבירות פליליות - מאיימים שאם לא ידברו נגדו אז יכלאו אותם. מכניסים להם כדורים פסיכיאטריים, מאיימים עליהם עם פסיכולוגים - עד שהם שוברים להם את הכלים".

לדבריה, בית המשפט לא רצה לשמוע את גרסתן של הנשים והלך שולל אחרי עדת המדינה. "זו מדינה מושחתת", אמרה. "לא רוצה לשמוע אותנו, רק את ש', עדת המדינה. היא קיבלה כסף מהמדינה ושיקרה. גנבה כספים למשפחה, צ'קים ומכוניות. הקול שלי לא נשמע".

נציג התביעה, שגיא אופיר מפרקליטות מחוז ירושלים, סבור כי מדובר בעונש שאינו חמור דיו. "קשה לדבר במושגים של עונש הולם למסכת כל כך קשה של עבירות מין, אלימות והחזקה בתנאי עבדות", ציין "בית המשפט הטיל עונש שאינו פשוט כלל וכלל. יחד עם זאת אנחנו סברנו כי ראוי שתהיה ענישה חמורה יותר נקרא את גזר הדין ונשקול את צעדינו להמשך".

בכתב האישום שהוגש בחודש שעבר, הואשם מנהיג הכת בלא פחות מ-20 אישומים, מתוכם הורשע ב-18. ארבעה מתוך האישומים הללו הופנו כלפי נאשם נוסף בתיק, שעל פי כתב האישום פעל להפצת משנתו של מנהיג הכת הירושלמית.

האישום הראשון בו הורשע ד' הוא החזקה בתנאי עבדות של שש נשותיו. "הנאשם ניצל במשך שנים את שליטתו בנשים תוך שהוא מפקח עליהן פיקוח הדוק ביותר במהלך היום", נכתב בהכרעת הדין. מנהיג הכת הורשע בנוסף בשישה מקרים של עבירות אינוס של נשותיו, שהגיעו כ"עונש" שנתן להן על "מחשבות אסורות". בית המשפט הרשיע את שני הנאשמים גם במספר מקרים של מעשים מגונים בנסיבות מחמירות בעקבות "מדיניות הענישה" בכת.

הנאשם ד' הורשע בנוסף במספר גדול של מעשי סדום שנעשו בנסיבות מחמירות. באחד המקרים, המתוארים בהכרעת הדין, הכה מנהיג הכת את אחת מנשותיו בטענה כי היא "עשתה מעשים אסורים מאחורי גבו, ובגדה בו במחשבות". בהמשך הורה לנשים אחרות להכות בה, סתם את פיה באמצעות סדין והתעלל בה מינית תוך שהוא חונק אותה.

"גרר את האישה מהשיער כשהיא עירומה"

עוד הורשע מנהיג הכת בארבעה אישומים של תקיפה וחבלה בנסיבות מחמירות כמו גם סחיטה בכוח. בית המשפט הרשיע את הנאשם בסעיפים הללו בעקבות עדות של אחת מנשותיו שסיפרה על מקרה שאירע בשנת 2008, אז דרש ממנה ד' לנקוב בשמות הגברים עימם הייתה טרם ההיכרות ביניהם.

אך ד' לא הסתפק ברשימה שסיפקה אשתו, ולכן הוא הוציא אותה לחצר בשעת לילה כשהיא עירומה, התיז עליה מים, גרר אותה בשערותיה ודרש כי תיזכר בשמות של גברים נוספים. לאחר מכן דחף אותה ל"בור דמוי קבר" והודיע לה שלא תצא ממנו עד שתנקוב בשמו של גבר נוסף. במקרה אחר דחף ד' את ראשה של אותה אישה לתוך האסלה והוריד את המים מספר פעמים עד שהגיעה לסף חניקה.

הרשעה נוספת בעבירה של מעשה מגונה כלפי קטין בן משפחה, נוגעת למעשי סדום שביצע מנהיג הכת בבתו החורגת. ד' הכתיב לקטינה את קיום היחסים האינטימיים כ"חלק מחובותיה בחיי המשפחה". באחד המקרים ביצע הנאשם מעשי סדום בבת לעיני כל בני הבית, כולל קטינים נוספים.

"אילץ את אחת מנשותיו לאכול צואה"

החקירה המשטרתית של הפרשה החלה בעקבות פנייה שהגיעה אל אגף החקירות במטה הארצי, בה דווח על כת בראשותו של גבר יהודי שנהג להתעלל בנשים ובילדיהם החברים בכת. חוקרי ובלשי ימ"ר ירושלים החלו להתחקות באופן סמוי אחר חברי הכת, ובדיקה העלתה כי ראש הכת נשוי באופן לא רשמי לשש נשים העוסקות בקיבוץ נדבות - שהועברו אל הגבר.

המעשים בהם נחשדים ד', מנהיג הכת ו"נתיניו", קשים מכדי לחשוף אותם במלואם. אך כדי להבין את חומרת המעשים, ניתן לפרט שלוש דוגמאות שגם הן "מצונזרות" מפאת חומרתן. כדי "לדכא את היצר" של אחת הנשים, ד' אילץ אותה לאכול צואה והיא נאלצה להיעתר לכך. כאשר אחד הילדים, בן פחות מ-14, החל לספר בחקירתו שאחת הנשים ביצעה בו מעשה מין חמור, הוא עצר לפתע, הסתכל על החוקר ואמר, 'למה אתה מסתכל עליי ככה?'. כלומר, הוא כלל לא הבין מה לא בסדר.

בן שגדל בכת בירושלים: "לא מכיר פחד כזה בעולם" 

לפני כשבועיים נחשפה עדותו של אחד הילדים שגדלו בכת, שיצא נגד נשות מנהיג הכת שטענו ששהו ב"בית חם ואוהב".  "זה השקר הכי אבסורדי שיכול להיות. אחד הדברים הכי קשים זה הפחד", אמר הילד נ'.

גם לאחר ההרשעה של מנהיגם, נשות הכת יצאו לרחובות ירושלים כדי למחות. "אנחנו כמה נשים שנשואות לבעל אחד, אין סיבה להתערב באיך שאנחנו חיות", אמרו לעוברים ושבים. כלפי חוץ הן הציגו תמונה של משפחה מאוחדת, היו בטיולים וערכו חגים ביחד סביב השולחן.

בסופו של דבר - אחת מהנשים וכמה מהילדים נשברו והעידו נגד ד'. שאר המשפחה - עדיין מכחישה. "מאיפה ממציאים את הסיפורים האלה? המשטרה, הפרקליטות ובית המשפט לא הבינו נכון. מדברים בשמנו, אנחנו לא קורבנות", אומרות חמש הנשים האחרות. לדבריהן, "בית המשפט לא רצה לדעת את האמת". הילדים שלהן פוזרו בין פנימיות ומשפחות אומנה, והן עדיין יחד.

מנגד, ש', שהפכה לבתו החורגת של ד' בגיל שש, מספרת דברים אחרים. היא העידה מאחורי פרגוד על כל הווידויים שנכפו עליה, ועל שיטות הענישה הסדיסטיות - הרעבה, הפשטה ומעשי אלימות. האמהות עמדו בצד, צפו בד' מעניש אותה, ולא התערבו. ללא השכלה, ללא מקצוע, בלי משפחה ובמשבר אמונה - המדינה ששכחה אותם אז, לא ממהרת לסייע לבני הכת גם היום.