התיק ייפתח מחדש? הנשיא לשעבר קצב יבקש משפט חוזר

המשנה לפרקליט המדינה לשעבר יהושע רזניק ושותפו טוענים, כי שופטים בכירים שנחשפו לחומרים בתיק האונס של נשיא המדינה לשעבר הגיעו למסקנה, לפיה נדרשת בדיקה מחודשת של הפרשה. הסיבה: "עיוות דין עובדתי ומשפטי". בקשה למשפט חוזר תוגש לעליון בראשית השבוע

הנשיא לשעבר יבקש משפט חוזר: אחרי שהורשע באונס ועבירות מין וריצה רבע מתקופת מאסרו, משה קצב, מתכוון לבקש לקיים משפט חוזר בעניינו. כך פורסם היום (ד') לראשונה במהדורה המרכזית. הבקשה תוגש כבר בשבוע הבא לבית המשפט העליון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עו"ד יהושע רזניק, ששימש בעבר כמשנה לפרקליט המדינה וכתובע במשפט אריה דרעי, מבקש לקיים משפט חוזר לקצב בשל מה שהגדיר "עיוות דין". עורכי הדין רזניק ושותפו עו"ד ציון סהראי, שוקדים כבר חודשים על תיק קצב.

השניים חשפו משפטנים בכירים ושופטים בכירים בדימוס לחומרים מהתיק. אלו הגיעו יחדיו לכלל מסקנה, לפיה מתחייבת בדיקה מחודשת בתיק קצב בשל מה שהגדירו "עיוות דין עובדתי ומשפטי". 

הנשיא לשעבר, שהורשע באונס, כבר ריצה כבר כרבע מתקופת המאסר של 7 השנים שנגזרו עליו - והחל לצאת לחופשות סדירות מבית הסוהר. בתחילת החודש יצא לחופשה מבית הכלא "מעשיהו" בו הוא שוהה לרגל בר המצווה של נכדו ובחודש שעבר יצא לחופשה בת יממה לאחר ראש השנה.

ערעורו של קצב על העונש נדחה

קצב שב לכלא לאחר חופשתו, בחודש שעבר (חדשות 2)
במאי 2012 דחה בית המשפט העליון את בקשתו של הנשיא לשעבר משה קצב לקיים דיון נוסף בעניין עונשו בפני הרכב מורחב של בית המשפט. בכך מוצו כל האפשרויות המשפטיות שעוד נותרו לאנס המורשע, והוא נשלח לרצות את עונשו עד תום כפי שקבע בית המשפט המחוזי.

הנשיא לשעבר והאנס המורשע ביקש להציג בפני בית המשפט, באמצעות עורך דינו יורם שפטל, ראיות חדשות שלטענת עורכי דינו עשויות לשנות את גזר דינו. קצב חזר והדגיש בעתירתו את הטענה כי "מעולם לא קיים כל מערכת יחסים מינית, בין בהסכמה ובין שלא בהסכמה עם המתלוננות".

שופטת העליון אסתר חיות דחתה את בקשת קצב והגיש כי פסק הדין המקורי הניתן פה אחד על ידי הרכב השופטים, יש בו משקל גם בדחייה הנוכחית. "המקרה אינו נמנה עם המקרים החריגים המצדיקים קיום דיון נוסף בפסק הדין", הדגישה השופטת חיות בפסיקתה.

"מן הטעמים המפורטים לעיל לא מצאתי כי יש להיענות לעתירה בגין איזה מן הטענות שהועלו", הוסיפה השופטת, "ולפיכך הבקשה לדיון נוסף וכן הבקשה להוספת ראיות - דינן להידחות וכך אני מורה". עם החלטת בית המשפט העליון לדחות את הבקשה, מוצו למעשה האפשרויות המשפטיות של הנשיא לשעבר, שהורשע באונס ומרצה את מאסרו בבית הכלא "מעשיהו". פסק דינו וגזר דינו אם כן, יישארו על כנם.